Pajūrio naujienos
Help
2022 Birželis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar teisinga įvesti nekilnojamojo turto mokestį, kuriuo būtų apmokestintas pirmasis gyvenamasis būstas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Daugumos sprendimas iššaukė protestą ir emocijų bangą

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2021-11-05

Pasibaigus praėjusią savaitę įvykusiam Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdžiui, Kretingos rajono savivaldybė savo tinklalapyje www.kretinga.lt paviešino pranešimą, kuriuo visuomenę informavo apie tai, kad, opozicijai priešinantis, buvo pritarta Kretingos mokyklos-darželio „Žibutė“ ir Kartenos seniūnijos pastatų remonto darbams.

Finansų ir inovacijų komiteto pirmininkas Dovydas Bajoras posėdyje pateikė balsuoti valdančiosios daugumos tarybos narių protokolinį nutarimą, kuriuo Kretingos rajono savivaldybės administracija yra įpareigota atlikti visas procedūras Kretingos mokyklos-darželio „Žibutė“ ir Kartenos seniūnijos pastatų remonto darbams atlikti.

„Nepaisant politinių nuomonių skirtumų, kai Savivaldybės tarybos opozicijos ir mažumos nariai nepritarė Savivaldybės tarybos daugumos siūlymui kaip įmanoma skubiau atlikti reikalingus veiksmus procesų organizavimui dėl Kretingos mokyklos-darželio „Žibutė“ ir Kartenos seniūnijos pastatų remonto darbų, protokolinis nutarimas buvo priimtas. Už jį balsavo: Tomas Abelkis, Dovydas Bajoras, Steponas Baltuonis, Vladas Baltuonis, Romualdas Jablonskis, Augenija Juknevičienė, Valerijonas Kubilius, Vaidas Kuprelis, Rimantas Macius, Juozas Mažeika, Marius Meškauskas, Raimundas Puškorius, Dangiras Samalius ir Konstantinas Skierus. Vadovaudamasi išreikšta politine valia, Savivaldybės administracija inicijuos viešųjų pirkimų procedūras minėtų objektų infrastruktūrai pagerinti“, – rašoma pranešime.

Kartenos seniūnijos administracijos pastate planuojama: apšiltinti cokolį, įrengti ventiliuojamą fasadą, apšiltinti sienas ir stogą, įrengti nuogrindą, sutvarkyti lauko laiptus ir įrengti šiuolaikišką, energetiškai taupų apšvietimą.

Kretingos mokyklai-darželiui „Žibutė“ reikia per 1 mln. Eur, kurių, kaip teigiama informaciniame pranešime, iš biudžeto lėšų skirti nėra galimybių, tačiau „administracijos vadovas Egidijus Viskontas ir Savivaldybės mero pavaduotojas Dangiras Samalius deda visas pastangas, kad Finansų ministerija skirtų lėšų šio objekto remontui.“ Skirtas dalinis finansavimas būtų svari parama, o neišvengiamas prisidėjimas iš biudžeto lėšų taptų mažesne finansine našta rajonui.

Daugumos sprendimas iššaukė opozicijos ir mažumos protestą: balsuoti už protokolinį sprendimą užsiregistravo 15 rajono tarybos narių, iš kurių 14-a balsavo už. Priklausantieji opozicijai ir mažumai balsuoti nesiregistravo ir taip išreiškė protestą prieš neva „naktinį“ sprendimą, kurio komitetuose nei matė, nei girdėjo.

Kas iš tiesų nutiko ir kodėl protokolinis sprendimas sulaukė ne tik protesto, bet ir per socialinius tinklus nusiritusios emocijų bangos, „Pajūrio naujienos“ pasidomėjo opozicijos, mažumos ir daugumos atstovų.

---

Darius Petreikis

D. Petreikis: „Balsavimą stūmė „buldozeriu“

Vienas visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ įkūrėjų ir lyderių Darius Petreikis teigė, kad visų pirma emocijos ir pasipiktinimas kilo dėl to, jog į vieną sprendimą, tegu ir protokolinį, buvo suplakti du objektai: mokykla-darželis „Žibutė“ ir Kartenos seniūnijos administracinis pastatas. Anot 4-ą kadenciją taryboje dirbančio politiko, dėl „Žibutės“ jokių ginčų nekyla – opozicija jau daugiau kaip metus kalba apie šios mokymo įstaigos renovacijos būtinybę. „Balsavimas dėl Kartenos pastato buvo stumiamas „buldozeriu“, tačiau taip būti negali, kai numatytoji remontui suma nuo 20 tūkst. pakilo iki 120 tūkst. eurų, ir tai daroma to neaptarus komitetuose“, – D. Petreikis akcentavo, kad svarbesni protokoliniai sprendimai, teikiami balsuoti tarybai, visada būdavo aptariami iš anksto, o 100 tūkst. Eur išaugusi suma – ne smulkmena, dėl kurios būtų galima nediskutuoti.

Opozicijos nariai protestavo prieš tokį „buldozerinį“ sprendimą ir nesiregistravo balsuoti. Tai buvo antras kartas šios kadencijos laikotarpiu – balsuoti opozicija nesiregistravo ir tuomet, kai buvo sprendžiama dėl mero patarėjų etatų skaičiaus mažinimo.

„Mes, opozicija, apskritai siūlome sudaryti objektų, kuriuos būtina remontuoti sąrašą, ir numatyti prioritetus. Protokolinio sprendimo dėl „Žibutės“ nė nereikėjo, nes ji įtraukta į Strateginį planą, kuris jau ir taip patvirtintas tarybos sprendimu. Tai, kas yra Strateginiame plane, mano požiūriu jau yra prioritetas. Kartu su administracijos direktoriumi Egidijumi Viskontu buvome nuvykę į Vydmantų darželį „Pasagėlė“, apėjome visus kampus, ir direktorius nusistebėjo, ar dar gali būti tokių baisių darželių? O Kartenos seniūnijos pastatas gi prieš kelerius metus buvo tvarkytas, bet čia jau kyla klausimų dėl darbų atlikimo kokybės. Jeigu visi kalbėtume apie darbų tęstinumą – administracijai priklausančių statinių remontą, tai ar ne Salantų-Imbarės seniūnijų pastatui būtų pirmenybė?“ – pasvarstė D. Petreikis, akcentuodamas, kad buvo galima už kiekvieną objektą – „Žibutę“ ir Kartenos seniūnijos pastatą – balsuoti atskirai, bet to nebuvo leista.

Politikas pasidžiaugė tuo, kad opozicijai dėl šio protokolinio sprendimo nereikėjo atsimušinėti ir aiškintis socialiniuose tinkluose: „Kas norėjo, matė ir girdėjo, kaip vyko posėdis. Žmonių nesuklaidinsi.“

---

Dalia Martišauskienė

D. Martišauskienė: „Nepalaikėme nei vienų, nei kitų“

Rajono tarybos mažumai priklausanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai atstovaujanti dr. Dalia Martišauskienė akcentavo, kad ji ir kolega Stasys Kaniava (mažumos narė Vitalija Valančiutė posėdyje nedalyvavo – red. past.) nepalaikė nei vienų, nei kitų. „Vadovavomės teisingumo principu. Esu iš tų tarybos narių, kurie jau praėjusią kadenciją nuolat kalbėjo ir inicijavo būtinybę remontuoti mokyklą-darželį „Žibutė“, ypač – sanitarinius mazgus. Taigi priimant protokolinį sprendimą dėl šios mokymo įstaigos būtų nekilę jokių diskusijų, ir sprendimas būtų buvęs priimtas vienbalsiai. Tačiau kai išgirdome apie sumas, pakilusias nuo 20 iki 120 tūkst. eurų, žinoma, kad nebalsavome, juolab kad ir aš, ir Stasys Kaniava prioritetą atiduotume Salantų-Imbarės seniūnijų pastatui“, – kodėl nepritarė „naktiniam“, iš vakaro sugalvotam daugumos sprendimui ir kodėl nebalsavo, paaiškino politikė, kuri taip pat pritarė siūlymui balsuoti už du atskirus objektus.

---

Konstantinas Skierus

K. Skierus: „Pritrūko vieno sakinio“

Rajono tarybos narys jau 6-ą kadenciją Konstantinas Skierus sakė visiškai neabejojantis dėl būtinybės remontuoti Kartenos seniūnijos pastatą: ventiliacijos nėra, įsimetęs pelėsis, o ir į sąrašus šis pastatas jau įtrauktas vasario-kovo mėnesiais, ir biudžete 20 tūkst. Eur jam remontuoti patvirtinti. „Tačiau šie pinigai yra preliminarūs. Kad įsivertintume, kiek iš tiesų reikia pastato remontui, pasitelkėme specialistus, kurių požiūriu, remontui reikėtų dar 100 tūkst. Eur, nes fasadas, kad ir apšiltintas prieš kelerius metus, jau nusilupęs, apšiltinimas nebeatlieka savo funkcijos, dėl įsimetusio pelėsio darbuotojai dirba iš esmės antisanitarinėmis sąlygomis“, – problemas įvardino politikas.

Tad kodėl taip jautriai opozicija sureagavo į pasiūlymą balsuoti už abu objektus?

K. Skieraus pastebėjimu, dauguma padarė klaidą – nepasakė svarbiausio sakinio: kad, norint sėkmingai renovuoti tuos objektus ir renovaciją pradėti kitų metų I ketvirtį, būtina jau dabar parengti dokumentaciją. „Norisi, kad rajone nebesitęstų ydinga praktika, kai tik patvirtinus biudžetą, tada nustačius prioritetus ir darbus, rengiami viešieji pirkimai ir, jei viskas – gerai, darbus galima pradėti vidury vasaros. Bet dažniausiai taip nebūna, ir viskas nusitęsia į rudenį, o geriausias laikas darbams būna praleistas“, – paaiškino rajono tarybos narys.

Jis tęsė mintį: „Jeigu diskutuojame apie Salantų-Imbarės seniūnijos pastatą ir jį nurodome prioritetu, nematau problemos – bus parduota turto Salantuose, tad eilė ateis ir toms seniūnijoms.“

K. Skierus pastebėjo, kad tai, kas vyksta šią kadenciją, rajono Savivaldybės taryboje nėra buvę. „Protestai gimsta iš to, kad žmones valdo ne protas, o pyktis, o protokolinis sprendimas yra tas juridinis aktas, kuris apsaugo nuo galimų interpretacijų“, – politikas buvo įsitikinęs, kad šįsyk opozicija ir mažuma nenorėjo suprasti daugumos.

---

Antanas Kalnius

Meras A. Kalnius: „Šiuo metu visi politikai – įsitempę“

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, paprašytas paaiškinti, ką apskritai reiškia protokolinis sprendimas, teigė, kad tai – tam tikras dokumentas, įpareigojantis tam tikrą instituciją, tarkim, Savivaldybės administraciją ar merą, atlikti vieną ar kitą darbą. „Tačiau protokolinis sprendimas neturi tokios juridinės galios, kokią turi sprendimas, patvirtintas rajono tarybos, – teigė jis ir pajuokavo, kad „protokolinis sprendimas – tai gerų draugų susitarimas, o jeigu rimtai – toks sprendimas yra tarsi apsidraudimas, kad po to nekiltų pagundų kiekvienam aiškinti savaip.“

Vertindamas reakcijas ir emocijas, kurių kilo šįkart priimant protokolinį sprendimą, meras atkreipė dėmesį, kad visi politikai šiuo metu – įsitempę, ir ta įtampa pagaliau turėtų liautis.

„Nė vienas politikas nepasisakė prieš „Žibutės“ remontą. Tačiau visur turi būti tvarka, vadinasi, ir šiuo atveju. Rajono tarybos posėdis nėra pageidavimų šou: kažko siekiant, rengiant sprendimą, reikėtų jį pateikti svarstyti ir komitetams. Juk geriau įsigilinus, niekas neprieštaravo pateiktam sprendimui – prieštarauta buvo pristatymo formai. Kodėl nekilo ginčų dėl kitų dviejų protokolinių sprendimų, kurie įpareigojo mane pasidomėti grindinio akmenų likimu ir dėl greitosios medicinos pagalbos punktų? Todėl, kad viskas buvo aptarta komitetuose. Kokį rezultatą visi pasiekėme? Kad visuomenė galvoja, jog mes nenorime vieningai dirbti“, – pasvarstė A. Kalnius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas