Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

Meno projektą užbaigs šviesos instaliacija

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2022-01-18
Modernią vilniečių menininkų sukurtą šviesos-garso-dailės instaliaciją „Alchemija“ kretingiškiai netrukus išvys ir išgirs Kretingos rajono kultūros centro languose.

Sausio 27-ąją Kretingos rajono kultūros centro trečio aukšto languose nušvis kone visą mėnesį, iki vasario 20 d., bet kuriuo paros metu matoma ir girdima šviesos muzikinė instaliacija, kurią jos autoriai pavadino „Alchemija“. Šis vilniečių teatro „Mokslo ir meno laboratorija“ (MMLAB) projektas užbaigs tradicinę Kretingos rajono kultūros centro E. Radžiaus teatro vykdomą meno akciją „Kita erdvė [3]. Vakarų krantas“.

„Šis paskutinis 2021-ųjų meno akcijos renginys turėjo įvykti gruodį, bet tuomet iškilo ir techninių, ir derinimo kliūčių, todėl instaliacijos pristatymas „perlipo“ į kitus metus. Labai norėjosi, kad šį teatralizuotą projektą išvystų ir kretingiškiai“, – kalbėjo Kretingos rajono kultūros centro Egidijaus Radžiaus teatro vyriausiasis režisierius ir meno akcijos „Kita erdvė [3]. Vakarų krantas“ organizatorius Nerijus Gedminas. Instaliacijos atidarymo metu sausio 27-ąją 18.30 val. bus surengtas jos kūrėjų – Paulinos Simutytės ir Andriaus Šiurio dueto „Lazy diamond's underground“ koncertas. Instaliacijos šviesų dailininkas – Vaclovas Grinius.

Pasak N. Gedmino, šios garsų ir šviesos instaliacijos kūrėjai yra tarsi žmonės-orkestrai, kaip juos vadino Renesanso epochoje: dailininkai ir muzikantai, atlikėjai ir aktoriai. P. Simutytė kuria ne tik muzikinius-draminius vaidmenis, bet ir scenografiją, atlieka vokalo partijas, improvizuoja perkusiniais instrumentais. Tapyboje pasitelkia ne tik dažus ir drobę, bet ir šviesą. Skirtingas jos kūrybos sritis apjungia savito garsovaizdžio paieškos. Visa ši įvairovė Paulinos kūryboje persipina, atnešdama menų sintezės rezultatų, tokių, kaip grafinės partitūros, albumų viršeliai, instaliacijos.

A. Šiurys – elektroninės, akademinės instrumentinės, taikomosios muzikos kompozitorius, įvairių grupių narys bei atlikėjas. Jo kūryboje muzikalumas susipina su siurrealizmu, absurdo išraiška, įvairiais vaizdiniais, simboliais, kaukėmis. Kūrinių muzikinei išraiškai itin svarbią reikšmę turi žodis, todėl dažnai partitūrų pradžioje pateikiami epigrafai, eilėraščiai, ištraukos. Partitūrų fragmentuose kartu su užrašytais vaizdiniais pateikiami dailininkės P. Simutytės piešiniai.

Kretingos r. kultūros centro languose, tarsi didžiuliame paveiksle, intuityviai užčiuopusi alchemijos tikslą – netauriųjų medžiagų virsmą tauriosiomis, dar vadinamomis žaliuoju auksu, – menininkė P. Simutytė sukurs įspūdingą dailės-šviesos-garso projektą.

N. Gedmino žodžiais, vizualinėje Paulinos kūryboje gilius pėdsakus paliko kelionės ir

K. G. Jungo darbai, atskleidę mažas užuominas, kurios vėliau išaugo į didelius atsakymus tapybos autoanalizėje.

„Man yra tekę matyti kitų „Meno ir mokslo laboratorijos“ menininkų sukurtą projektą-spektaklį „Dalykai“, kuriame susijungia mokslas ir menas: cituojamas Einšteinas, Niutonas, Marija Kiuri, vyksta aktorių diskusijos, kiekvienas išsako savo požiūrį. O festivalyje „Platforma“ buvo parodytas performatyvus įvykis “Analizuojant žvėrį”. Šis ekologijos ir žmogaus santykio inspiruotas pasirodymas sukurtas, remiantis kelionių aplink Lietuvą pajautomis, analizuojant „žvėrį“, jo aplinką ir prigimtinį ritualo poreikį. Kūrėjai aplankė Lietuvos gyvenvietes, patyrusias didžiausius demografinius pokyčius per pastaruosius 10 metų. Stebėjo, kokie “žvėrys” gyvena tose vietovėse. Taip pat leidosi ieškoti ir tikrų žvėrių Lietuvos nacionaliniuose parkuose. Kūrėjams buvo svarbu, kokie žvėrys ten gyvena, kaip keičiasi jų prisitaikymo ypatybės išlikti“, – naujosios krypties teatro MMLAB savitumą apibūdino režisierius.

Jo manymu, neįprasta modernia mokslo ir meno sintezės derme pasireiškiantis MMLAB, ko gero, tėra vienintelis toks modernus teatras Lietuvoje, ir jam džiugu, kad su jų kūryba galės susipažinti Kretingos žiūrovai.

Beje, instaliacijos „Alchemija“ garso foną gyvai žiūrovai galės išgirsti prisijungę su QR kodu, nurodytu prie įėjimo, telefonuose parsisiuntę specialią programėlę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas