Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate naujų rajono Savivaldybės projektų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Darbėnų filiale tęsiasi susitikimai su skaitytojais, skirti paminėti iškiliems Žemaitijos kūrėjams Simonui Daukantui, Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai bei Motiejui Valančiui.

Šiais metais Lietuvoje minint Žemaitijoje gimusių ir kūrusių švietėjų Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos 250-ąjį ir vyskupo Motiejaus Valančiaus 220-ąjį gimimo jubiliejus Darbėnų filialo vyresnioji bibliotekininkė Danutė Paulikienė su bibliotekininke Jurgita Anužienė parengė projektą „Žemaitijos didieji“, kuriuo skaitytojams pristatomos ne tik jubiliejines sukaktis mininčios asmenybes, bet ir Lietuvai, ir Žemaitijai itin svarbus kūrėjas, istorikas, švietėjas Simonas Daukantas.

Gegužės mėnesį vyko S. Daukantui skirta popietė „Klumpių kelias nuo Kalvių iki Sankt Peterburgo“, neseniai įdomiai ir turiningai praėjo susitikimas „Sielos ir kūno gydytojas“, skirtas kunigui, mokytojui, gydytojui, menininkui, mokslininkui, botanikui, bibliofilui, broliui pranciškonui Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai.

Šiai neeilinei asmenybei skirtą pranešimą skaitė Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Kraštotyros ir informacijos skyriaus vedėja Laima Jonauskaitė, padėjusi parengti spaudinių parodą „Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai – 250“ ir nustebinusi į popietę susirinkusius darbėniškius vaišindama juos pagal J. Pabrėžos receptą iškeptais paplotėliais.

J. Pabrėžos augintų ir aprašytų žolelių ir vaistažolių atnešė žolininkė Vilija Jonauskienė. Papasakojusi apie kiekvieną atsineštą žolelę ji siūlė paskanauti iš jų užplikytos arbatos – gurkšnodami ją susirinkusieji sakė, jog iš žolininkės išgirdo to, ko dar nežinoję, pavyzdžiui, kad J. Pabrėžos mėgto šalavijo esama daugybės rūšių.

Visą popietę bibliotekoje buvo kalbama žemaitiškai: juk J. Pabrėža buvo ir žemaičių bendrinės kalbos kūrėjas. Žemaitiškai skambėjo mokytojos Justinos Vaičikauskienės perskaityta garsiojo veikalo „Taislius augyminis“ įžanga ir humanitarinių mokslų daktarės Jūratės Sofijos Laučiūtės cituotos ištraukos iš pamokslo, kuriame tėvas Ambraziejus aiškino Švč. Mergelės Marijos vardo kilmę bei kada reikia jos šauktis – jei apstoja pagundos. Žemaitiškai įspūdžiais apie viską, ką išgirdo, tarpusavyje dalinosi klausytojai, vis stebėdamiesi: ir kaip J. Pabrėža suspėjo tiek daug padaryti, lyg paroje būtų ne 24 valandos.

Šiemet dar Darbėnų bibliotekoje įvyks vyskupui M. Valančiui skirta popietė „Nasrėnų klėtelės šviesa“, kurioje pranešimą skaitys Vyskupo M. Valančiaus gimtinės muziejaus direktorė Violeta Čėsnienė, teatrinę-muzikinę kompoziciją pristatys „Taško teatras“.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas