Pajūrio naujienos
Help
2023 Rugsėjis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pirmieji Kretingos rajono naujagimiai į Kalėdas neskubėjo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-01-07
Modestai ir Andriui Purmaliams (nuotr. kairėje) gimęs Adas yra pirmasis šių metų Kretingos rajono kūdikis. Justinos Laukytės-Karnauskienės ir jos vyro Šarūno naujametė dovana Kretingai – antras rajono kūdikis, arba pirmoji gimusi mergaitė Rusnė.

Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje sausio 3-ąją į pasaulį pasibeldė dvi gyvybės – berniukas ir mergaitė. Tai – pirmieji šiemet mūsų ligoninėje gimę Kretingos rajono naujagimiai. Beje, užvėlavę, nes medikų abiem buvę numatyta užgimti per pačias Kalėdas.

Tėvai juokavo: gimė galiūnas

Pirmasis savo klyksmu medikus ir tėvus – 32-jų Modestą ir 34-erių Andrių Purmalius iš Darbėnų – sausio 3-osios 13.53 val. pasveikino berniukas. Naujagimis, pasak motinos, gimė greitai. Jis svėrė 4050 g, jo ūgis – 56 cm. Naujagimio tėtis taip pat dalyvavo gimdant Modestai.

Moteris neslėpė, kad, pagal gydytojų skaičiavimus, vaikas turėjo gimti gruodžio 25-ąją. Sausio 1 d. ji buvo atvykusi į ligoninę pasitikrinti, tačiau dar nebuvo laikas, ir grįžo namo. „Laukėm nekantriai – praėjo ir Kalėdos, ir Naujieji metai, kol sausio 3-ąją kūdikis pagaliau pasibeldė pats. Nesam su vyru nei aukšti, nei stori, bet sūnus išsiritino toks nemenkas, sakyčiau, galiūnas“, – juokavo laiminga motina. Todėl ir vardą sugalvoję, pasak Modestos, tokį rimtai skambantį – Adas.

Adas – antras vaikas M. ir A. Purmalių šeimoje, namuose kuo greičiau išvysti brolį nekantrauja 3-metė Andrėja. „Kadangi ligoninėje dabar – karantinas, ji broliuko dar negalėjo pamatyti, bet labai laukia sugrįžtant“, – kalbėjo Modesta, ligi dekretinių atostogų dirbusi dailės ir technologijų mokytoja Grūšlaukės mokykloje-daugiafunkciame centre. Andrius – inžinierius, dirbantis vienoje Klaipėdos įmonių.

M. Purmalienė džiugiai pasakojo, kad jų sūnus Adas bus 9-as anūkas močiutei Onai Jovitai Purmalienei, kuri ligi tol džiaugėsi 8-is anūkėmis. O pačios Modestos tėvams – Ritai ir Antanui Mockams – jos vaikai yra pirmieji anūkai.

Ant rankų – lyg maža kruopytė

Antrasis kūdikis – 3480 g svėrusi ir 52 cm ūgio mergaitė – gimė tą patį vakarą 19.12 val. Justinai Laukytei-Karnauskienei ir jos vyrui 31-erių Šarūnui Karnauskui, kuris taip pat buvo šalia žmonos, mažylei išvystant pasaulį. „Šaunuolis mūsų tėtis: ir anksčiau dalyvavo gimdant Gustą, kuriam dabar 5-eri. Ir ramino, ir padėjo, nes tokiu momentu labai svarbus artimo žmogaus palaikymas“, – džiaugėsi ir už buvimą kartu vyrui jautėsi dėkinga 27-erių Justina.

Moteris sakė, kad mažylės atėjimo visa šeima taip pat laukė nuo Kalėdų: „Laukėm laukėm, kol pagaliau sulaukėm. Dieve, kokie esam laimingi, laikydami ant rankų tą mažą kruopytę“, – kalbėjo laiminga motina.

Šeima gyvena Rubulių kaime: Šarūnas dirba baldžiumi, o Justina anksčiau – vienoje Kretingos parduotuvių. Savo dukterį jiedu ketina pavadinti Rusne. Sugrįžtant iš ligoninės naujagimės laukia jos seneliai: Jūratė Laukienė bei Dalia ir Danielius Žvinkliai.

Dėl pasirinkimo nedvejojo

Abi moterys sakė nė nedvejojusios, kurią ligoninę pasirinkti gimdyti antrąkart, nes abi ir pirmus vaikus gimdė Kretingos gimdymo skyriuje.

„Mūsų ligoninė – arčiau namų, o ir pati aplinka primena namus, labai šilti personalo ir gimdyvių santykiai. Po keliskart, pradedant nuo gydytojų ligi valytojų, perdien ateina, klausia, pamoko. Galima pasitarti su kiekviena kaip su savo mama“, – gerų žodžių skyriaus personalui negailėjo M. Purmalienė.

Ji patikino, jog jai dar labai patikę, kad Kretingos ligoninė yra pelniusi žindymui palankios ligoninės statusą.

J. Laukytė-Karnauskienė atviravo: „Pas Kretingos medikus lankiausi visą nėštumą, tad nebuvo nė minčių kitur važiuoti. Abu su vyru esame labai patenkinti, čia sudarytos sąlygos ir tėčiui būti šalia naujagimio. Jautėmės laukiami, atvykome kaip į šeimą.“

Todėl ir M. Purmalienė, ir J. Laukytė-Karnauskienė labai apgailestavo, išgirdusios žinią, kad Sveikatos apsaugos ministerija, nepaisydama gimdyvių poreikių, vėl užsimojo reformuoti Kretingos ligoninę, panaikinat akušerijos-gimdymo paslaugas.

Pandemijos įkarštyje gimdymų sumažėjo

Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėja Dalia Opulskienė sakė, kad skyrius gyvena nežinioje, nes prieš akis – politiniai sprendimai, vėl grasinantys reforma. Anksčiau tam, kad skyrius gyvuotų, pakako 300 gimdymų per metus, o šiemet ministerijos nurodymuose skelbiama, kad reikalaujama dukart daugiau – 600 gimdymų per metus.

Šiuo metu skyriuje dirba: 6 akušeriai ginekologai, 1 naujagimių gydytojas, 8 budintys vaikų ligų gydytojai, 10 akušerių ir bendrosios praktikos slaugytojų ir 3 slaugytojų padėjėjai. „Jeigu uždarys mūsų skyrių, nebeliks akušerijos-gimdymo paslaugų, tačiau, manau, kad galėsime teikti ginekologines paslaugas“, – svarstė skyriaus vadovė.

Pernai skyriuje buvo registruotas 251 gimdymas: pasaulį išvydo 134 mergaitės ir 117 berniukų, dvynių nebuvo. 2020-aisiais gimė 10-ia kūdikių daugiau – 261.

D. Opulskienė pastebėjo įdomų faktą, kad pernai pirmąjį pusmetį gimė 98, o antrąjį – 153 kūdikiai – jos manymu, akivaizdu, kad tėvai per pandemijos įkarštį sąmoningai neplanavo šeimos pagausėjimo.

Pernai iš visų gimdyvių teįvyko tik vienas priešlaikinis gimdymas, 29-oms gimdyvėms atliktas Cezario pjūvis. Mažiausias kūdikis svėrė 1900 g, jo ūgis buvo 44 cm; didžiausias kūdikis svėrė 5020 g, jo ūgis siekė 59 cm.

Dviem jauniausioms gimdyvėms buvo po 18 metų, vyriausiai – 40 metų. Skiepytis galima nėščiosioms ir žindančioms

D. Opulskienės žodžiais, kovidas turėjo įtakos ir gimdyvėms: pernai 17 gimdyti atvykusių moterų buvo persirgusios kovidu, 2 gimdė sirgdamos kovidu.

„Kai atvyksta gimdyvė, išsyk paimamas tepinėlis. Kai gimdyti atvyko sergančios, jokių simptomų nebuvo, tik po tyrimo sužinojome, kad jos serga. Laimei, ir joms, ir kūdikiams viskas buvo gerai. Bet jeigu žinome, kad gimdyvė serga kovidu, išsyk ją siunčiame į Klaipėdos universitetinę ligoninę, kur Akušerijos ginekologijos korpuse yra specialus padalinys. Iš gimdyvių vyrų, kurie pasirengę dalyvauti gimdyme, yra reikalaujama, kad būtų atlikę PGR testą“, – tvarką apibūdino skyriaus vedėją.

Paklausta, ar rekomenduoja skiepytis nėščiosioms, D. Opulskienė atsakė, kad nėra apribojimų nei besilaukiančioms, nei žindančioms moterims: „Praėjusį rugpjūtį buvo gautos Lietuvos akušerių draugijos rekomendacijos, kad nėščiosios gali skiepytis bet kuriuo nėštumo metu, taip pat – ir žindančios motinos, nes per motinos pieną vaikui formuojasi imunitetas.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas