Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Per šimtą istorijos metų skaičiuojančios Kretingos ligoninės gali likti tik pamatai, jeigu be stabdžių pravažiuos dabartinės šalies valdžios suplanuotos dar vienos sveikatos apsaugos sistemos reformos buldozeris. Tačiau ligoninė turi galimybę išlikti, atsinaujinti. Apie grėsmes ligoninei, jos perspektyvas kalbėjomės su nuo praėjusio lapkričio jai vadovaujančiu vyriausiuoju gydytoju Romaldu Sakalausku.

Modelis „iš viršaus“ gero nežada

Pagal reformatorių užmačias, rajonuose turėtų atsirasti sveikatos centrai, sujungus ligonines ir pirminės sveikatos priežiūros centrus. Įdiegus peršamą modelį, Kretingos ligoninėje nunyktų skubios pagalbos, reanimacijos, chirurgijos, dalis kitų dabartinių skyrių.

Išsaugojusi terapijos ir slaugos skyrius ligoninė praktiškai taptų slaugos ligonine. „Tai būtų blogiausias variantas. Tokia ligoninė nebūtų patraukli įsidarbinti gydytojams, o dabar dirbantys – ne amžini“, – teigė R. Sakalauskas. Įsteigus sveikatos centrus žadama ES parama, R. Sakalausko įsitikinimu, ligoninės nebeatgaivintų. Ir tos paramos, esant tokiai neapibrėžtai situacijai, tekliūtų tūkstantis kitas. „Paraiškas ES paramai gauti turėtume teikti 2022–2023 metais, o ne, kaip numatyta, – po 2–3 metų, kai rajonuose tos paramos gavėjų nebeliks“, – tarė pašnekovas.

Gimdymo skyrių uždarys šiemet

R. Sakalauskas patvirtino, kad ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrius veikia paskutinius mėnesius, pavasarį bus panaikintas. „Nematau jokių galimybių Akušerijos ginekologijos skyrių išsaugoti“, – sakė ligoninės vadovas, akcentuodamas, kad Teritorinė ligonių kasa praėjusių metų lapkritį įspėjo Kretingos ligoninę, kad po pusmečio Akušerijos ginekologijos skyriaus teikiamų paslaugų nebeapmokės, kadangi ligoninė nevykdo paslaugos finansavimo sąlygų: 2021 metų gimdymų skaičius – 261 – nesiekė nustatyto minimalaus – 300 – metinio gimdymų rodiklio. „Tikėtina, kad ateityje reikalaujamas minimalus metinis gimdymų skaičius gali būti padidintas iki 600 ir daugiau“, – įžvelgė R. Sakalauskas, apgailestavęs, kad ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrius uždirba beveik dvigubai mažiau (apie 200 tūkst. eurų), negu reikia jam išlaikyti, ir įstaigai yra nuostolingas.

Uždarius Akušerijos ginekologijos skyrių, ligoninė planuoja teikti dienos chirurgijos ginekologijos paslaugas. „Neabejoju, kad dienos chirurgijos ginekologijos paslaugos būtų rentabilios. Moterys dėl šių paslaugų dabar vyksta ir į privačias Klaipėdos gydymo įstaigas. Tad turime kuo greičiau persiorientuoti: gimdymo paslaugas pakeisti dienos chirurgijos ginekologijos paslaugomis“, – teigė R. Sakalauskas.

Viešosios įstaigos Kretingos ligoninė vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas

Ligoninės ir jos darbuotojų ateitis – rajono valdžios rankose

Dabarties ligoninės situacija kaip toje pasakoje: eisi į dešinę – to neteksi, į kairę – ano, tačiau galima eiti tiesiai“, – kalbėjo R. Sakalauskas ir čia pat brėžė tą tiesųjį kelią – ligoninės išlikimo, virsmo šiuolaikine, pažangia gydymo įstaiga. „Tam, kad išliktume, reikia turėti chirurgiją, reanimaciją, dienos chirurgijos ginekologines paslaugas, skubią pagalbą, terapijos, slaugos skyrius, ambulatorines, reabilitacines paslaugas, radiologijos skyrių, teikiantį kompiuterinės tomografijos ir mamografijos paslaugas, onkologinių ligų prevencinių tyrimų padalinį“, – vardijo ligoninės vadovas, akcentavęs, kad pirmiausia būtina pastatyti priestatą priėmimo skyriui. Dabartinės šio skyriaus patalpos neatitinka elementarių sąlygų, privalomų paslaugų teikimo licencijai gauti. Antra prioritetinė užduotis – įsteigti kompiuterinės tomografijos skyrių. „Dirbdami susitelkę galime tą padaryti ir įtikinti reformos organizatorius, šalininkus, kad Kretingos ligoninė yra ir bus pajėgi teikti kokybiškas paslaugas Kretingos miesto ir rajono, taip pat aplinkinių rajonų gyventojams“, – tvirtino R. Sakalauskas. Įvardintoje teritorijoje gyvena apie 50 tūkst. žmonių, palyginimui – tai trečdalis Klaipėdos miesto gyventojų. „Jei būtų sunaikinta esama ligoninės struktūra ir nesukurta nieko naujo, vaizdžiai tariant, ligoninės namas būtų nugriautas ir liktų tik jo pamatai, kuriuos po kokių 3 metų irgi reikėtų panaikinti“, – aiškino R. Sakalauskas.

Kretingos ligoninė priklauso Kretingos rajono savivaldybei, kuri yra šios gydymo įstaigos steigėja. Sprendžiant dėl ligoninės ateities, labai svarbi yra Savivaldybės politinė valia. „Šiemet svarbiau ne ką Vilnius padiktuos, o ką mes patys – mūsų Savivaldybės taryba – dėl ligoninės nuspręs. Šie metai Vilniuje dar bus dėlionės, kaip išdėstyti gydymo įstaigų tinklą regionuose, metai, bet jei patys nieko nepadarysime, tada iš Kretingos ligoninės ateityje tikrai gali likti tik pamatai“, – perspėjo R. Sakalauskas. Ligoninės vadovas tikisi, kad dar šiais metais pavyks atlikti priėmimo skyriaus priestato projektavimo darbus. Užsiminus apie pinigus priestatui statyti, tomografijos skyriui steigti, įstaigos vadovas pasakė, kad, užuot taškius pinigus skylėms, skylelėms kamšyti, juos reikėtų koncentruoti užsibrėžtiems perspektyviems projektams įgyvendinti.

„Turime dirbti pasiraitoję rankoves ir mes, ligoninės darbuotojai, įgyti kuo platesnį pacientų pasitikėjimą. Žmonės serga šiandieną, sirgs rytoj. Mūsų ligoninės geras vardas turi sklisti iš lūpų į lūpas. Jei lūkuriuosime – bus blogai, beliks pasiteisinti, kad ligoninė neatlaikė reformų“, – tarė R. Sakalauskas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas