Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Jaunimas mokė kompiuterinio raštingumo

  • Edita KALNIENĖ
  • Kuprinė
  • 2021-12-31
Šešiolikmetė Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro dešimtokė Evelina Stonkutė mokė senyvo amžiaus žmones kompiuterinio raštingumo.

Maltos ordino pagalbos tarnybos Jaunieji maltiečiai šiais metais vykdė projektą „IT su Jaunaisiais maltiečiais“, per kurį jaunieji savanoriai mokė vyresnio amžiaus asmenis informacinio raštingumo nuotoliniu būdu. Šiame projekte mokymus vedė ir Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro dešimtokė Evelina Stonkutė.

Projektas – sėkmingas

„IT su Jaunaisiais maltiečiais“ projekto metu kvietėme suremti pečius ir skirtingas kartas kartu įveikti skaitmeninius iššūkius“, – įvardijo Jaunųjų maltiečių komunikacijos koordinatorė Rūta Baublytė.

Jaunieji savanoriai vyresnio amžiaus dalyvius mokė naudotis pagrindinėmis programomis (MS Word, Excel), supažindino su aktualiais interneto puslapiais (SoDra, E-sveikata ir kt.), pasakojo apie duomenų apsaugą ir kompiuterinį saugumą. Dalyviai išmoko internetu atlikti maisto produktų ir vaistų užsakymus, patogiai skaičiuoti savo mėnesio biudžetą, susimokėti mokesčius, rašyti elektroninius laiškus ir užsiregistruoti pas gydytoją. „Projektas buvo išties sėkmingas, susilaukė puikių atsiliepimų tarp mūsų dalyvių, tarp vyresnių žmonių ir jaunimo užsimezgė gražios draugystės, todėl kitąmet jį planuojame tęsti“, – sakė R. Baublytė.

Visas projektas buvo padalintas į 3 sesijas ir truko pusę metų. Per jas vyko 12 pamokų – po dvi per savaitę, kiekviena pamokų trukdavo 2 valandas. „Mokymus vesdavome dviese, mano komandoje iš viso buvo 4 žmonės“, – įvardijo E. Sonkutė, papildžiui, kad projekte galėjo dalyvauti 16 metų sulaukę jaunuoliai.

Mokymai vyko nuotoliniu būdų per vaizdo konferencijų organizavimo platformą ZOOM. „Iš pradžių senjorus mokėme naudotis šia programa. Po to mokėme visko, ką dažniausiai tenka naudoti. Lengviausiai jiems sekėsi mokytis naudotis elektroniniu paštu, taip pat internetu užsisakyti maisto ar vaistų, o sunkiausiai – „Exel“ ir „PowerPoint“, – patirtimi dalijosi karteniškė.

Sulaukė didelio susidomėjimo

Jaunoji savanorė Evelina mano, kad kompiuterinio raštingumo mokymai yra būtini vyresnio amžiaus žmonėms: „Neturint kompiuterinio raštingumo šiandien žmogus gali jausti diskomfortą. Dažnai senyvo amžiaus žmogus būna piktas ir nepatenkintas gyvenimu vien dėlto, nes jis negali būti toks pat kaip jaunas žmogus. Jis jaučiasi nepatogiai, kad nemoka atlikti tam tikrų veiksmų internete, bet šie mokymai parodė, kad senjoras gali padaryti daug.“

Projekte dalyvavo daugiau kaip 100 dalyvių. „Pirmos dvi sesijos nebuvo tokios kaip paskutinė. Mano žiniomis, eilėje į šiuos mokymus dar laukia apie 100 senjorų, – susidomėjimą mokymais įvardijo karteniškė. – Senjorų buvo visokių, panašiai kaip mokykloje. Kiekvienoje klasėje bus mokinys, kuris nesimokys, nieko nesupras. Taip ir čia, bet tokių pasitaikė mažai. Beveik visi ateidavo užsidegę ir norintys kažko išmokti.“

Po mokymų jaunieji savanoriai daugiausia sulaukė teigiamų reakcijų. „Taip gera būdavo, kai anketose rasdavome gerų atsiliepimų apie mokymus. Būdavo senjorų, kurie vadindavo mus jaunaisiais lektoriais. Regis, toks paprastas dalykas mums, bet jiems tai – kažko naujo pradžia“, – sakė E. Stonkutė.

Dalyvavo ne pirmą kartą

Šešiolikmetė Evelina Jaunųjų maltiečių veikloje dalyvauja jau kurį laiką, todėl šis projektas nebuvo pirmas. Ankščiau ji dalyvavo kitam projekte „Jungiant kartas“, kuris truko apie 2–3 mėnesius. „Šio projekto tikslas buvo, kad senjorai per šį sunkų laikotarpį nesijaustų vieniši. Jis man labai patiko, ir, tarsi netyčia, po mėnesio interneto platybėse pamačiau, kad vyksta naujas maltiečių projektas ir kad jie ieško žmonių. Nebūčiau aš, jeigu nedalyvaučiau“, – tikino mergina, kuri savanoriauti pradėjo būdama septintoje klasėje.

Jaunieji maltiečiai turi daug veiklų, vienos jos susijusios su senyvo amžiaus žmonėmis, kitos – su vaikais. „Per didžiąsias šventes ir ne tik lankome senelių namus, bet dabar, kai siaučia virusas, jų nelankome, bet prašome slaugytojų, kad perduotų dovanas jiems. Taip pat tvarkome apleistus kapus, prieš kiekvieną mokytojų dieną lankome buvusius mūsų mokyklos mokytojus ir pasveikinam, rengiame akcijas, tokias, kaip „Pyragų diena“, ir už surinktas lėšas perkam seneliams maisto. Maltiečiai turi ir vaikų dienos centrus. Su vaikais taip pat nuveikiam daug, pavyzdžiui, ruošiame seneliams dovanas, popietes ir pan.“, – kalbėjo Evelina.

Tobulino savo žinias

Iniciatyvos pradžioje jaunieji savanoriai dalyvavo įvadiniuose mokymuose – tobulino savo žinias, rengėsi praktikoms, aptardavo kilusius iššūkius.

„Bendravome ir su psichologe, kaip reiktų elgtis tam tikrose situacijose, praktikavome su kitais komandos nariais“, – paaiškino E. Stonkutė.

Per šį projektą karteniškė įgijo nemažai patirties. Labiausiai ji išmoko valdyti įvairias situacijas. „Būdavo situacijų, kad kolegai per mokymus dingsta internetas ar dar kažkas, tada turi susiorientuoti ir greitai prisijungti ir vesti mokymus, nors net nebuvo tavo eilė“, – vieną situacijų papasakojo Evelina.

Taip pat, anot dešimtokės, teko ugdyti kantrybę: „Reikdavo po keletą kartų pakartoti tą pati veiksmą, kad visi dalyviai viską suprastų.“

Dalyvaudama projekte mergina ėmė dar labiau savimi pasitikėti. „Šis projektas davė nuo pasitikėjimo savimi iki naujų pažinčių su bendraminčiais. Jaunam žmogui šiokie tokie išėjimai iš komforto zonos duoda rėmus ateičiai. Esu dėkinga maltiečiams, kad per jų veiklas galiu atrasti save“, – kalbėjo E. Stonkutė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas