Pajūrio naujienos
Help
2021 Birželis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną35°C debesuotumas 10 %
Naktį22°C debesuotumas 10 %
Apklausa

Ar vėl pabranginus alkoholį ir rūkalus sumažės jų vartojimas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

2021 m. birželio 8 d. sukanka lygiai šimtas metų, kai Mončių kaime, Darbėnų valsčiuje, Kretingos apskrityje gimė pasaulinio garso menininkas Antanas Mončys (1921–1993). Šią sukaktį Antano Mončio namai-muziejus mini visus metus vykstančiais Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus globojamos programos „Sveikinimai ir pasisveikinimai Antano Mončio gimimo 100-čiui“ renginiais, kurių kulminacija – būtent menininko gimimo dieną žymintys akcentai.

Šimtmečio minėjimo iškilmės Palangoje prasidės 11 val. šv. Mišiomis Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Pamaldų metu skambės Antano Mončio sukurtų švilpių muzika, kurią atliks Donis (Donatas Bielkauskas) ir Viktoras Rubežas. Iškart po šv. Mišių, 12 val., bus pristatyta fotografijų paroda „Antano Mončio (1921–1993) Kryžiaus kelio stotys. Laonas“.

13 val. Palangos miesto gyventojai ir miesto svečiai bus kviečiami prie Antano Mončio namų-muziejaus, kur įvyks simbolinis Antano Mončio skvero atvėrimas.

Po šio renginio jubiliejaus iškilmės persikels į Kretingos rajone esančias Grūšlaukės kapines, kur 15 val., įamžinant menininko atminimą ir tęsiant jo bičiulio Juliaus Veblaičio tradiciją pagroti menininko gimimo dieną prie jo kapo, skambės atlikėjo Donio (Donato Bielkausko) atliekama Antano Mončio švilpių garsų improvizacija.

Tuo programos „Sveikinimai ir pasisveikinimai Antano Mončio gimimo 100-čiui“ renginiai nesibaigs: 2021 m. birželio 11 d., penktadienį, ją tęs Antano Mončio namuose-muziejuje veiksianti menininko vaikų Sabinos, Jean-Christophe ir Andreas kūrybos paroda „Generacija“, į kurią su savo kuriamu menu įsijungė ir skulptoriaus mylėta marti Daniela Spaniol Mončys.

Gimęs ir užaugęs Lietuvoje, 1941 m. baigęs Kretingos pranciškonų gimnaziją ir iki 1943 m. studijavęs architektūrą Kauno Vytauto Didžiojo universitete, 1944 m., vykstant Antrajam pasauliniam karui, Antanas Mončys – kaip ir daugelis to meto šviesuolių – buvo priverstas pasitraukti į Vakarus. Jis apsigyveno karo pabėgėlių stovykloje netoli Miuncheno (Vokietija), studijavo Freiburgo dailės ir amatų mokykloje (École des Arts et Métiers), o 1950 m., gavęs skulptoriaus diplomą ir pelnęs Prancūzijos valstybės stipendiją, tęsė mokslus Paryžiuje, baltarusių kilmės skulptoriaus Ossip Zadkine (1890–1967) studijoje Didžiosios lūšnos akademijoje (Académie de la Grande Chaumiére, atelier Zadkine).

Per daugiau nei keturis dešimtmečius aktyvios kūrybinės veiklos A. Mončys surengė daugiau kaip 30 asmeninių parodų, jo kūriniai buvo eksponuojami daugiau kaip 70 įvairių grupinių parodų. Lietuva apie šį iškilų menininką išgirdo tik 1989-aisiais, kai jis po 45 emigracijos metų sulaukė galimybės aplankyti gimtinę. Gyvendamas toli nuo Lietuvos ir ilgą laiką neturėdamas galimybių į ją grįžti tiek dėl finansinių aplinkybių, tiek dėl politinės santvarkos, A. Mončys domėjosi savo tėvyne, palaikė glaudžius ryšius tiek su Lietuvoje, tiek su išeivijoje gyvenančiomis lietuvių kultūros asmenybėmis. 1991-aisiais skulptorius nusprendė Palangos miestui dovanoti savo kūrinių kolekciją.

„Antanas Mončys – kartu su Lietuvos Nepriklausomybe į savo gimtinę grįžęs išeivijos menininkas. Mūsų muziejaus misija yra rūpintis jo kūrybos palikimo puoselėjimu ir įtvirtinimu lietuvių tautos atmintyje, o tokios ypatingos sukaktys leidžia ne tik atsigręžti atgal, bet ir pamatuoti, kiek bendromis pastangomis nuveikta šiandienai. Šią sukaktį minime be didelės pompastikos, bet su pagarba Antano Mončio asmenybei ir jo kūrybos palikimui“, – sakė Antano Mončio namų-muziejaus direktorė, menininko dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas