Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Orvidų muziejuje vykusios menų sintezės metu į renginį susirinkę kūrėjai įvairiose sodybos vietose žiūrovus stebino akį traukiančiais performansais.

Rugpjūčio 5 dieną, minint žymaus krašto menininko, akmentašio Viliaus Orvido netekties metines, jo paties įkurtoje Orvidų sodyboje-muziejuje susirinko savarankiški kūrėjai iš Lietuvos bei viso pasaulio, kurie svečius įtraukė į 5 valandų trukmės menų sintezę – spektaklį-performansą „Akmuo“.

Priminimas apie svarbias datas

Pasak renginio organizatorių, 2022-ųjų rugpjūtį laukia dvi jubiliejinės datos: rugpjūčio 5 d. sueis 30 metų, kai Viliaus Orvido nebėra, o rugpjūčio 18 d. bus minimas jo gimimo 70-metis. Tad šiais metais organizuojama menų sintezė – tartum priminimas apie artėjančias svarbias datas ir siekis apibendrinti V. Orvido kultūrinį palikimą.

Renginio sumanytoja bei spektaklio-performanso „Akmuo“ režisierė Inga Stankaitytė teigė, kad pirmąkart su akmens motyvu susidūrė rašydama magistro darbą apie poetę Liūnę Sutemą. „Reikėtų pradėti nuo to, kas yra akmuo. Kaip šiandien pranciškonas brolis Astijus aiškino kūrėjui V. Orvidui skirtose Šv. Mišiose, žodis „akmuo“ yra dvišaknis ir iš hebrajų kalbos išvertus reiškia „tėvas“ ir „sūnus“. Tai ir yra tai, ant ko stovi šis pasaulis – ant akmens. Tai yra visko pamatas, vertybės, kurias turime saugoti“, – aiškino režisierė.

V. Orvido atminimo renginyje dalyvavę menininkai susiliedavo kartu su sodyboje esančiais akmens dirbiniais bei greta jų trumpam virsdavo skulptūromis.

Akmenų muziejus – unikali vieta

Iš Suvalkijos kilusi, šiuo metu Vilniuje gyvenanti I. Stankaitytė teigė, kad ypatingą asmeninį ryšį su V. Orvido kūryba ir šia vietove pajuto jau pirmą kartą čia lankydamasi: „Kai pirmą kartą atvykau, pamenu, ši vieta paliko man tokį įspūdį, jog tiesiog nenorėjau iš čia išeiti. Visą laiką jaučiau trauką šiai vietai ir norą čia sugrįžti, o dabar, kai organizuodama menų sintezę praleidau šioje aplinkoje 3 dienas, ryšys su ja dar sustiprėjo.“

Paklausta, kodėl, neturėdama asmeninių sąsajų su Žemaitija, ji čia atvyko organizuoti V. Orvido atminimui skirtą renginį, pašnekovė nedvejojo muziejaus unikalumu šalies kontekste: „O kur kitur? Kadangi pastaruosius dvejus metus mano meninio tyrimo objektas yra akmuo, ši vieta puikiai tinka. Parodykite Lietuvoje kitą, panašią į šią, vietą – akmenų širdį, gimtinę.“

Į Orvidų sodybą iš visos šalies susirinkę akmentašiai renginio metu kartu improvizavo bei kūrė skulptūrą-paminklą dėl meno, kultūros ir mokslo svarbos bei vertės Lietuvoje. (Nuotr. dešinėje Vidas Cikana)

Sulaukė tarptautinio susidomėjimo

Rugpjūčio 5 d. Orvidų sodyboje vykusių užsiėmimų metu kūrybinę dvasią išlaisvino menininkai iš Lietuvos bei užsienio: Nyderlanduose gyvenanti bei dirbanti šiuolaikinio šokio atlikėja Goda Žukauskaitė, tarpdisciplininio meno kūrėjas Denisas Kolomyckis, trimitininkas Dominykas Vyšniauskas, amerikietis smuikininkas, kompozitorius  Sangeet Richard Downs, dainininkė Skaidra Jančaitė, menininkė Aistė Benkauskaitė, aktoriai Iveta Raulynaitytė, Maksim Tuchvatulin, Oleg Čeklu, šiuolaikinio šokio atlikėjai Aistė Kriukelytė, Elmyra Ragimova, Greta Bernotaitė Dominyka Markevičiūtė, Povilas Jurgaitis bei grupė iš Kauno „Sovijus“.

Menų sintezės metu bei visą dieną sodyboje-muziejuje buvo kuriama akmens skulptūra – paminklas dėl meno, kultūros ir mokslo svarbos bei vertės Lietuvoje, prie kurio dirbo žymūs akmenoriai, o prisidėti prie kūrybinio proceso galėjo visi renginio dalyviai. Taip pat kūrybinę menų sintezę ir skulptūros kūrimo procesą tiesioginės transliacijos metu turėjo galimybę stebėti žiūrovai įvairiuose pasaulio kampeliuose.

Orvidų sodyba – įkvėpimas menininkams

Iš Šakių rajone esančio Lukšių miestelio į Orvidų sodybą prisidėti kuriant skulptūrą atvykęs menininkas akmentašys Vidas Cikana neslėpė, kad ši vieta jį įkvėpė ir pakerėjo pirmojo apsilankymo metu – 1979-aisiais. „Tuomet žemaičiai menininkai atsivežė mane aprodyti šią vietovę, ji nepaprastai mane sužavėjo ir štai – po 40 metų kalu akmenį“, – juokavo skulptorius.

„Ši vieta – dvasinga, stipri energetiškai, sakrali. Vienus Orvidų sodybos aplinka galbūt „pakelia“, kitus nuramina, o trečius įkvepia. Mane čia tvyranti aura veda į meno pasaulį – tokios vietos suteikia naujų pojūčių, kartais jose man pasitaiko net dvasinių apsireiškimų“, – emocijomis, kurias sukelia buvimas unikaliame akmenų muziejuje, pasidalijo V. Cikana.

Ant vieno iš akmenų veidą iškalęs 65-erių akmentašys teigė, jog vizija, ką jis tądien kursiąs, aplankė tik atvykus į sodybą: „Galima sakyti, kad ne aš pasirinkau akmenį, o jis mane. Atėjau prie jo, atsistojau ir pradėjau kalti. Dabar tas akmuo tarsi įgauna šilumos, su kuria tiek sutiks atvykstančius į sodybą, tiek palydės išeinančius.“

Guoda SKRIPKAUSKAITĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas