Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kūčios jau nuo seno yra laikoma ypatinga, kupina magijos švente. Tai metas, kai prie vieno stalo susirenka artimiausi žmonės, ragauja 12 skirtingų patiekalų ir buria sau ateitį tradiciniais būrimo būdais. Kiekvienuose namuose saugomos ir puoselėjamos tam tikros Kūčių tradicijos, visgi svarbiausia šio vakaro dalis yra šventinė vakarienė. Tiesa, kartais norisi įvairovės net tokios tradicinės šventės metu.

Pasiruošimas Kūčių vakarienei

Tradiciškai Kūčių dieną nuo pat ryto kiekvienuose namuose verda intensyvus gyvenimas. Visa diena skirta pasiruošimui Kūčių vakarienei ir Kalėdoms. Pats svarbiausias darbas tądien yra namų tvarkymas ir maisto gaminimas. Seniau manyta, kad švara padeda apsisaugoti nuo blogio ir ligų ateinančiais metais, todėl visi kruopščiai iššveisdavo kiekvieną namų kampą. Tiesa, šiais laikais tokiais prietarais tikima mažiau. Visgi tradicija Kūčių vakarienę valgyti kruopščiai išvalytuose namuose vis dar gyvuoja. Ne tik namai turi blizgėti švara, tačiau ir visi sėdintys prie Kūčių stalo turi nusiprausti ir švariai apsirengti.

Kita nuo seno gyvuojanti tradicija – tai namų dekoravimas. Žinoma, pačia svarbiausia puošybos detale tampa Kalėdų eglė. Nors šiais laikais daugelyje namų eglutė puošiama dar prieš Kūčias, seniau buvo tradicija Kalėdų medį puošti Kūčių rytą. Dažniausiai šiuo darbu užsiimdavo vaikai.

Kol vieni namiškiai tvarkosi namus ir rūpinasi dekoracijomis, kiti ruošia maistą. Kartais šventinių patiekalų gaminimas prasideda net kelias dienas prieš Kūčias. Ruošiamos kelių rūšių silkės, verdamas aguonų pienas, kepama duona ir kūčiukai – tai pagrindiniai patiekalai, be kurių tradicinis Kūčių stalas neįsivaizduojamas. Nors šiuos patiekalus galima rasti ant daugumos šventinio stalo, vis dažniau ieškoma naujų idėjų, kurios galėtų nustebinti artimuosius ir paįvairinti Kūčių stalą. Visgi ieškant neįprastų receptų, prisiminkite, kokius ingredientus reikėtų rinktis šiai šventinei vakarienei.

Tradiciniai patiekalai ir ingredientai, kuriuos galima įtraukti ruošiant Kūčių vaišes

Svarbi Kalėdų laukimo dalis yra pasninkas, kuris tęsiasi visą Advento laikotarpį ir baigiasi Kūčių dieną. Tradiciškai žmonės pasninkauja ir susilaiko nuo mėsos kiekvieną Advento penktadienį bei visą Kūčių dieną. Vakare galima valgyti tiek kartų, kiek norisi, tačiau mėsa nevalgoma ir Kūčių vakarienės metu. Dalis žmonių atsisako ne tik mėsos, bet ir kiaušinių bei pieno produktų. Iš esmės, Kūčių patiekalams reikėtų rinktis ingredientus, kurie gaunami iš gamtos. Tai gali būti grūdai, sėklos, riešutai, daržovės, vaisiai, žuvis.

Ant Kūčių stalo paprastai vyrauja įvairių rūšių žuvis. Pagal katalikišką mokymą teigiama, kad tai yra pasninkui tinkamas valgis. Žuvies valgymo tradicija siejama su tuo, kad Jėzaus mokiniai buvo žvejai. Tad iki šiol, Kūčių vakarienė daugelyje namų neįsivaizduojama be įvairiai paruoštos silkės ar keptos žuvies. Žinoma, Kūčių stalą galima papildyti kitomis jūros gėrybėmis, tačiau tradiciškai vengiama prabangos ir atsisakoma brangių ingredientų.

Ilgas tradicijas turintis kūčių patiekalas yra kūčia, ruošiama iš įvairių rūšių virtų grūdų bei paskaninama medumi bei džiovintais vaisiais. Kitas svarbus patiekalas – kūčiukai. Kai kurie juos mėgsta valgyti paprastai, o kiti patiekia su naminiu aguonpieniu.

Saldumynų ant tradicinio Kūčių stalo nerasite, tačiau desertu yra laikomas kisielius. Tai saldus tirštas gėrimas, paprastai gaminamas iš spanguolių, bulvių krakmolo ir cukraus.

Kiti Kūčių patiekalai priklauso nuo šeimos tradicijų. Dažnai iš kartos į kartą yra perduodami bent kelių šventinių maistų receptai. Skirtinguose namuose ant Kūčių stalo galima pamatyti įvairių daržovių salotų, sriubų, raugintų kopūstų, įvairiai paruoštų grybų, nesaldžių kepinių, virtų ar keptų bulvių.

Visgi visas šeimas vienija viena bendra tradicija: stalas turi būti gausus ir padengtas 12 skirtingų valgių. Vieniems skaičius 12 asocijuojasi su mėnesių skaičiumi metuose, o kitiems – su 12 Jėzaus apaštalų. Manoma, kad toks kiekis patiekalų užtikrina sėkmę ir turtus ateinančiais metais.

Patiekalų idėjos, padėsiančios paįvairinti Kūčių stalą

Visos tradicijos bėgant laikui ir keičiantis gyvenimo įpročiams šiek tiek kinta, tad ne išimtis ir Kūčių vakarienė. Kiekvienais metais norisi įnešti šiek tiek naujovių ir paįvairinti Kūčių meniu. Gardūs Kūčių patiekalai gali būti ne tik tie, kuriuos gaminate metai iš metų, tačiau ir nauji, dar neišbandyti receptai su tradicijų nelaužančiais ingredientais.

Puikus Kūčių patiekalas gali būti kotletukai, paruošti iš grikių, grybų, avinžirnių bei kitų produktų. Taip pat tradicinius žuvies patiekalus galima pakeisti ar papildyti žuvies pyragu. Jūsų šventinį stalą gali paįvairinti gruzdinti pievagrybiai. Nebijokite į savo Kūčių meniu įtraukti ir krevetes ar kitas jūros gėrybes, kurias mėgstate. Salotas paskaninkite riešutais ir įvairiomis sėklomis – tai padės atrasti naujų skonių.

Iš tiesų, yra daugybė patiekalų, kurie puikiai tinka Kūčių stalui. Tereikia nebijoti keisti tradicijas ir ieškoti naujų receptų. Daugybę Kūčioms tinkančio maisto pasiūlymų galite rasti internete.

Kūčių stalo tradicijos

Kai namai tvarkingi, eglutė papuošta, patiekalai paruošti, ateina laikas Kūčių vakarienės stalo dengimui. Kūčių vakarienei stalas ruošiamas ypatingai. Ant stalo turėtų būti paskleidžiamas plonas sluoksnis šieno. Tai lyg priminimas, kad Jėzus gimė tvartelyje ir gulėjo ėdžiose. Tuomet stalas užtiesiamas balta staltiese, dedamos lėkštės, dekoracijos, žvakės, patiekalai. Pagal senolių tradicijas, Kūčių vakarienę reikėtų pradėti danguje nušvitus Vakarei žvaigždei.

Katalikiškose šeimose vakarienė prasideda nuo maldos ir kalėdaičio laužymo. Jie užima garbingą vietą stalo centre. Kalėdaičių turi būti tiek, kiek šeimos narių prie stalo. Kai kurios šeimos puoselėja seną tradiciją ir vieną papildomą paplotėlį palieka mirusiems artimiesiems. Visgi vienas iš svarbiausių Kūčių valgių – kalėdaitis – valgomas tik Lietuvoje, Lenkijoje ir Slovakijoje. Manoma, kad kalėdaičių laužymo paprotys yra susijęs su istoriniu bažnytiniu kontekstu ir tai primena Komuniją, kurią tikintieji nešdavo namo pamaldose dalyvauti negalintiems artimiesiems. Manoma, kad kalėdaičio baltumas simbolizuoja širdies grynumą, o jo dalijimasis – dosnumą ir meilę.

Taigi, saugokite šeimos tradicijas ir didžiąsias metų šventes renkite pagal prosenelių perduodamus papročius. Žinoma, nepamirškite įnešti ir šio to naujo į savo šeimos šventes, pavyzdžiui, gardaus Kūčių patiekalo, kurio anksčiau nesate ruošia šventinei vakarienei.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas