Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Turizmo sezonui įsibėgėjus

  • Žemė ir ūkis
  • 2021-07-23

Kad kelionė nenuviltų, kad ji būtų sėkminga, turtinga įspūdžių ir sklandi, ją būtina suplanuoti. Kaip tai padaryti, patarė Klaipėdos valstybinės kolegijos Verslo administravimo katedros vedėja, Turizmo verslo studijų programos pirmininkė Jurgita Kasparienė.

Klaipėdos valstybinės kolegijos dėstytoja Verslo administravimo katedros vedėja Jurgita Kasparienė aptarė tuos kelionių planavimo aspektus, kurie ir nulemia išvykos kokybę.

Kelionės tikslas ir nakvynė

Žmonės renkasi keliones į užsienį arba keliauja šalies viduje. „Šiuo metu rekomenduočiau rinktis atostogas ir keliones po Lietuvą“, – įvertindama šios dienos aplinkybes kalbėjo dėstytoja.

Prieš pradedant kelionę kartu su šeima, draugais ar individuliai, reikėtų žinoti, kokia konkreti pinigų suma skiriama kelionei, koks jos tikslas. Tarkim, šią vasarą labai norėtųsi aplankyti Birštono apžvalgos bokštą, nuvykti į Anykščius ir pasivaikščioti Lajų taku arba nuvykti prie Vištyčio ežero, praeiti Žemaitijos nacionalinio parko pažintiniu Šeirės taku arba su draugų grupe dviračiais apvažiuoti Platelių ežerą ir pan. Išsiaiškinus, koks kelionės tikslas, prasideda kelionės planavimas.

Pirmiausiai pravartu nuspręsti, kokia transporto priemone bus vykstama: automobiliu, traukiniu, o gal – kartu su vietos kelionių organizatorių ir keliautojų klubu ir pan.

Jeigu vykstama automobiliu, būtina sudaryti labai tikslų keliavimo maršrutą: numatyti sustojimų vietas, susižinoti apie lankytinas vietas, nakvynės galimybes. Maršrutą galima parengti naudojant „Google map“ funkcija. „Siūlyčiau pasirinkti ne respublikinės reikšmės kelius, o, pavyzdžiui, važiuoti Panemunės keliu, pakeliui aplankant Panemunės pilį, Raudonės pilį ir parką, Veliuonos miestelį, Veliuonos piliakalnių kompleksą, Seredžiaus piliakalnį, Raudondvario dvarą ir panašiai, nes tai – puikus kelias ir maršrutas, tinkantis keliauti automobiliu su šeima, draugais ar savarankiškai. Jeigu keliaujate su šeima ir mažamečiais vaikais, būtina pasižymėti, koks atstumas yra tarp lankytinų objektų, kad važiuodami mašina nepervargtumėte. Jei vykstate autobusu, su kelionių entuziastais, mėgėjais, tai yra priimta, kad 3 val. keliaujama autobusu ir 1 valandą ilsimasi, išlipant iš autobuso“, – patarė J. Kasparienė, akcentuodama, kad sustojimus galima daryti savo nuožiūra, o lankytinus objektus visada rekomenduotina rinktis, kad būtų netoli vienas nuo kito. Priimtina tai, kad 3–4 objektai yra tas lankytinų vietų kelionėje skaičius, kai galima neskubant susipažinti su aplinka, pasimėgauti gražiais vaizdais, aplankyti parką ar muziejų, dalyvauti edukacijoje. „Be to, prieš vykdami į konkretų objektą, pasidomėkite jo darbo laiku, ar reikės mokėti už apsilankymą. Nes yra tokių muziejų ir kitų lankytinų vietų, kur mokestis netaikomas“, – dėmesį atkreipė pašnekovė.

Patirtis rodo, kad dažnai nė nežinoma, kiek daug galimybių yra gauti nakvynę netradicinėse vietose. „Todėl, prieš organizuodami kelionę, nakvynės paieškai skirkite kone daugiausiai laiko. Nes nakvynės vieta gali pakeisti maršrutą ir net lankytinų objektų seką. Puikiai surasta nakvynės vieta gali padiktuoti tai, kad, norėdami aplankyti šalia esančius pažintinius takus, ar nuvykti į apžvalgos vietą, būsite priversti į kelionę pasiimti asmeninius dviračius, riedžius, paspirtukus ir pan. Rekomenduočiau kreiptis į to rajono, kuriame planuojama nakvynė, turizmo informacijos centrą, kurio konsultantai gali rekomenduoti ne tik kaimo turizmo sodybą ar miesto viešbutį – kartais pats turizmo informacijos centras ar saugomos teritorijos direkcija teikia apgyvendinimo paslaugą. Taip pat nakvynę galima rinktis kempinguose, galima ieškoti sodybų, kurios teikia nakvynės paslaugą medžiuose, šiene, jurtose, „glamping“ palapinėse, galima paieškoti plaukiojančių namelių ant vandens“, – idėjomis pasidalino J. Kasparienė.

Kaip maitintis ir vaistinėlės svarba

Keliaujant vasarą ypač atsakingai reikėtų pasirinkti maisto produktus. Jeigu nėra galimybių turėti šaltkrepšių ar kitokios šaldymo įrangos, nerekomenduojama į kelionę imti mišrainių, blynelių su mėsa, rūkytų gaminių, dešrelių, su pienu ar grietine pagamintų konditerinių gaminių, šaltienos, žuvies, varškės ir pan. Keliaujant mašina ir kartu su vaikais, reikėtų rinktis tokius produktus, kurie nesukeltų sveikatos problemų. Vaikams galima pasiūlyti patiems susikurti kelionės valgio dėžutę iš morkų, riešutų, razinų, agurkų, mažų pomidorų, duonos gaminių ir pan. Mašinoje nereikėtų skatinti įpročio užkandžiauti. „Kadangi keliaujant sustojama, rekomenduojama nusipirkti maisto parduotuvėje ir pavalgyti sustojus, nes užkandžiavimai per kelionę metu gali pareikalauti papildomų išlaidų. Geriausiai turėti tiek maisto, kiek šeima suvalgys tą dieną, vienu kartu ir visą maistą rekomenduojama dėti į šaltkrepšius ar specialius maišus“, – maisto saugumą akcentavo J. Kasparienė.

Kelionėje rekomenduojama turėti gryno geriamojo vandens – ne gazuoto ir ne vaisvandenių. Pasiimant į kelionę vaisių, jų pjaustyti nereikėtų, nes jie tada greičiau surūgsta, praranda išvaizdą ir formą, – vaisiai pjaustomi prieš valgį.

Nakvynei sustojus kempinge, verta pasiteirauti, kur galima gaminti maistą, ar galima jo nusipirkti ir pan.

„Siekdami išsaugoti švarią aplinką, naudokite daugkartinius indus, o poilsio vietas palikite tvarkingas, kad miško žvėrys neištampytų maisto likučių“, – rekomendavo kolegijos dėstytoja.

Viena svarbiausių kelionės sudedamųjų dalių – vaistinėlė, kuria rekomenduojama pasirūpinti kelionės iš anksto. Joje turėtų būti ne tik patys svarbiausi elementai – taip vadinamas minimalus komplektas, kurį galima įsigyti bet kurioje vaistinėje, bet reikėtų nepamiršti įsidėti vaistų nuo alergijos, galvos ir danties skausmo, vaistų, mažinančių ausies uždegimą ir tų medikamentų, kurie susiję su asmens sveikata. Taip pat rekomenduojama įsidėti tepalo, mažinančio niežulius, vabzdžių įkandimams gydyti, purškalo nuo uodų ir pan.

Kelionės išlaidos

Kelionės biudžetą būtina žinoti iš anksto, tuo reikėtų vadovautis per visą kelionę. Tačiau visada pravartu turėti banko kortelę, kuri leistų apmokėti nenumatytas išlaidas, tarkim, automobilio remontą. Dažniausiai didžioji biudžeto dalis atitenka nakvynės paslaugoms, maistui ir kurui.

Jeigu į kelionę vykstama su vaikais, rekomenduojama vaikams duoti pinigų, kad jie galėtų juos skirti savo pomėgiams, suvenyrui įsigyti, ledams – taip skatinamas vaiko finansinis raštingumas.

„Prieš leisdamiesi į kelionę, visada kelionės biudžetą aptarkite su visa šeima, visi kartu priimkite sprendimus ir jų laikykitės“, – J. Kasparienė rekomendavo nepamiršti ir kelionių po aplinkinius rajonus, išnaudoti nemokamas muziejų dienas, dalyvauti vietos gidų rengiamose ekskursijose, išeiti pasivaikščioti po savo gyvenvietę ar aplankyti greta esantį piliakalnį, dalyvauti miestų ir miestelių šventėse.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas