Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Atminimo kryžius iškilo Jurgio Augučio-Donelio Vizbuto (1920–1950 10 14) žūties vietoje.

„Amžina šviesa tešviečia Tau, partizane Doneli“, – toks įrašas įrėžtas ant vakar pašventinto ąžuolinio kryžiaus, iškilusio toje vietoje, kur 1950 metų spalio 14 dieną žuvo Žemaičių apygardos Kardo rinktinės Darbėnų kuopos Povilo Mažučio būrio partizanas Jurgis Augutis-Donelis Vizbutas.

Pastatė kryžių

Sausdravuose, šalia Baltų mitologijos parko, prie buvusios Bertašių sodybos, ant lauko akmenų postamento iškilo tautodailininko Raimundo Puškoriaus išdrožtas ąžuolinis kryžius, visiems praeinantiems ir pravažiuojantiems priminsiantis, kad čia prieš 71 metus žuvo 1920-aisiais gimęs laisvės kovotojas Donelis.

Į kryžiaus pašventinimo ceremoniją susirinkusiems darbėniškiams, atokiau gyvenantiems žmonėms, oficialiems svečiams, Darbėnų gimnazijos moksleiviams kartu su direktoriaus pavaduotoja ugdymui Kristina Balsevičiene ir istorijos mokytoja Rita Tamošauskiene, padėjusia gimnazistams surinkti istorinius faktus, susijusius su Kardo rinktine, renginį vedę gimnazistai priminė, jog 1945–1953 metais Kretingos rajone veikė „Kardo“ rinktinė, kurioje vienu metu buvo nuo 100 iki 150 vyrų. 1951 m. buvo likę apie 50 partizanų.

Darbėnų gimnazija kartu su Kultūros ir sporto skyriumi kasmet pavasarį, gegužę, rengdavo žygius partizanų takais. Dėl pandemijos nesant galimybės surengti tokių žygių Kretingos rajono kultūros centro Darbėnų skyriaus vadovas Artūras Juška, pasitaręs su Kardo rinktinės istorijos tyrinėtoju Stanislovu Burba, parengė projektą įamžinti partizano Donelio žūties vietą ir pastatyti čia kryžių, kurio pašventinimo ceremonija surengta būtent jo mirties dieną.

Stanislovas Burba papasakojo apie partizaną Donelį.

Priminė paskutines valandas

Sugiedojus Lietuvos himną ir Stanislovui bei Augustui Burboms sudainavus partizanų dainą buvo primintos Donelio žūties aplinkybės. „Donelis, kurį mano mama slaugė, kai jam stribai buvo peršovę plaučius, jai prisipažino bijantis mirties. Ir bijantis, kad gali pačiam tekti priimti sprendimą rinktis mirtį. Jis sakė norintis žūti nuo atsitiktinės kulkos, tačiau vis dėlto jam teko apsispręsti“, – iš vaikystės žinomą istoriją prisiminė S. Burba.

Tą lemtingąją spalio 14-ąją Donelis kartu su kitu partizanu apsirengę civiliniais rūbais ėję į Puškorių sodybą. Pakeliui sutikę kolūkio mokesčių inspektorių, pareikalavusį, kad vyrai parodytų dokumentus. Donelis, ištraukęs iš kišenės ginklą, pasakė: „Štai mano dokumentas“. Inspektorius nubėgo pas stribus, ir po kelių valandų šie apsupo sodybą. Donelio bendražygis spėjo iššokti pro langą, pats partizanas nespėjo. Sodybą apsupę stribai leido šeimai išeiti, ir, vis apšaudydami namą, kelis kartus į jį siuntė jauniausią Puškorių dukrą, kuriai buvo 12 metų, kad ši įkalbėtų Donelį pasiduoti. Šis, kaip prisiminė mergaitė, jau krauju plūsdamas atsisakė tai padaryti, tai stribai iš kulkosvaidžio suvarpė sodybą, taip nušaudami ir partizaną. Beje, kulkų suvarpytos durys jau sugriuvusioje sodyboje buvo rastos renkant vietą kryžiui – jos pergabentos į Darbėnų gimnazijoje esantį Rezistencijos muziejų ir laukia restauracijos.

„Šiandien mes atiduodame pagarbą ne tik Jurgiui Augučiui-Doneliui Vizbutui, bet ir visiems Kardo rinktinės partizanams, ir kiekvienam, pasirinkusiam kovą už Lietuvos laisvę ir dėl jos paguldžiusiems galvas“, – kalbėjo S. Burba.

Aurimas Rapalis atvežė eksponatų iš Partizanų trobos.

Svarbu išsaugoti atminimą

Darbėnų klebonui Viktorui Dirvonskiui pašventinus kryžių, gėles prie jo padėjo ir žvakes uždegė Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys, Kretingos rajono kultūros centro direktorius Pranas Razmus, rajono tarybos nariai Juozas Mažeika ir Raimundas Puškorius, Šaulių sąjungos 305-tos kuopos atstovai ir Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės 306-tos pėstininkų kuopos kariūnai.

Pakviesti tarti žodį meras A. Kalnius ir seniūnas A. Poškys akcentavo, kaip svarbu yra išsaugoti istorinį atminimą, kaip svarbu nepamiršti, jog už tai, kad Lietuva būtų laisva, kad ji būtų mūsų, o ne atėjūnų, ne okupantų, kovojo ir žuvo jauni vyrai, kuriems tikrai nebuvo lengva pasirinkti tokią lemtį.

Nuskambėjus Raimondo Grabio bei S. ir A. Burbų atliktoms dainoms ne tik gimnazistai, bet ir visi susirinkusieji galėjo pabūti gyvoje istorijos pamokoje: rekonstruota partizanų uniforma vilkintis Aurimas Rapalis, pernai Salantuose įrengęs nuolatinę ekspoziciją „Kardo“ rinktinės partizanams atminti, iš Partizanų trobos atvežė laisvės kovų istoriją primenančių eksponatų: nuo ginklų ir aprangos iki pernai rastos dar tarpukario Lietuvą menančios trispalvės.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas