Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Į Vydmantų koplyčios zakristiją, parapijos klebono Karolio Petravičiaus rūpesčiu, pargabenti Nelly ir Arvydo Paltinų dovanoti baldai, buities daiktai ir jų naudota muzikos įranga

Skrynelėje – moteriški N. Paltinienės mažmožiai.

Vydmantų parapijos kleboną Karolį Petravičių ir Lietuvos estrados pasaulio žvaigždes Nelly ir Arvydą Paltinus siejo ilgametė – du dešimtmečius, ligi sutuoktinių mirties trukusi, bičiulystė. Vykdant legendinių atlikėjų valią, jų muzikos studijos įranga ir buities daiktai iš Vokietijos buvo pargabenti į Lietuvą, į būsimą Vydmantų Dievo Gailestingumo bažnyčią. Kol kas N. ir A. Paltinų kambarys-studija įrengtas koplyčios zakristijoje: ir šiandien ten galima užeiti ir pasijausti tarsi patekus į svečius pas Lietuvos estrados legendas.

Svetainėje skamba Nelly dainos

„Emigravę į Vokietiją 1982-aisiais, N. ir A. Paltinai gyveno nuomojamame bute. Po sutuoktinių mirties praėjus 3 mėnesiams, jeigu nebūtume išvežę jų valia mums palikto turto, viskas būtų išversta į šiukšlyną. Atiduoti turtą muziejui nėra taip paprasta, o čia, koplyčioje, galima netgi kavos atsigerti iš Nelly ir Arvydo pamėgtų puodelių“, – atvėręs duris į zakristiją, kalbėjo K. Petravičius. Išsyk patenkama į nedidelę svetainę-muzikos studiją su kukliais baldais: „Ant šito fotelio mėgdavo sėdėti Nelly, ant ano – Arvydas. Galite prisėsti, paliesti Nelly mėgstamą šalikėlį“, – rodydamas ant fotelio atkaltės gulintį juodą plonytį šaliką, K. Petravičius kvietė jaustis laisvai.

Jis aprodė estrados žvaigždžių Vydmantų bažnyčiai, kurios statyba abu domėjosi, padovanotą muzikos įrangą „Napsound“ – pultą, kolonėles, klavišinius, kuriais grojo A. Paltinas, ir mikrofonus, kuriais 40 metų naudojosi Nelly. Uždėjo jos dainų plokštelę, kad kuo labiau būtų juntama buvusių šeimininkų dvasia. Kietajame diske – visa A. Paltino kūryba, netgi – neišleisti kūriniai, kuriuos kompozitorius kaupė preciziškai.

Paėmęs į rankas Nelly pamėgtos Salomėjos Nėries poezijos rinktinės tomą, K. Petravičius vartė dainininkės pažymėtus lapus ir, sakė, pagal kai kuriuos eilėraščius pats sukūręs muziką, – šie tapo muzikalaus, ypač gražiu balsu apdovanoto Vydmantų klebono atliekamomis dainomis.

Ji puošė papuošalus, o ne jie – ją

Abipus sienos – dvi sekcijos su daugybe suvenyrų iš gintaro ir medžio drožiniai: šiuos, širdžiai mielus ir šiltus prisiminimus kėlusius daiktus, K. Petravičiaus žodžiais, atlikėjai lagaminuose išsigabeno į Vokietiją. Rodydamas medinę drožinėtą lėkštę su Jūratės ir Kastyčio atvaizdais, kurią Nelly jos gimtadienio proga dovanojo Arvydas, klebonas mano, kad tai buvo tvarios sutuoktinių meilės, primenančios žinomą legendą, įrodymas. Ir pajuokavo: „Kažin, kaip jaustųsi šiuolaikinė žmona, gavusi tokią vyro dovaną...“ Sekcijoje taip pat – skrynelės su papuošalais ir Nelly mėgstamais mažmožiais, šventųjų paveikslėliais. Rodydamas masyvią blizgią apyrankę, K. Petravičius tvirtino: „Tai – paprasta bižuterija, nors kai kam atrodydavo, kad Nelly puošiasi labai brangiais papuošalais. Iš tikrųjų ji buvo tokia graži savo vidumi, kad ji puošė papuošalus, o ne jie – ją.“

Tarp pargabentų daiktų – ir Nelly mėgstamas šalikėlis.

Iš Lietuvos į Vokietiją N. ir A. Paltinai išsigabeno jiems brangius suvenyrus.

Anot K. Petravičiaus, zakristijoje kol kas tesutalpinta tik pusė N. ir A. Paltinų Vokietijoje per keturis dešimtmečius užgyvento palikimo, kurio nemažą dalį sudaro mėgstami daiktai iš Lietuvos.

Ant svetainės grindų – kilimai iš N. ir A. Paltinų buto prieškambario, ant sienų – drožinėtas paveikslas su Šiluvos Dievo Motina ir Lietuvos peizažai su abiejų numylėtos Baltijos vaizdais, primenančiais laikus, kai Klaipėdoje gyvavo jų įkurtas ansamblis „Kopų balsai“.

Ant kapo – Baltijos vaizdas

Lankydami Nelly Vokietijoje paskutiniaisiais jos gyvenimo metais, Karolis su bičiuliu Kęstučiu Timofejavu nesyk suteikė Ligonio patepimo sakramentą. Ji iškeliavo 2020-ųjų vasario 29-ąją, o Arvydas nesulaukė nė žmonos mirties metinių – mirė 2021-ųjų vasario 1-ąją. Pasak K. Petravičiaus, Nelly troško būti palaidota Baltijos jūroje, kad į ją būtų išbarstyti pelenai, tačiau žinojo Lietuvos įstatymus, kad urna turi būti palaidota. Arvydas Karoliui patikėjo sukurti jiedviem paminklą Antakalnio kapinėse.

„Vis dėlto sukūrėme jiems Baltiją: aplink kapą išbarstėme kopų smėlio ir gintarų, Ukrainoje užsakėme paminklą, kuris primins didžiulę bangą. Jame bus įspausti abiejų sutuoktinių atvaizdai iš jųdviejų mėgstamos nuotraukos“, – kalbėjo K. Petravičius.

Palikimas tarnaus žmonėms

Mintimis kunigas prabėgo laiku, kai, besimokant Telšių seminarijoje, užsimezgė jų ir laikmečio išbandymus išgyvenusi Nelly ir Arvydo draugystė: „Seminarijos valdžia nedraudė mums, klierikams, lankytis miesto renginiuose. Sykį per Nelly koncertą kultūros centro vadovas paprašė mūsų, seminaristų, pasakyti padėkos žodžius. Tuomet, aš, 18-metis, drebėdamas ryžausi: kalbėjau aukštomis frazėmis, lyginau Nelly su Niagaros kriokliu, kaip iš jos, lyg gamtos stebuklo, veržiasi nesustabdomas meilės, gėrio, muzikos versmės. Turėjau tik kuklų Mergelės Marijos paveikslėlį, jį ir padovanojau. O po daugel metų, viešėdamas Vokietijoje, pamačiau jį kabant miegamajame viršum sutuoktinių lovos.“

Vėliau Karolis su Kęstučiu suorganizavo Nelly koncertą Žemaičių Kalvarijoje, jų draugystė vis stiprėjo, kol šiedu tapo artimais šeimos bičiuliais, viešėdavo Paltinų namuose tiek Vilniuje, tiek Vokietijoje.

O prieš mirtį gavę priesaką saugoti jų palikimą, abu bičiuliai kunigai – K. Timofejavas tarnauja Palangos bažnyčioje – mano, kad ligi jų numylėtos Klaipėdos ir Baltijos iš Vydmantų tik – ranka paduoti ir kad jų namai nė šiandien negali būti uždari. „Manau, kad ir perkėlus N. ir A. Paltinų svetainę į būsimą naują kleboniją, ji turi tarnauti kaip skaitykla, kad žmonės čia galėtų ateiti paklausyti muzikos, niekieno netrukdomi paskaityti, pabūti su savimi ar bičiuliais“, – įsitikinęs K. Petravičius.

3


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas