Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Buvusio technikumo bendrabutis – neišspręsta problema

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-02-25
Nugriauti sovietinį pastatą, išplėsti reprezentacines Kretingos dvaro valdas, atkuriant buvusį rūmų parterį, vis dar trukdo neišspręsta problema dėl dviejų butus įsigijusių savininkų.

Kretingos muziejaus vadovei Vidai Kanapkienei iškėlus idėją ir rajono politikams pritarus, kad reikėtų nugriauti dvaro teritorijoje užsilikusį sovietinį buvusio žemės ūkio technikumo bendrabutį Vilniaus g. Nr. 18, o jo vietoje atkurti dvaro parterį, šis procesas tebevilkindamas ligi šiol – ištuštėjusiame pastate dar gyvena dviejų butų savininkai.

Siekia iškeldinti abu išsyk

V. Kanapkienė tvirtai įsitikinusi, kad istorinis teisingumas turi būti atstatytas, ir prezentacinė dvaro teritorija priešais rūmus turi atgauti ankstesnį vaizdą – vietoj nušiurusio bendrabučio reikia atkurti geometrinio išplanavimo dvaro parterį su gazonais, rožynais ir fontanais.

„O jei pritartų Kultūros paveldo departamentas, tai galėtų tapti vieta, kurioje būtų įprasmintas miesto ir dvarvietės įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus atminimas“, – sakė V. Kanapkienė, patikinusi, kad pirmiausia toje vietoje būtų atlikti archeologiniai tyrimai ir nustatyta, gal išlikę fontanų ar kitų mažosios architektūros liekanų.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė paaiškino, kad taryba jau prieš kelerius metus nusprendė – buvusį bendrabutį reikia nugriauti. Įvyko derybos su paskutinių 2-jų gyvenamųjų butų savininkais.

„Vienas gyventojų jau pernai sutiko išsikraustyti į Savivaldybės nupirkti pasiūlytą butą ir jau buvo suderėta, o kitai savininkei buvo ieškoma optimaliausio varianto. Tačiau rajono taryba nepritarė iškeldinti tik vieną gyventoją, buvo nutarta sprendimą atidėti tol, kol bus sutarta su abiem savininkais ir nupirkti išsyk du butai“, – kalbėjo V. Turauskaitė.

Kasmet – po 10 tūkst. eurų

Pasak V. Turauskaitės, šį pavasarį vėl bus deramasi su abiejų butų savininkais, ir tikimasi, kad derybos bus sėkmingos. „Iškeldinus paskutinius gyventojus, jau galima bus rengti pastato griovimo projektą“, – kalbėjo V. Turauskaitė, nežadėdama, kad pastatas bus nugriautas greitai.

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius patikslino, kad jau pernai Strateginės plėtros tarybos posėdyje buvo numatyta konkreti pinigų suma pirkti vieną butą, į jį iškeldinti vieną bendrabučio gyventojų, kuris sutiko su Savivaldybės pasiūlytu variantu.

„Dėl kito buto tebevargstame antrus metus: ir ne vien dėl šeimininkės iškeltų pageidavimų, bet ir dėl tarybos, kuri balsavo, kad neužtenka iškeldinti vieną gyventoją, kitą paliekant sprendimo. Savivaldybei kainuoja ne tik išpirkti butus, bet kasmet dar tenka mokėti po 10 tūkst. Eur už tiekiamas komunikacijas – elektrą, vandenį ir nuotekas“, – kalbėjo meras, patikinęs, kad visame ištuštėjusiame pastate elektra ir šildymas išjungti, tačiau išlaidos susidaro dar teikiant paslaugas šių dviejų butų gyventojams.

Kretingos dvaro sodyba atgimsta dėl Kretingos muziejaus ir privačių iniciatyvų: J. Basanavičiaus gatvės gale estetiškai naujųjų savininkų restauruotas vienas buvusių dvaro pastatų.

Tikisi atkurti „bravorą“

Kretingos dvaro sodybai priklauso 24 paminkliniai pastatai: vieni jų ar tik jų griuvėsiai yra privatizuoti, kiti išlikę muziejaus balanse. Privatizuoti daržininko namas ir buvęs kumetynas. Miestiečiai džiaugiasi estetiškai, išlaikant senovės dvasią, baigiamu atkurti vienu buvusių dvaro statinių, dabar – privačiu raudonų plytų pastatu J. Basanavičiaus gatvės gale, kitapus upės ir Ūkvedžio namo.

Gal jų pavyzdžiu galėtų pasekti ir kiti dvaro pastatus įsigiję privatininkai? V. Kanapkienė įsitikinusi – viskas priklauso „nuo piniginės“.

„Reikia suprasti ir verslo žmones – investicijos turi atsipirkti. Anksčiau verslininkai dar domėdavosi, bet dabar aprimo, žiūri atsargiai. Dėl to, manau, kalta pandemija, baugina ir karo grėsmė“, – kalbėjo muziejaus vadovė.

V. Kanapkienė, paklausta, ką, pasitelkus Europos Sąjungos lėšas, dar realiai galima tikėtis atkuriant, atsakė: „Norėtųsi matyti atkurtą „bravorą“ šalia Ūkvedžio namo. Dar 2010 m. buvome parengę jo techninį projektą, tačiau tuomet negavome lėšų darbams. Atkūrus „bravorą“, galima būtų įrengti konferencijų salę ar išnuomoti verslininkams – gal atidarytų restoraną, kur galima būtų paskanauti senojo dvaro paveldo gėrimų, patiekalų.“

Muziejus yra išnuomojęs senąsias stalių dirbtuves, taip pat – 99-eriems metams kluoną palei kelią į Salantus, kurį restauravus, ketinama pritaikyti verslui, viešosioms miesto erdvėms.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas