Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Snieguolė Miceikaitė

Nors įstatymai numato, kad įpėdiniai, norintys priimti mirusio asmens palikimą, tai turi padaryti per 3 mėn., tačiau pasitaiko atvejų, kai jie šios tvarkos nesilaiko arba įpėdinių iš viso nesama. Taigi ką tokiu atveju daryti tiems, kurie norėtų įsigyti tokį mirusiam asmeniui priklausiusį turtą, ypač, jei esama bendros nuosavybės? Šia tema savo įžvalgomis pasidalino Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos (LJAA) narė, advokato padėjėja Snieguolė Miceikaitė.

Skaitytojo klausimas:

– Prieš 8 metus mirė namo bendraturtis, kuriam priklauso 1/4 namo dalis. Palikimo niekas nepriėmė. Noriu įsigyti mirusio bendraturčio 1/4 dalį ir po to namą parduoti. Kaip įsigyti 1/4 namo dalį, kai ši vis dar priklauso mirusiam žmogui?

Atsakė LJAA narė, advokato padėjėja Snieguolė Miceikaitė:

– Mirus asmeniui neretai pasitaiko situacija, kai nė vienas iš įpėdinių nesikreipia į notarą dėl palikimo priėmimo, nes mano, kad turtas savaime pereina mirusiojo žmonai/vyrui ar vaikams, ar kitiems teisėtiems įpėdiniams, arba nežino, kad į notarą reikia kreiptis per 3 mėnesius nuo asmens mirties ir išreikšti valią palikimui priimti – parašyti pareiškimą dėl palikimo priėmimo notarų biure. Civilinis kodeksas numato teisėtas įpėdinių eiles, nurodytas eilės tvarka, palikimui priimti – paskesnės eilės įpėdiniai paveldi tik tuo atveju, jei nėra pirmesnės eilės įpėdinių arba šie atsisako palikimo.

Jei po asmens mirties niekas taip ir nesikreipė į notarą dėl palikimo priėmimo, tačiau paliktu turtu kaip savu rūpinasi, t. y. moka mokesčius, prižiūri, remontuoja ir kt., kažkuris iš teisėtų įpėdinių, tai jis tokiu atveju ir turi teisę kreiptis į teismą dėl palikimo priėmimo pradėjus turtą faktiškai valdyti. Tokiu atveju, gavus teismo sprendimą apie priimtą palikimą faktinio turto valdymo pagrindu, įpėdinis galėtų savo turimą turto dalį parduoti kitos namo dalies savininkui.

Pasitaiko ir tokių atvejų, kad įpėdinis yra pateikęs palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą dėl palikimo priėmimo, tačiau nėra išduotas paveldėjimo teisės liudijimas. Tokiu atveju yra laikoma, kad įpėdinis yra priėmęs palikimą, tačiau šis faktas nėra išviešintas VĮ Registrų centre. Siekiant sužinoti faktinę situaciją, ar nėra asmenų, priėmusių palikimą, reikėtų kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą arba Testamentų registrą, kuriame registruojami tokio pobūdžio faktai. Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad labai tikėtina, kad nei palikimo atsiradimo vietos notaras, nei Testamentų registras gali neteikti jokių duomenų ir informacijos apie faktinę palikimo priėmimo situaciją dėl galiojančio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento nuostatų, susijusių su asmens duomenų apsauga. Esant tokiai situacijai rekomenduotina kreiptis į advokatą ar advokato padėjėją, kuris teisinės pagalbos sutarties pagrindu, tikėtina, prašomus duomenis ir informaciją gaus.

Jeigu paaiškėtų, kad nėra įpėdinių nei pagal įstatymą, nei pagal testamentą arba nė vienas įpėdinis nepriėmė palikimo, arba mirusysis iš visų įpėdinių atėmė teisę paveldėti, mirusiojo turtas paveldėjimo teise pereina valstybei. Valstybė paveldi pagal įstatymą ir nuo kitų įpėdinių skiriasi tuo, kad negali atsisakyti priimti palikimo.

Jei nėra įformintas įstatymo pagrindu įvykęs palikimo perėjimo valstybei juridinis faktas, reikia kreiptis į valstybei atstovaujančią instituciją VĮ Turto bankas su prašymu įgyvendinti šią turto paveldėjimo procedūrą. Taigi valstybei paveldėjus turtą, galima įsigyti turtą paskelbtame aukcione.

PASTABA. Atsakymai yra bendro pobūdžio, parengti pagal pateiktą klausimą ir neprilygsta individualiai teisininko konsultacijai.

---

Lietuvos jaunųjų advokatų asociacija (LJAA) vienija šalies advokatus bei advokatų padėjėjus iki 45 metų, teisės mokslų studentus bei teisininkus (daugiau apie organizaciją ir narystę joje – www.ljaa.org).

LJAA nariai specializuojasi įvairiose teisės srityse, todėl jie gali profesionaliai atsakyti į skirtingos tematikos skaitytojų klausimus, pavyzdžiui, šeimos teisė, darbo teisė, verslo teisė, statybų teisė, administracinė teisė ir t.t.

Savo klausimus skaitytojai gali siųsti el. p. pn.klausimas.teisininkui@gmail.com .

Prašome aiškiai išdėstyti situaciją ir nurodyti savo kontaktus (jie nebus viešinami), kad kilus neaiškumams, būtų galima su jumis susisiekti ir pasitikslinti klausimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas