Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atstovavo Lietuvai pasauliniame teatrų festivalyje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2021-09-03
Džiugios festivalio akimirkos

Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ vyriausioji režisierė Auksė Antulienė, ji taip pat – ir Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos viceprezidentė, prieš keletą dienų sugrįžo iš Monake įvykusio pasaulinio mėgėjų teatrų festivalio „Mondial du Theatre“, kur atstovavo mūsų šaliai tarp 13 atrinktų kolektyvų iš viso pasaulio.

Globoja Monako aukštuomenė

Į galingą festivalį, savo grožiu ir didybe, A. Antulienės žodžiais, savotiškai prilygstantį olimpiadoms ar kitoms pasaulinėms šventėms ir vykstantį Monake kas 4-erius metus, ji vyko išvien su Lietuvos mėgėjų teatrų prezidente Vitalija Vadoklyte bei Lietuvai atstovavusiu Vilniaus pantomimos teatro „Arlekinas“ kolektyvu.

Pasaulinis mėgėjų teatrų festivalis Monake įvyko 17-ąjį kartą, ir yra rengiamas nuo 1939-ųjų metų, o tarp jų dar – kas dvejus metus vis kitame pasaulio mieste. „Monakas savo pozicijas įsitvirtino dar prieškariu, kai grupė entuziastų, sužinoję, kad Paryžiuje organizuojami pasaulio mėgėjų teatrų festivaliai, nuvyko ir išsirūpino, kad juos leistų rengti ir jiems. Taip ilgainiui išsirutuliojo graži istorinė teatro tradicija, tebesitęsianti ligi šiol. Šis festivalis įgijo tokį mastą, kad jį ėmėsi globoti Monako aukštuomenė – šiemet princas Albertas II, taip pat – UNESCO organizacija“, – pasakojo A. Antulienė.

Jos žodžiais, pasaulio mėgėjų teatrų organizacija vienija per 60 narių, tačiau į festivalį buvo atrinkta 13 kolektyvų: iš Europos – Belgijos, Ispanijos, Italijos, Portugalijos, Prancūzijos, Slovėnijos, Vengrijos bei Lietuvos, taip pat – Centrinės Afrikos Respublikos, JAV ir Kubos.

Didžiavosi esanti lietuvė

A. Antulienės žodžiais, suvažiavo geriausi iš geriausių mėgėjų teatro kolektyvai, ir A. Antulienei buvo ypač džiugu patirti, kaip publika būtent Lietuvos kolektyvą išrinko savo favoritu: ilgai net atsistojusi plojo „Arlekino“ teatro aktoriams, kurių sukurtą spektaklį „Hamletas“ visi suprato be žodžių – vien iš judesių ir mimikos.

Per festivalį, kuris truko 6 dienas, tikino kretingiškė, ji labai didžiavosi esanti Lietuvos atstovė: „Ir dėl mūsų teatro įvertinimo, o ir kasdien matant plevėsuojančią trispalvę tarp kitų šalių vėliavų.“

Jos žodžiais, taip pat publikos šiltai buvo sutiktas ir Romos menų akademijos teatras, kurio šokėjai itin jautriai judesiais ir monologais perteikė šiuolaikinę aktualiją – kaip skirtingų socialinių grupių atstovai išgyveno sudėtingą pandemijos laikmetį. „Žiūrint italų spektaklį „Gyvenimo akimirkos“, publika ir juokėsi, ir ašaras braukė – tema buvo perteikta itin jautriai“, – atviravo režisierė.

Festivalyje taip pat vyko laboratorijos, diskusijos, pasidalijimas patirtimi. O kulminacija – iškilmingi teatralizuoti pusryčiai su organizatoriais AITA (pasauline mėgėjų teatrų asociacija) ir jos prezidente Beatrice Cellario bei festivalio garbės komiteto prezidente Monako princesės Antoinette de Massy anūke madam Melanie.

Patirties – ir iš „Baltijos rampos“

Kretingiškės žodžiais, festivalio Monake metu taip pat įvyko pasaulinės mėgėjų teatrų asociacijos generalinė asamblėja, kurioje dalyvavo ir jos abi su V. Vadoklyte.

„Išrinkome naują AITA tarybą ir prezidentą, – juo tapo Aled Rhys-Jones iš Didžiosios Britanijos. Buvo pasidžiaugta, kad teatrai išgyveno pandemijos sunkmetį ir į dabartinę realybę verčiau žvelgti su humoru. Ateities festivaliams jau numatytos programos gairės: teikti didesnį dėmesį vaikų teatrams, taip pat labiau išnaudoti socialinių tinklų galimybes, labiau bendraujant pasaulio teatrams ir jų režisieriams“, – kalbėjo A. Antulienė.

Ji patikino, kad tuo, kuo pati praturėjo, ketina pasidalinti ir su šalies teatrų bei Kretingos rajono kultūros centro kolegomis. O įgyta patirtis ir kvalifikacinės naujovės pačiai pravers kuriant naujus spektaklius su „Atžalynu“.

Patirties kretingiškė režisierė šią vasarą dar sėmėsi ir Viljandės mieste Estijoje įvykusiame Baltijos šalių mėgėjų teatrų festivalyje „Baltijos rampa“. Šis tradicinis festivalis, ligi pandemijos įvykęs ir Kretingoje, šiemet rutuliojo legendų temą. Iš Lietuvos į jį vyko Kupiškio rajono Skapiškių mėgėjų teatras, parodęs spektaklį apie garsų jų krašto lietuvybės skleidėją kunigą Joną Katelę, ir Anykščių miesto mėgėjų teatras, parodęs šiuolaikiškai interpretuotą spektaklį „Medėja“. Kitąmet šis festivalis ir vėl numatytas Lietuvoje, manoma – Raseiniuose, ir bus skirtas poeto Maironio metams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas