Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar balsuojate Seimo rinkimuose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingos katalikų parapijos klebonas Juozapas Marija Žukauskas džiaugėsi, kad savo gyvenimu į šventąjį Pranciškų lygiavęsis Jurgis Ambraziejus Pabrėža bus įamžintas ir bažnyčioje, kurioje ilgus metus tarnavo ir mokė žmones.

Spalio 30-ąją, Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos mirties dieną, 17.30 val. Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje vyks iškilmė: Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius pašventins J. A. Pabrėžos 250-osioms gimimo metinėms ir LR Seimo paskelbtiems jo metams skirtą, skulptoriaus Algirdo Boso sukurtą bronzinę lentą. Ji bus pakabinta bažnyčios priekyje ir atgręžta į centrinį altorių.

Lentoje – svarbiausi simboliai

Atminimo lentoje skulptorius A. Bosas – jis 1993-aisiais Kretingoje sukūrė ir paminklą J. A. Pabrėžai – iškalė užrašą, kad šioje bažnyčioje kunigas pranciškonas J. A. Pabrėža tarnavo 33-jus metus – nuo 1816-ųjų iki 1849-ųjų. Taip pat išgraviruoti žodžiai iš J. A. Pabrėžos pamokslų knygos „Pamokslai vairingose materijose“ (89 p.)

Citata, pasak 2021-ųjų LR Seimo Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos metų paskelbimo koncepcijos ir programos autorės, Kretingos pranciškonų vienuolyno bibliotekininkės Nijolės Raudytės, yra sukurta ir tobulinta  žemaičių bendrine kalba, kurios gramatiką garsusis pranciškonas kartu su savo bendražygiu Simonu Grosu ir sukūrė Kretingos vienuolyne. Gramatika 2019-aisiais buvo įtraukta  į UNESCO dokumentinio paveldo „Pasaulio atmintis" registrą.

Lentelėje taip pat yra medalis su J. A. Pabrėžos veiklos sričių  simboliais: pranciškoniškuoju TAU kryžiumi, knyga, augalais. „Ką gi vaizduoti, jei ne pagrindinę veiklą atspindinčius simbolius? Nesinorėjo fantazuoti, kurti J. A. Pabrėžos veidą, nes neišlikę jo autentiškų portretų, ir kiekvienas autorius perteikia jį taip, kaip įsivaizduoja. Lentos maketą nuolat derinau su broliais pranciškonais – apsiribojome užrašu, citata ir ovalo formos medaliu, primenančiu J. A. Pabrėžos naudotą antspaudą. Medalį teko atskirai išlieti ir pritvirtinti prie lentos“, – naujojo savo kūrinio subtilybes atskleidė A. Bosas.

Gerokai anksčiau jis dar yra sukūręs J. A. Pabrėžai skirtą medalį ir plaketę, kurių atvaizdai perkelti į paminklą Kretingoje, tarsi sudėti prie šio liaudies šventojo kojų.

Siekė įamžinti bažnyčioje

Kretingos katalikų parapijos klebonas brolis Juozapas Marija Žukauskas teigė, kad J. A. Pabrėžos svarba visam Kretingos miestui jau anksčiau buvo atskleista bažnyčios prieigose pastačius paminklą J.A. Pabrėžai.

„Tačiau šis didis mokslo ir tikėjimo žmogus nebuvo įamžintas pačioje bažnyčioje, kurioje pamokslavo – jo pamokslai čia sutraukdavo minias klausytojų ne tik iš parapijos, bet ir iš svetur. Paminklų gali būti ne vienas ir skirtingose vietose, kurios mena šią iškilią asmenybę – kur gyveno, dirbo. Bet mums labiausiai norėjosi lokalizuoti carinės Rusijos laikais Kretingos pranciškonų vienuolyne ir bažnyčioje atsiskleidusio didžiavyrio veiklą, tris dešimtmečius trukusią jo tarnystę būtent šioje bažnyčioje“, – kalbėjo klebonas. Lietuvos Mažesniųjų brolių ordino provincijolas Algirdas Malakauskis pasidžiaugė išvien su pranciškoniškąja bendruomene sumanyta J. A. Pabrėžos atminimo įamžinimo tąsa – skulptorius A. Bosas išanalizavo šią asmenybę, jo gyvenimą, todėl jam ir patikėję sukurti atminimo lentą. „Džiaugiamės, kad per Atgimimą priešais bažnyčią jis sukūrė J. A. Pabrėžai skirtą paminklą, o dabar tas pats menininkas – nė neabejojome jo kompetencija – ėmėsi pratęsti savo darbą“, – kalbėjo provincijolas.

Lenta atgręžta į altorių

Pasak A. Malakauskio, atminimo lenta bus atgręžta į altorių – į kryžių: „Mūsų visų akys nukreiptos į altorių, į Nukryžiuotąjį. Žmogus yra Viešpaties kūrinys, eina po Kūrėjo. Todėl ir norima akcentuot, kad J. A. Pabrėža, kaip ir šventasis Pranciškus, šlovino Kūrėją ir jo kūriniją: rinkdamas žoleles, sugalvodamas joms pavadinimus, jis tuo pačiu šlovino ir visa tai, ką sukūrė Aukščiausiasis – žoles, vandenį, mėnulį, saulę ir žvaigždes. Per paprastus darbus, matydamas juose Kūrėjo suteiktą prasmę, J. A. Pabrėža garbino Dievą.“

J. A. Pabrėža gyveno Kretingos vienuolyne: iš čia į žmones, į platųjį pasaulį sklido jo platinama šviesa. Dvasingumą J. A. Pabrėža įprasmino konkrečioje tarnystėje: čia gyvendamas, pamokslaudamas, rinkdamas žoleles, gydydamas žmones. Todėl ir buvo sumanyta įprasminti jo darbus būtent Kretingos pranciškonų bažnyčioje.

Atsisakys skelbti Palaimintuoju

Pranciškono A. Malakauskio žodžiais, anksčiau brolijoje būta minčių pradėti J. A. Pabrėžos bylą, paskelbiant jį palaimintuoju. „Tačiau apsvarsčius, susiformavo nuostata, kad J. A. Pabrėžos asmenybė ganėtinai svariai kalba pati už save. Beatifikacijos procesas yra gana ilgas, sudėtingas ir brangus. Lietuvoje yra nemažai iškilių asmenybių, kurios Bažnyčios paskelbtos arba nepaskelbtos itin svarbiomis. Todėl šiuo momentu nuspręsta leisti ilsėtis J. A. Pabrėžai ramiai, liaudyje jis išlieka gerbiamas kaip šventasis savo žodžiu ir darbais. Esame viena Bažnyčia – keliaujanti šioje žemėje ir triumfuojanti danguje“, – akcentavo Lietuvos pranciškonų brolijos vyresnysis A. Malakauskis.

Atminimo lentos iškabinimu, pasak Kretingos parapijos klebono J. M. Žukausko, bus iškilmingai baigti minėti J. A. Pabrėžos metai. „Visų pastangomis padaryta daug: Pranciškonų gimnazijoje atidaryta J. A. Pabrėžos vardo klasė ir sodelis, Klaipėdoje pradėtas kurti J. A. Pabrėžos sensorinis sodas, sukurtas filmas, piligrimų takas, įvyko įvairios konferencijos, moksliniai ir švietėjiški renginiai. Tikimės, kad kitąmet bus sutvarkyta ir J. A. Pabrėžos koplyčia senosiose parapijos kapinėse“,– akcentavo klebonas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas