Pajūrio naujienos
Help
2022 Birželis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar teisinga įvesti nekilnojamojo turto mokestį, kuriuo būtų apmokestintas pirmasis gyvenamasis būstas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dauguma gyventojų atliekas rūšiuoja. Tačiau kai kurie kelia klausimą, ar pastangos rūšiuoti, pavyzdžiui, tekstilę nenueina šuniui ant uodegos?

Geriau sudeginti, negu „marinuoti“ sąvartyne

Žinome, kad seni ar nusibodę, nebereikalingi drabužiai, batai, patalynė, antklodės, užuolaidos, minkšti pliušiniai ar medžiaginiai žaislai negali būti metami į bendrus konteinerius, o vežami į sąvartynus, atiduodami labdarai arba švarūs, tvarkingi sudėti į maišiukus, įmesti į tam skirtus specialius konteinerius ir išvežami perdirbti. Dėl to, kad mieste trūksta tekstilei skirtų konteinerių, kretingiškiai neretai skundžiasi. Tačiau tekstilės atliekų, skirtingai nuo pakuočių, rūšiavimas Lietuvoje, pasirodo, nėra privalomas, galų gale jos niekas nesiima ir perdirbti.

Kaip sakė bendrovės „Kretingos komunalininkas“ ekonomistė Eglė Alonderienė, tekstilės rūšiavimo iniciatyva dažnai priklauso nuo situacijos rinkoje: yra paklausa panaudoti dėvėtą tekstilę ar nėra. Pagal LR Aplinkos ministerijos parengtą Valstybinio atliekų prevencijos ir tvarkymo plano 2021–2027 m. projektą, tekstilės atliekų surinkimo sistema turi būti sukurta 2025 metais.

„Pastebime, kad Kretingos gyventojai nori tinkamai atsikratyti senais drabužiais, avalyne, patalyne, todėl atskiruose konteineriuose yra renkamos tekstilės atliekos, kurias išsiveža atliekų tvarkytojai“, – sakė ekonomistė. Anot jos, Kretingos rajone šiuo metu yra 10 tekstilės surinkimo konteinerių, 5 pastatyti Klaipėdos g., Topolių aklg., Jaunystės g., Vytauto g. ir Lazdynų g. Kretingoje, Vydmantuose ir Kartenoje po 2, Darbėnuose – 1.

Tačiau, kaip teigė E. Alonderienė, dabar išties susiklosčiusi situacija, kad tekstilės atliekų Lietuvoje nėra kam perdirbti, todėl jos panaudojamos energijai gauti, kitaip tariant, sudeginamos. Tai, anot pašnekovės, yra geresnė alternatyva negu mesti į mišriųjų atliekų konteinerius, mat sąvartynuose tekstilė labai ilgai užsigulėtų, taigi tekstilės atliekas vis tiek reikia mesti į joms skirtus konteinerius.

Dar 2020-aisiais Kretingoje buvo daugiau tekstilės konteinerių, nes buvo suinteresuotų įmonių tvarkyti šias atliekas. Anot E. Alonderienės, norisi tikėti, kad sistemos nebuvimas – laikinas, ir atsiras įmonių, perdirbančių, perrūšiuojančių dėvėtą tekstilę, juolab kad ir valstybės politika orientuota į tai.

Rūšiuosim ir maisto atliekas

Išrikiuoti trilitriniai stiklainiai pernykščių marinuotų agurkų ar grybų, puslitriniai ir litriniai stiklainiai uogienių – tokius vaizdus prie konteinerių esam pastebėję ne kartą. Ir, ko gero, ne kartą esam pagalvoję, kad geraširdžiai tie žmonės, kurie dar valgyti tinkamas gėrybes čia paliko turėdami viltį, kad galbūt kokiam po šiukšles besiknisančiam varguoliui pravers. Tačiau bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktoriaus Rimanto Žiaušio teigimu, tai – retenybė. „Neima, nenori jie tų konservų“, – pastebėjo jis.

Todėl geriausias patarimas – uogienes ir agurkus iškratyti į mišriųjų atliekų, o stiklainius sudėti į stiklui skirtus konteinerius. Ne visi kretingiškiai gyvena individualiuose namuose, ne visi turi sodus ir daržus, ruošia kompostą. Neatsitiktinai kyla klausimas: ar į žaliųjų atliekų konteinerius tinka mesti virtas bulves, bulvių lupenas, obuolius, sriubos tirščius? Pasak komunalininkų, į žaliųjų atliekų konteinerius, nepriklausomai nuo to, ar jie individualiuose namuose, ar požeminiai kolektyviniai, galima mesti visas kompostuojamas atliekas: žolę, gėles, lapus, smulkias šakas, daržoves ir vaisius, jų lupenas. Tik negalima pilti žemių.

„Obuolius ir bulvių lupenas į žaliosioms atliekoms skirtus konteinerius drąsiai meskime. Kita kalba apie termiškai apdorotas daržoves, vaisius, kitas maisto atliekas, tarp jų sriubos tirščius – tai nėra žalioji atlieka“, – akcentavo E. Alonderienė. Tokias, kol Kretingoje bus sukurta atskira maisto atliekų rūšiavimo sistema, turime mesti į bendruosius mišriųjų komunalinių atliekų konteinerius. O rūšiuoti ir perdirbti maisto atliekas greitu laiku taps privaloma, ir savivaldybės tam ruošiasi. Dumpių sąvartyne bus pastatytas uždaras rūšiavimo cechas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas