Pajūrio naujienos
Help
2022 Birželis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar teisinga įvesti nekilnojamojo turto mokestį, kuriuo būtų apmokestintas pirmasis gyvenamasis būstas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žiema keliuose dar tik šiepė dantis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-01-04
Mechanizuotai Kretingos miesto šaligatvius per žiemą valo 4 traktoriai, o rankomis – 9 darbuotojai. Komunalininkai tikina, kad, esant nenumatytoms oro sąlygoms, nėra galimybių išsyk nugramdyti ledą.

Nors gamtoje, o ir Lietuvos keliuose šventiniu periodu – nuo Kūčių ligi Naujųjų – vyravo metamorfozė, kai gausų snygį keitė ledas ir galop viską ištirpdė lietus, tačiau žiema dar tik šiepia dantis, nasrus parodys sausį–vasarį. Sunkiai įveikiamos gatvės ir keliai jau spėjo išbandyti pėsčiųjų bei vairuotojų kantrybę, tapo nemenku iššūkiu juos valantiems kelininkams, komunalininkams.

Grinčas pavogė komunalininkų Kalėdas

Kretingos miesto seniūnės pavaduotojos Almos Patamsienės žodžiais, žiema prieš pat šventes stojo visu grožiu ir tiesiogine, ir perkeltine prasmėmis: dauguma džiaugėsi snieguotomis Kalėdomis, bet šventės tarsi metė iššūkį komunalininkams – šie neturėjo laisvadienių, dirbo viršvalandžius – jų darbo diena prasidėdavo 4 ryto, užvedus motorus, į gatves išjudėdavo 5-ą, o darbą užbaigdavo vėlų vakarą. „Komunalininkai, kuriems teko atlaikyti pirmąjį snygį, juokavo, kad Grinčas šiemet pavogė jų Kalėdas“, – pastebėjo A. Patamsienė.

Pirmasis žiemos šėlsmas atslūgo, bet žiema dar nė neįpusėjo, tad „Pajūrio naujienos“ pasidomėjo, kaip jai pasiruošta.

Kretingos miesto gatvės yra skirstomos į magistralinius kelius, priklausančius Lietuvos automobilių kelių direkcijai (LKAD), ir rajoninius. Magistraliniais keliais, kuriems priskiriama Žemaitės alėja, Klaipėdos ir Šventosios gatvės, Melioratorių g., J. Jablonskio g. ir Kęstučio – nuo susikirtimo su Vytauto gatve, rūpinasi akcinės bendrovės „Kelių priežiūra“ Kretingos kelių tarnyba. O rajoniniais keliais ir gatvėmis rūpinasi miesto seniūnija, sudariusi sutartį su Savivaldybės įmone „Kretingos komunalininkas“.

Prioritetai – pagrindinėms arterijoms

Pasak šios įmonės vadovo Rimanto Žiaušio, tarpušvenčiu gausiai krintant sniegui, pagrindinės gatvės mechanizuotai buvo valomos po kelis kartus per dieną. Šaligatvius valyti buvo išsiųsti 4 traktoriai, o gatves – 2 barstytuvai-valytuvai.

„Gal ir ne visi žmonės buvo patenkinti, bet visur ir vienu metu nuvalyti taip gausiai krintantį sniegą neįmanoma. Kiti pyko, kad valytuvai užvertė įvažiavimus į kiemus. Betgi valo technika, juk vairuotojas nestos ir nenuvalys dar ir privačių įvažiavimų. Tikimės žmonių supratingumo, žiema tik prasideda, tad siūlome pasirūpinti ir geromis padangomis, ir tinkama avalyne“, – akcentavo R. Žiaušys. Komunalininkams iš viso tenka nuvalyti 460 tūkst. kv. m miesto gatvių ir per 200 tūkst. kv. m šaligatvių ploto. Prioritetas skiriamas pagrindinėms miesto gatvėms, vadinamosioms arterijoms, kur didžiausi žmonių srautai – į mokyklas, darželius, prekybos centrus, ir toms, kuriose vyksta intensyvus eismas.

„Nors Vilniaus gatvė po renovacijos dar nėra perduota Savivaldybės žinion, tačiau ja rūpinamės ir valome vieną pirmųjų. Bet, kai oro sąlygos sudėtingos, nelengva ją tinkamai ir prižiūrėti. Stengėmės ir mums priklausančią vieną didžiausių mieste – Tiekėjų gatvę pabarstyti ligi tol, kol žmonės rytais išvyksta į darbą. Su komunalininkais bendraujame kasdien nuo pat ryto, kartu apvažiuojame ir stebime gatves“, – teigė A. Patamsienė.

Barstė baltarusiška druska ir mišiniu

Rankomis šaligatvius valo 9 valytojai. Kretingiškiai šiemet paburnoja ir ant jų, kad nesimato barstant druska ar jos mišiniu. „Barsto kaip visada, bet buvo ypatinga situacija: šaltis atsileido, susidarė ledas, ant jo dar užlijo. Tokios žiemos išdaigos retos, o techninių galimybių iškart nutirpdyti ledą nėra“, – kalbėjo R. Žiaušys.

Įmonės „Kretingos komunalininkas“ vyriausiosios ekonomistės Eglės Alonderienės žodžiais, pernai lapkričio pabaigoje ir gruodį Kretingos miesto gatvėse buvo išbarstyta 344 t druskos ir jos mišinio už 32,4 tūkst. Eur.

Medžiagos – druska ir druskos mišinys – keliams ir gatvėms barstyti perkamos pagal viešuosius prikimus: pernai įmonė „Kretingos komunalininkas“ jų įsigijo pagal sutartį su konkursą laimėjusia LAKD. Viena tona druskos kainavo 108,9 Eur, o mišinio – 48,4 Eur. Druska barstoma, esant aukštesnei temperatūrai, o mišinys – esant daugiau kaip 10 laipsnių šalčio. Medžiagos buvo atgabentos iš Baltarusijos.

Ankstesnė sutartis baigiasi. R. Žiaušio teigimu, gruodžiui ir sausiui medžiagų dar užteks, o vasariui–kovui jau skelbiami nauji pirkimai.

Lėšos – iš rajono biudžeto

Kretingos kelių tarnybos darbų vadovas Donatas Jakas, paklaustas, su kokiu druskos tiekėju, įšaldžius ryšius su kaimynine Baltarusija, iš kurios anksčiau buvo tiekiamos medžiagos keliams barstyti, bus sudaromos naujos sutartys, atsakė, jog tekę girdėti, kad medžiagas gabens iš Afrikos. Tačiau nei konkrečios šalies įvardinti, nei išaugusių kaštų D. Jakas nurodyti negalėjo.

Lėšos rajono kelių ir gatvių priežiūrai žiemą skiriamos tikslingai iš Kretingos rajono biudžeto. A. Patamsienės pateiktais skaičiais, 2021 m. sausį–kovą Kretingos miesto gatvėms ir keliams prižiūrėti panaudota 104 tūkst. Eur, iš jų vien druskai ir jos mišiniui – 40,7 tūkst. Eur. O vien per praėjusį gruodį panaudota 66,7 tūkst. Eur, iš kurių pusė teko druskai ir mišiniams, kita dalis – už darbą, degalus ir pan.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas