Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vakcinuotis – pagal terminą ar antikūnų kiekį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2021-11-05

Skaitytojams besidomint, kaip vyksta vakcinacija mūsų mieste, taip pat – kuris veiksnys – paskutiniojo skiepo data ar antikūnų kiekis – lemia revakcinacijos terminus, situaciją paaiškino Vakcinacijos centro Kretingoje koordinatorė Raimonda Gerdauskienė ir Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas Arnas Juškys.

Dominuoja besiskiepijantys pirmąkart

Kretingiškiai nuo COVID-19 ir toliau vakcinuojami Vakcinacijos centre, įkurdintame Kretingos rajono viešosios Motiejaus Valančiaus bibliotekos patalpose. Pasak R. Gerdauskienės, pastaruoju metu skiepijimo tempai, lyginant su ankstesniais mėnesiais, sulėtėję – vidutiniškai perdien paskiepijama apie 70 asmenų, o būdavo 100 ir daugiau.

„Todėl nuo lapkričio pradžios pasikeitė Vakcinacijos centro darbo laikas – jis sutrumpėjo, nes, nesant pakankamai klientų, nėra tikslinga slaugytojoms sėdėti visą darbo dieną“, – patikino R. Gerdauskienė. Nuo šiol centras dirba: pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais nuo 7.30 iki 13 val., o antradieniais ir ketvirtadieniais – nuo 12 iki 17 val.

Kaip ir anksčiau, galioja tvarka, kad skiepytis pageidaujantys asmenys registruojasi iš anksto, tačiau ketvirtadieniais pasiskiepyti gali atvykti ir neužsiregistravę.

Pasak R. Gerdauskienės, ir pastaruoju metu dominuoja pirmąkart besiskiepijantys asmenys bei trečiąja vakcinos doze besiskiepijantys vyresnio amžiaus asmenys, kuriems – per 70 m., taip pat – medikai, švietimo ir socialinių įstaigų darbuotojai. Spalį iš viso buvo paskiepyta 1 tūkst. 272 asmenys, iš jų – 22 vaikai iki 15 metų ir 83 jaunuoliai nuo 16 iki 20 metų. Pirmąja doze paskiepyti 642, antrąja – 327, trečiąja – 303 asmenys.

Vakcinacijos centro darbuotojai taip pat vyko į Padvarių socialinės globos namus, kur paskiepijo per 20 asmenų: daugumą jų – trečiąja doze. Trečiajai dozei dažniausiai taikoma „Pfizer“ gamintojo vakcina: ir po pirmų dviejų „AstraZeneca“ („Vaxzevria“) dozių, trečiąkart taip pat revakcinuojama „Pfizer“ vakcina.

Antikūnų testas – tik dėl smalsumo

Trečiąja vakcinos doze skiepijama praėjus 6 mėn. po antrosios dozės, išskyrus tuos asmenis, kurie vartoja imunitetą silpninančius vaistus – trečiąja doze juos galima skiepyti jau po 28 dienų. Jeigu asmuo pasiskiepijo ir dar persirgo kovidu, po ligos taip pat galioja 6 mėn. terminas.

Paklausta, pagal sukakusį terminą ar antikūnų skaičių žmogus turi orientuotis, kada jam revakcinuotis, R. Gerdauskienė atsakė: „Antikūnų testas yra tik žmogaus smalsumui patenkinti. Jeigu pasakytumėte, koks yra pakankamas antikūnų kiekis, kad žmogus būtų apsaugotas nuo kovido, tuomet jums atsakyčiau konkrečiai. Ta liga tebėra tiek nauja, kad mokslininkai ligi šiol diskutuoja, aiškinasi, koks turėtų būti antikūnų skaičius, kokia riba, nuo kurios imunitetas įgijęs apsaugą: vieni mano, kad 165, kiti – 250, o dar kiti – kad ne mažiau 500, kad organizmas įgytų 80 proc. apsaugą.“

Tai, kad antikūnų skaičius nėra lemiantis veiksnys vakcinuojantis, patvirtino ir gydytojas A. Juškys – pagal teisės aktus, nustatytas 180 dienų terminas po paskutiniojo skiepo.

Sergančius registruoja šeimos gydytojai

R. Gerdauskienė patikino, kad pastaruoju metu dažniausiai nustatomos „delta“ atmainos virusas, kuris labai greit dauginasi.

Ar asmuo serga kovidu, kaip buvo ir anksčiau, nustatoma tyrimais mobiliajame patikros punkte – šis veikia Tiekėjų gatvėje, prie motobolo stadiono. Pasak A. Juškio, mobiliajame punkte yra atliekami dvejopi testai: greitasis antigenų testas, skirtas išsitirti darbuotojams, ir atliekamas vietos laboratorijoje, bei PGR tyrimas kovidui nustatyti – šis atliekamas laboratorijoje Klaipėdoje. Per 1 val. mobiliajame patikros punkte atliekama 20 testų. Greitiesiems antigenų testams atlikti asmenys registruojasi 10–14 dienų į priekį, o PGR tyrimui atlikti laisvos vietos pateikiamos kas rytą, registruojantis telefonu 1808 arba internetu 1808.lt. Mobilusis punktas dirba: pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais – nuo 12.45 iki 17 val., o antradieniais ir ketvirtadieniais – nuo 10 iki 12 val. ir nuo 12.45 – iki 17 val.

„Yra dar ir kitas būdas užsiregistruoti sergantiems asmenims: jie gali prasinešti savo šeimos gydytojui, kad nėra vietų greitai atlikti tyrimą, tuomet ieškoma būdų pacientą registruoti be eilės. Šis būdas taikomas todėl, kad liga turi būti diagnozuota laiku“, – patikino A. Juškys.

Kovido prevencijai išlieka tie patys metodai: plauti rankas, vėdinti patalpas, viešose vietose dėvėti kaukes.

---

PSPC vadovas Arnas Juškys priminė, kad ir pasiskiepijęs asmuo gali susirgti kovidu, tačiau klinikinė jo ligos eiga kaip diena ir naktis skiriasi nuo nesiskiepijusio: „Jau dabar medikai, nelaukdami mokslininkų, gali daryti savas išvadas – nepasiskiepijusių asmenų būklė sergant kovidu labai sunki, o ir po to atsistato gana sunkiai, jų gydymas yra labai brangus. Pasiskiepiję asmenys perserga gerokai lengviau.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas