Pajūrio naujienos
Help
2021 Gruodis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Orų prognozė
Dieną-8°C debesuotumas 4 %
Naktį-11°C debesuotumas 95 %
Apklausa

Ar pritariate sostinės iniciatyvai atsisakyti šventinių fejerverkų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

Balsuokite už „Pajūrio naujienų“ 2021-ųjų Metų žmogų!

Edgaras ZABORAS
Arimantas MIKALOČIUS
Jūratė MAČERNIENĖ
Dalia ČINKIENĖ
Kazys MAKSVYTIS
Virginijus JAPERTAS
Ingrida TAUJANSKIENĖ
Alma JANKAUSKIENĖ
Nerijus ČAPAS
Ričardas JOVAIŠA
Komentarų topas

Elektrinių autobusų nepirks

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2021-07-02

Kretingos rajono savivaldybė nepasinaudos galimybe siekti ES paramos elektriniams autobusams įsigyti ir jais atnaujinti Savivaldybės įmonės Kretingos autobusų parkas (AP) transportą, kadangi net 16 Savivaldybės tarybos narių, sprendžiant dėl leidimo teikti paraišką, susilaikė ir tik 7 tam pritarė.

Sprendimo projektą dėl AP dalyvavimo konkurse ES paramai, skirtai elektrinių autobusų įsigijimui, laimėti tarybai svarstyti teikė meras Antanas Kalnius, vadovaujantis AP atnaujinimo komisijai. Komisijos narys D. Bajoras priekaištavo A. Kalniui, kad šis neorganizavo komisijos darbo, nėra parengta jokių išvadų dėl AP perspektyvos. „Kaip galima be jokio finansinio pagrindo, tiesiog iš oro, teikti ir priiminėti tokius sprendimus, nežinant, kiek Savivaldybei tai kainuos. Tai finansinės drausmės klausimas“, – pritarė kolegai Vaidas Kuprelis. Juozas Mažeika pasigedo mero AP atnaujinimui sudarytos darbo grupės tikslų, uždavinių. „Svarstome spontaniškai primestą projektą. Sprendimas svarbus, siejasi su autobusų parko ateitimi“, – kalbėjo jisai. K. Skierus piktinosi, kad tik tarybos posėdžio išvakarėse jam pavyko iš mero išsireikalauti įvykusio darbo grupės posėdžio protokolą. „Tas protokolas apie nieką – įpareigoti Savivaldybės administraciją parengti sprendimo projektą pagal ES kvietimą. Nei komisijos pirmininko parašo, nei išvadų“, – rėžė politikas.

A. Kalnius paaiškino, kad teikti tarybai šį sprendimo projektą skubino paraiškų ES paramai gauti padavimo laikas, kuris baigiasi šį rugpjūtį. Liepą daugelis Savivaldybės administracijos darbuotojų ir Savivaldybės taryba atostogaus. „Autobusų parko vizija – ekologiškas, patrauklus gyventojams transportas. Kitas šaukimas tokiai paramai laimėti gal bus kitąmet“, – aiškino A. Kalnius.

Mero poziciją rėmė Jolita Vaickienė, pasiūliusi papildyti sprendimo projektą įrašu, kad gauta parama bus skirta tik elektra varomiems autobusams pirkti, kad įmonė paramos lėšų neišleistų kitoms reikmėms. Šiam jos siūlymui, kaip ir visam sprendimo projektui irgi nebuvo pritarta. Ragindama tarybos politikus drąsiau žengti pažangų žingsnį, tarybos narė sakė: „Pradžioje įsigykime vieną ar du elektrinius autobusus, ir palaipsniui atnaujinsime visą autobusų parką. Nebūdami ambicingi, ryžtingi ir toliau sėdėsime Kretingoje apsikasę galvas. Utena perka 4 elektrinius autobusus, Klaipėdos, Vilniaus, kitos savivaldybės taip pat esamą viešąjį transportą keičia elektra varomu.“

J. Vaickienė siūlė pradžioje įsigyti vieną du mažus autobusus, kurie kursuotų po Kretingos miestą. Akcentavusi, kad pagal dabartinio šaukimo ES paramos teikimo tvarką, Savivaldybei, o tiksliau jos įmonei Kretingos autobusų parkui perkant elektrinį autobusą reikėtų mokėti 40 proc. autobuso kainos, 60 proc. sudarytų ES parama. J. Vaickienė priminė, kad ši finansavimo proporcija, vykdant daugiabučių renovaciją jos pradžioje buvo palankesnė gyventojams, renovacijai įsibėgėjus ES paramos dalis sumažėjo.

Anot jos, toks pokytis tikėtinas ir atnaujinant savivaldybių visuomeninį transportą elektrinėmis transporto priemonėmis.

Mero sudarytai darbo grupei priklausantis D. Bajoras buvo įsitikinęs, kad atnaujinti parko autobusus būtina, tačiau pradžioje juos pakeičiant į varomus dujomis, tolesnėje perspektyvoje – visus iškart varomus elektra. „Tačiau ekspertai turėtų pasakyti po kelerių metų pereiti į elektra varomus“, – tarė jis. „Niekas kitas, tik pats Autobusų parkas turi pateikti išvadą, pasiūlymus, kuris variantas yra geresnis“, – tvirtino A. Kalnius, apgailestavęs, kad taryba nesiryžo leisti Savivaldybės įmonei dalyvauti konkurse gauti ES paramai elektriniams autobusams pirkti, kad taip gali būti žlugdomi ir kiti pažangos projektai. Kiek tiksliai kainuotų vienas toks elektra varomas autobusas neaišku, teigiama, kad apie 250 tūkst. eurų. Taigi gavus ES paramą Savivaldybei kofinansuoti iš savo biudžeto už tokį pirkinį tektų apie 100 tūkst. eurų.

Antanas Puodys abejojo, ar Kretingai tiktų dujomis varomi autobusai, kurie, jo teigimu, yra dideli ir sunkiai pravažiuotų Kretingos žiedines sankryžas. Praeityje Kretingos autobusų parkui vadovavęs Vytautas Ročys tikino, kad šiandieną elektrinis transportas įmonei nėra dar itin aktualus.

„Gal po 5-ių ar 10-ies metų elektra varomais autobusais apsirūpinti turėtume. Įmonės autobusų parką atnaujinti reikia, jei gautume paramą pirkti dujomis varomus autobusus, turėtume tai daryti“, – kalbėjo V. Ročys.

„Neaišku, kiek kainuos tiek dujomis, tiek elektra varomi autobusai, elektros įkrovimo, dujų stotelės, iš kur tam imsime pinigų“, – pastebėjo Valerijonas Kubilius, leidęs suprasti, kad skubotas bandydamas gauti ES paramą Autobusų parkui atnaujinti gali Savivaldybei, jos įmonei padaryti daugiau žalos negu naudos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas