Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar išvardintumėte Lietuvos partijas, ar pasakytumėte jų skaičių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingos muziejaus Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukciją ketinama pradėti artimiausiomis dienomis, kai tik bus galutinai pasirašytos rangos darbų sutartys.

Grafų Tiškevičių rūmų Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukcijos ir pritaikymo neįgaliesiems 1 mln. 64 tūkst. Eur vertės projektą vykdys šio projekto rangos darbų pirkimo konkursą laimėjusi uždaroji akcinė bendrovė „Pamario restauratorius“.

Rangovas planuoja darbus pradėti artimiausiomis dienomis, kai tik bus galutinai pasirašytos rangos darbų sutartys, pagal kurias Žiemos sodo rekonstrukcijos pabaigtuvės numatomos 2023 metais.

Rekonstrukcijos terminus diktuoja pinigai

Praėjusį penktadienį „Pamario restauratoriaus“ direktorius Aldas Kliukas ir Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė pasirašė dvi sutartis: Žiemos sodo-oranžerijos tvarkybos darbų ir Žiemos sodo-oranžerijos tvarkomųjų statybos darbų. Abi sutartys yra trišalės, pirmąją tvarkybos darbų sutartį pasirašyti dar turi Kultūros infrastruktūros centras, kadangi sodo-oranžerijos tvarkybai – kultūros paveldu pripažintos dalies renovacijai lėšas skiria Kultūros ministerija per prie ministerijos veikiantį Kultūros paveldo departamentą, kuris lėšas administruoti yra pavedęs Kultūros infrastruktūros centrui. Kultūros ministerija tvarkybos – rekonstrukcijos darbams finansuoti 2021 m. numatė 114 tūkst. Eur, 2022 m. – 254 tūkst. Eur ir 2023 m. – 253, 8 tūkst. Eur. Kretingos muziejaus direktorė vylėsi, kad pavyks susitarti su Kultūros ministerija finansavimą paspartinti, ir sodą-oranžeriją sutvarkyti per trumpesnį negu planuojama laikotarpį. Lėšas tvarkomiesiems statybos darbams skirti turi Kretingos rajono savivaldybė iš savo biudžeto, kadangi šios lėšos bus naudojamos ne rekonstrukcijai, o naujiems įrengimams, kaip antai liftų statybai. Tad Savivaldybė turės pasirašyti kitą trišalę sutartį dėl šių rangos darbų finansavimo. Šiemet Savivaldybės taryba projektui skyrė 94,5 tūkst. Eur, didžiąją sumą – per 348 tūkst. Eur – turėtų atseikėti per ateinančius dvejus metus. A. Kliukas patikino, kad „Pamario restauratorius“ Žiemos sodą-oranžeriją rekonstruotų ir per trumpesnį laiką, jeigu būtų užtikrintas finansavimas.

Sudėtingiausias dvaro sodybos atnaujinimo projektas

„Pamario restauratorius“ turi sėkmingą Kretingos dvaro sodybos, kurioje įsikūręs Kretingos muziejus, paminklinių pastatų, statinių restauravimo ir pritaikymo turizmui istoriją. 2004 metais, likvidavo paminklinės dvaro tvoros avarinę būklę, vėliau renovavo dvaro rūmus, vandens malūną, ratinę, 2013 m. kibo į ūkvedžio namą ir jį sutvarkė, buvusio dvaro šiltnamio vietoje įrengė muziejaus Amatų centrą, 2019 m. senosiose Kretingos kapinėse restauravo grafų Tiškevičių koplyčią.

„Žiemos sodo-oranžerijos sutvarkymo projektas yra pats sudėtingiausias iš iki šiol vykdytų Kretingoje. Tai – iššūkis ir mums, patirtį turintiems restauratoriams. Specifiniai darbai, medžiagos“, – kalbėjo A. Kliukas.

Rekonstruojant Žiemos sodą-oranžeriją bus naudojamas aliuminio metalas, nestandartiniai stiklo paketai, įrengtos automatiškai valdomos vėdinimo, kondicionavimo sistemos, žaliuzės prigesinti saulei ir apsaugoti augalus nuo jos kaitrių spindulių, vidaus apšvietimas. Žaliuzės taip pat bus automatinės. Viršutinė sodo-oranžerijos dalis bus apšiltinta, ant sodo-oranžerijos kupolo bus įrengti aptarnavimo tilteliai, kuriais muziejus galės pasinaudoti ir šventinėms, kaip antai Kalėdų apšvietimo instaliacijoms sumontuoti.

Šiandieną per atstatytą verandą neįgalieji patekti gali tik į keletą rūmuose veikiančių ekspozicijų. Po Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukcijos įrengtais keltuvais neįgalieji galės keliauti po visus dvaro rūmus, pasiekti ekspozicijas, esančias trečiajame rūmų aukšte, patekti į tualetus rūsiuose.

„Labai bijau tokių firmų, kurioms svarbu tik viena – laimėti rangos darbų konkursą, o paskui stumdykis su tokiais, blogiausiu atveju dar ir teismuose“, – V. Kanapkienė džiaugėsi, kad Žiemos sodo-oranžerijos tvarkybos ir tvarkomuosius statybos darbus laimėjo muziejui žinoma restauratorių įmonė „Pamario restauratorius“, kuri anksčiau iš dalies likvidavo Žiemos sodo-oranžerijos avarinę būklę. Pretendentų tvarkyti sodą-oranžeriją buvo 10, rangos darbų konkursas buvo paskelbtas birželio 12 d., jį vykdė Centrinė perkančioji organizacija.

„Konkursas užsitęsė, nes potencialūs rangovai turėjo daug klausimų dėl techninio projekto. Kiti gal ir atšoko, pamatę techninio projekto sudėtingumą“, – teigė V. Kanapkienė, akcentavusi, kad muziejaus darbuotojams pavyko į klausimus atsakyti greit, be užsitęsusių papildomų klausimų.

Dirba lanksčiai

„Tikimės, kad lankytojai Žiemos sodu grožėtis galės ir vykstant jo rekonstrukcijos darbams. Dirbsime lanksčiai, derinsimės su rangovu ir kavinės „Pas grafą“, veikiančios Žiemos sode, administracija,- verslas ir taip nukentėjo dėl pandemijos“, – kalbėjo V. Kanapkienė, akcentavusi, kad geriau kažkurį laiką pakęsti nepatogumus, kad ateityje unikaliame Žiemos sode-oranžerijoje žiemą–rudenį nešvilpautų vėjai, o vasarą žmonės ir augalai nesloptų nuo šutros.

Sodo-oranžerijos renovaciją pradės nuo jos sieninių stiklų. „Stiklų galės išimti tiek, kiek bus pajėgūs tą pačią dieną įstatyti naujų. Statybos yra statybos – neišvengsime pastolių, medžiagų sandėliavimo“, – teigė muziejaus vadovė.

V. Kanapkienė nepraranda vilties, kad pavyks paspartinti sodo-oranžerijos rekonstrukcijos finansavimą tiek iš Kultūros ministerijos, tiek iš Kretingos rajono savivaldybės lėšų šaltinių. Koją restauracijos tempui pakišti gali ir prastos oro sąlygos, brangstančios statybinės medžiagos ir statybos darbai. „Tai daugeliu atžvilgiu sudėtingas projektas. Rekonstrukcija vyks esant jautrių, atvežtinių iš šiltųjų kraštų augalų ekspozicijai. Tačiau „Pamario restauratorius“ patyrusi įmonė, turi kvalifikuotus, atestuotus dirbti tokiame paminkliniame objekte specialistus, todėl lyg ir truputį ramiau“, – V. Kanapkienė neslėpė susirūpinimo dėl prasidedančios Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukcijos, kurią sieks užbaigti 2022 metais.

Iš Žiemos sodo-oranžerijos istorijos

Kretingos dvaro oranžerija – sudėtinė rūmų interjero dalis, jungianti reprezentacines sales ir grafų apartamentus. Pastatas yra 16 m aukščio – prilygsta dviejų su puse aukštų namui, rotondiniu tūriu išsikiša iš šoninio rūmų korpuso sienos, kurios ištisai įstiklintos, metaliniai smulkaus dalijimo rėmai sudaro tris tarpsnius.

1770 m. Kretingos savininku tapo kunigaikštis Ignotas Jokūbas Masalskis. Manoma, kad jis iš šiltųjų kraštų į Kretingą atvežė egzotinių augalų, kurie davė pradžią Žiemos sodui.

Apie 1875 m. grafas Juozapas Tiškevičius sumanė du atskirus Kretingos dvaro rūmų pastatus sujungti oranžerija, kurioje kūrė Žiemos sodą. 1880 metais Žiemos sodo projektą sukūrė vienas geriausių to meto Prūsijos parkų architektų Johannas Larassas (1820–1893).

Oranžerija sujungta su reprezentacinėmis rūmų salėmis ir grafų apartamentais. Kai kurie įėjimai išlikę ir dabar, kai kurie – užmūryti. Šis žiemos sodas buvo didžiausias tarp to meto Europos privačiose valdose pastatytų oranžerijų. 1910–1912 m. A. Tiškevičius žiemos sodą rekonstravo (sumažino), pasodino naujų retų augalų, įvedė pirmąjį Kretingoje elektros apšvietimą ir centrinį šildymą.1915 m. oranžerija nukentėjo nuo gaisro. 1940 m. rūmuose įsikūrę raudonarmiečiai sunaikino visus augalus, nepataisomai sugadino koralų sienas. Pokario metais dvare įsikūrė Kretingos tarybinio ūkio administracinis ir ūkinis-gamybinis centras, 1950 m. Žiemos sodas paverstas trąšų sandėliu, vėliau – mokyklos sporto sale, šiltnamiu. 1972–1988 m. Kretingos žemės ūkio technikumo vadovų Jono Juchnevičiaus ir Zigmo Vaičiūno rūpesčiu pastatą restauravo Klaipėdos restauratoriai, oranžerijai sugrąžintas pradinis vaizdas, atkurtas pagal išlikusias XIX a. pab. fotografės Paulinos Mongirdaitės nuotraukas. 1991 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, grafų Tiškevičių rūmai su Žiemos sodu perduoti Kretingos muziejui. Šiuo metu oranžerijoje, 693,16 kv. m. plote, auga 170 augalų rūšių, iš viso 5 tūkst. augalų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas