Pajūrio naujienos
Help
2023 Birželis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar, norint įsidarbinti į valstybės tarnybą, vis dar reikia turėti pažinčių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Dovydas Bajoras

šiandien gavau Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimą dėl Kretingos rajono kultūros centro organizuotų mažos vertės pirkimų, kuriuose dalyvavo mano vadovaujama įmonė. Esu pripažintas pažeidęs etiką, todėl privalau jums pateikti paaiškinimą.

VTEK sprendimą gerbiu, bet tuo pačiu nesutinku su daugybe jame išdėstytų teiginių. Atsakingai pareiškiu, kad aš nedalyvavau rengiant sprendimo projektą. Kai jis buvo rengiamas, sirgau COVID-u, man tai nebuvo lengviausia patirtis. Papildomų lėšų rajono Kultūros centrui (KC) taip pat neskirta, joks klausimas dėl papildomų lėšų skyrimo nesvarstytas ir neiškeltas. Esu pripažintas kaltas, nes KC, organizuodamas mažos vertės pirkimus, taip nusprendė panaudoti savo sutaupytas lėšas 2020 m. biudžete. Rengiant tarybos sprendimo projektą, KC vadovas neabejotinai tokį lėšų panaudojimo būdą susiderino su tais, kam jis yra pavaldus, ir pats inicijavo, kad jo norai būtų įtraukti į tarybos sprendimo projektą.

Taigi dėl ko aš esu pripažintas kaltas?

Dėl to, kad pernai lapkritį, svarstant visą 2020 m. Kretingos r. savivaldybės biudžeto pakeitimo projektą, vienoje iš daugelio aiškinamojo rašto eilučių buvo įrašyta tokia formuluotė: „Kultūros centras iš darbo užmokesčio fondo ekonomijos iš viso už 29,8 tūkst. Eur numato įsigyti garso aparatūros, 3 nešiojamuosius kompiuterius, aukštos kokybės žiūrovų scenos užuolaidas.“

Taryboje balsavau už visą biudžeto pakeitimo projektą. Pasirodo, reikėjo nusišalinti, ir formaliai klausimas būtų uždarytas, bet aš niekada nenusišalinu dėl formalumo, be rimtos priežasties. Aš, kaip Finansų ir inovacijų komiteto pirmininkas, tikrai nenusišalinsiu nuo biudžeto svarstymų, nes tai mano, kaip pirmininko, pagrindinė pareiga, o darbą aš visada padarau iki galo. Apskritai nepamenu, ar buvau kada nusišalinęs svarstant bet kurį klausimą taryboje. Man tą dieną nebuvo žinoma jokia informacija, susijusi su KC mažos vertės pirkimu – nei kada pirks, nei ką pirks, nei iš ko pirks. Tai, ko gero, yra pagrindas skųsti VTEK sprendimą. Nesu pirmasis šios kadencijos politikas, kurį VTEK pripažino pažeidus etiką, bet, manau, esu pirmasis rimtai svarstantis, kaip elgtis toliau – skųsti ar apskritai pasitraukti iš tarybos. Mano sąžinė švari, nors mano reputaciją kai kam ir pavyko sutepti. Nuo kadencijos pradžios nenusišalindavau nuo jokių sprendimų, nes Kretingos rajono politikoje neturiu privačių interesų. Yra politikų, kurie vieno posėdžio metu sugeba nusišalinti po keletą kartų nuo priimamų sprendimų ir yra nusišalinimo rekordininkai. Tai tik įrodo, kad jie rajono politikoje turi daugybę privačių interesų ir iš to galinčių kilti konfliktų. Savaime aišku, nepaisant to, jie nusišalina ar ne, sprendimai vis dėlto priimami. Tad ko verti tie jų nusišalinimai?

Ant svarstyklių padėtas vienas faktas – apie etiką. D. Bajoras formaliai nenusišalino, o kaip kiti faktai? Ar biudžetas patyrė žalą? Ne. Ar pažeistas viešasis interesas? Ne. Ar yra korupcinių ryšių? Ne. Ar pradėti tyrimai FNTT, STT? Ne. Ar KC įsigijo įrangą per brangiai? Ne.

Žinau, kad buvo bandymų pradėti tyrimus ir dėl to, bet, oponentams patikrinus kainas rinkoje, paaiškėjo, kad nieko iš to nepeš, nes parduota gerokai pigiau negu tuo metu rinkoje. Tai kur čia šuo pakastas?

Ši istorija prasidėjo tą pačią dieną, kai aš tarybos posėdyje, svarstant buvusios administracijos direktorės Jolantos Girdvainės tarnybinio patikrinimo išvadą, atsakiau į tuos klausimus, į kuriuos mero sudaryta komisija apskritai neatsakė, nes, jei būtų atsakiusi, J. Girdvainė būtų pripažinta kalta, kad rajono biudžetas patyrė šimtatūkstantinę žalą. Posėdžio metu viešai pasakiau, kad, darant mokėjimus UAB „LitCon“, ji žinojo, kad nėra galiojančios sutarties vykdymo užtikrinimo garantijos, kad neišskaičiavo baudų, delspinigių ir kitų sumų už padarytą rangovo broką. Taip pat posėdžio metu pridūriau: jei aš meluoju, paduokite mane į teismą.

Po šio posėdžio, vakare, Giedrius Petreikis Facebook‘e pradėjo kelti klausimą, o gal ir D. Bajoras kažką pažeidė? Kur buvęs kur nebuvęs netrukus postą pakomentavo Vilius Adomaitis, pažadėjęs būtinai ištirti. Tas pats V. Adomaitis, kuris vadovauja Savivaldybės Antikorupcijos komisijai, o pastaroji jau daugiau kaip 2 mėnesiai nesugeba pradėti tyrimo dėl politinės korupcijos skandale įsivėlusių jo bendražygių – rajono mero, Savivaldybės buvusios administracijos direktorės ir „Kretingos krašto“ rėmėjos Ievos Latakienės.

Su visa derama pagarba VTEK, kuri nežino mūsų rajono politinių peripetijų, šiandien man labiau rūpi Kretingos rajono gyventojų nuomonė negu jos priimtas sprendimas. Ar Kretingos rajono gyventojai nori, kad aš toliau eičiau savo pareigas, iš kurių lengvai galiu pasitraukti, nes nesu susietas jokiais finansiniais, viešais ar privačiais interesais – aš gyvenu ne iš politikos. Norėčiau sulaukti jūsų laiškų su jūsų nuomonėmis apie mano darbą ir susidariusią situaciją. Rašykite man el. p. dovydas@bajoras.lt .

Su visu VTEK sprendimu galite susipažinti čia https://vtek.lt/vtek_sprendimai/2021-11-24-posedyje-vtek-nusprende/


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas