Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žiemos sodo rekonstrukcija: pabaiga – ne už kalnų?

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-02-08
Muziejinių procesų automatizavimo inžinierius Rokas Venckus pasidžiaugė įsibėgėjusia renovacija.

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė penktadienį įvykusiame pasitarime Kretingos muziejaus direktorę Vidą Kanapkienę, rangovo įmonės „Pamario restauratorius“ direktorių Aldą Kliuką ir Kultūros infrastruktūros centro (KIC) techninės priežiūros vadovą Zigmą Arcišauską nuteikė optimistiškai: grafų Tiškevičių dvaro rūmų Žiemos sodo-oranžerijos tvarkomiesiems darbams lėšų šių metų biudžete numatyta, neabejojo, kad politikai pritars.

Papildomi darbai – papildomi pinigai

V. Kanapkienė pateikė informaciją, kokie darbai atlikti pirmajame etape, tai yra 2021-aisiais: šiaurinėje objekto dalyje sumontuotas rekuperatorius, sukomplektuoti instaliacijos gaminiai, 129 kv. m plote stiklo paketais užsandarintos plokštumos, 15 kv. m plote suremontuoti aptarnavimo tilteliai. Tvarkomųjų statybos ir tvarkybos remonto darbų iš viso atlikta už 242 tūkst. eurų.

Kadangi renovacija pradėta vėlų rudenį, pirmiausia remontuojama buvo lengviau prieinamose vietose. Specialistų teigimu, apdengti stogą bus gerokai sudėtingiau.

Bet patį projektą direktorė pavadino problemišku. Pavyzdžiui, jame nebuvo tiksliai suskaičiuota, koks remontuotinų aptarnavimo tiltelių plotas – pritrūko 45 kv. m. Taip pat nebuvo numatyti dažymo darbai, o apšvietimas – ne toks, kad jo užtektų visam Žiemos sodo-oranžerijos kupolui, todėl, suderinus su architektais, teko pakeisti išorės prožektorius. Parenkant vėdinimo sistemai ortakius nebuvo atsižvelgta į žiemos sodo-oranžerijos vidaus architektūrą. Pasitarus su specialistais, nutarta įsigyti juos estetiškesnės išvaizdos, derančius prie kupolo, lengvesnių konstrukcijų ir lengviau aptarnaujamus. Visi projekte nenumatyti papildomi darbai reikalauja papildomo finansavimo – nei daug, nei mažai – 50 tūkst. eurų.

Pasitarimo metu direktorė iš Savivaldybės vadovų norėjo patvirtinimo, ar lėšų bus skirta, o iš rangovo – žinios, kokiais preliminariais terminais darbai bus atliekami.

„Terminai mums yra ypač svarbūs ne tik dėl to, kad reikės uždaryti botanikos ekspoziciją ir kavinę „Pas Grafą“, bet, ir kad, praradę lankytojus, nebesurinksim mūsų ūkiui taip reikalingų specialiųjų lėšų“, – sakė V. Kanapkienė.

Specialiosios programos lėšos, kurių per metus Kretingos muziejus surenka apie 120 tūkst. eurų, panaudojamos Žiemos sodui ir parkui prižiūrėti, iš šių pinigų perkamos trąšos ir darbo priemonės, be to, išlaikomos ir 7 pareigybės. Dabartiniu metu dėl pasikeitusio darbo organizavimo 2 eksponatų prižiūrėtojai jau atleidžiami.

„Kiek galime, mažiname visas išlaidas, atsisakome kasmetinio smulkaus remonto“, – sakė V. Kanapkienė.

Nauji žiemos sodo šlaito langai iš vidaus.

Pradėjo nuo paprastų užduočių, pereina prie sudėtingų

Pasak KIC atstovo Z. Arcišausko, tvarkybos darbų, kaip ir buvo planuota, pernai atlikta už 114 tūkst. eurų. Kadangi renovacija pradėta vėlų rudenį, remontuojama buvo lengviau prieinamose vietose – šiauriniame ir vakariniame fasaduose, o ir patys darbai, kurių, atsižvelgus į kvadratūrą, atlikta viso projekto apimties 5-oji dalis, buvo paprastesni.

„Tas, kas liko, – stogai, sujungimai ir visa kita – bus gerokai sudėtingiau“, – akcentavo projekto techninės priežiūros vadovas. Įmonės „Pamario restauratorius“ direktorius A. Kliukas teigė, kad sudėtingiems aliuminio konstrukcijų ir stiklo paketų montavimo darbams rangovo bendrovė samdo subrangovus iš Alytaus. Jie jau kėlę klausimą dėl aliuminio konstrukcijų kiekio – esą jeigu gautų avansą, rizikuotų visą įsigyti iškart, nes pastaruoju metu statybinės medžiagos smarkiai brangsta, vasario gale kainų pliūpsniai prognozuojamai ir vėl. Bet Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja V. Turauskaitė paaiškino, kad avanso mokėti nebus galima, nes tai nėra numatyta sutartyje. Ji klausė, gal kitais metais galėtų kompensuoti už atliktus darbus? A. Kalnius užsiminė apie galimybę rangovams atsiskaityti ne kas mėnesį, o kas dvi savaites. Svarbiausia, sakė meras, kad darbai nesustotų.

Šiaurinėje pastato pusėje sumontuotas rekuperatorius.

„Mūsų siekiamybė renovaciją užbaigti šiemet. Sunkiausia, kas dar laukia, tai pakeisti Žiemos sodo stogo viršutinę dalį“, – pripažino A. Kliukas. Nors projekte numatyta stogą dengti ant tų pačių konstrukcijų, direktorius neabejojo, kad geriausia būtų jį visą nuimti ir perdaryti naujai. Z. Arcišauskas tam pritarė: lubos yra apkaltos medžiu, per tiek metų visur bus sudrėkę ir sušutę.

V. Kanapkienė pasidžiaugė, kad tiek Kretingos rajono vadovai, tiek Savivaldybės politikai daug dėmesio skiria Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukcijai, suprasdami, koks tai reikšmingas objektas Kretingai ir Lietuvai.

„Žiemos sodą rekonstruojančioms įmonėms tai bus labai gera reklama, o mes taip pat pažadame nenuvilti, darbus rikiuosime lanksčiai: kai tik bus pastatyti statybininkų stelažai, ir remontas prasidės viduje, bus keičiamas stogas, tuo pat metu planuosimės įrengti pandusus, keltuvą, sumontuoti šviestuvus. Žiemos sodo duris norime kuo greičiau atverti lankytojams“, – sakė direktorė.

---

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Violetos Turauskaitės teigimu, 2022-ųjų biudžete Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukcijos darbams numatyta 550 tūkst. Eur. Tai yra rajono Savivaldybės dalis, kurios turėtų užtekti, kad renovacija šiemet būtų baigta.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas