Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar prieš senajam Kretingos parkui siūlant suteikti B. Burneikio vardą reikėjo viešos diskusijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Birželio 13-ąją kartu su miesto globėjo šventojo Antano atlaidais Kretinga švęs savo 769-ąjį gimtadienį. Ir nors dėl tebesitęsiančio karantino suvaržymų pagrindinės šventės dienos išvakarėse negalės vykti didysis koncertas Vasaros estradoje bei teks atsisakyti tradicinės mugės, renginių ir reginių šiais metais bus daug ir įvairių.

Rengė du scenarijus

Praėjusiais metais dėl su pandemija susijusių ribojimų miesto šventės nebuvo: pasak Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Dalios Činkienės, buvo apsiribota tik minimalia muge.

„Pernai karantinas visiškai sugadino miesto šventę. Šiais metais, atsižvelgdami į tai, kad tvyrojo nežinia dėl karantino ribojimų, parengėme du šventės scenarijus – maksimalų ir minimalų. Šiuo metu jau suderinome programą – nors teko atsisakyti didžiausių renginių, šventės dienomis turėsime ką pasiūlyti kretingiškiams ir miesto svečiams“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė D. Činkienė.

Kultūros ir sporto skyriaus vedėja akcentavo, kad dėl suplanuotųjų renginių buvo tartasi su įvairiomis tarnybomis: policijos pareigūnais, visuomenės sveikatos centro, Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus specialistais, Savivaldybės administracijos direktoriumi ir Kretingos seniūne.

„Dėl to, kad neturėsime galimybės reguliuoti ir riboti žmonių srautų bei patikrinti Galimybių pasų, teko atsisakyti dviejų tradicinių daugiausiai lankytojų bei žiūrovų sutraukiančių renginių: mugės bei didžiojo koncerto Vasaros estradoje. Ir tai labai apmaudu, nes buvome suderinę su Lietuvos kariuomenės vadovybe, kad į miesto šventę atvyks ir koncertuos Lietuvos kariuomenės orkestras. Šeštadienį, birželio 12-ąją, didžiajame šventiniame vakaro koncerte Vasaros estradoje turėjo muzikuoti Kauno bigbendas ir atlikėjas Linas Adomaitis. Taip pat buvome sutarę, jog į Kretingą, į didįjį koncertą atvyks Eurovizijos žvaigždės, nacionalinės atrankos nugalėtojai grupė „The Roop“ – deja, jų miesto gimtadienio šventėje taip pat neišvysime. Tiesa, stengsimės, kad mūsų susitarimas nebūtų visiškai pamirštas ir kad „The Roop“ vasarą pradžiugintų gerbėjus Kretingoje, – dėl negalėsiančių įvykti mugės ir koncertų apgailestavo D. Činkienė, pridūrusi, jog programoje liko tie renginiai, kuriuose bus galima registruoti lankytojus ar kitaip reguliuoti jų srautus.

Paženklintas trimis sukaktimis

Šiais metais Kretinga – ir visa Lietuva – mini tris reikšmingas sukaktis: Kretingos miesto, vienuolyno ir bažnyčios įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus 400-ąsias mirties metines, Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos 250-ąsias gimimo metines bei vyskupo Motiejaus Valančiaus 220-ąsiais gimimo metines. Tad Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventės renginių ciklas paženklintas šiomis trimis sukaktimis.

Šventiniai renginiai prasidės vyskupo M. Valančiaus pagerbimu: birželio 9 d., ketvirtadienį, Kretingos miesto savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje dalyvaujant teatrui „Taškas“, parengusiam programą „Motiejaus Valančiaus kūryba nūdienos kontekste“, bus pristatyta vyskupui skirta holograma. Pasak D. Činkienės, tokia holograma, kokios Lietuvoje dar niekas neturi, turėtų tapti traukos tašku ir kretingiškiams, ir miesto svečiams.

Birželio 10 d., ketvirtadienį, Kretingos muziejaus parteryje prieš Antanines pražydus bijūnams tradiciškai bus rengiama floristikos paroda, o visa diena bus skirta Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai atminti. Muziejaus Baltojoje salėje vyks mokslinė konferencija „Jurgis Ambraziejus Pabrėža – kunigas, vienuolis, botanikas“, bus pristatytas leidinys „Žemaičių šventasis“. Pasibaigus konferencijai atsidarys kraštiečio profesionalus menininko Andriaus Seselsko paroda, kurioje bus eksponuojami 12 jo sukurtų ekslibrisų, kurių kiekvienas iliustruoja įvairiapusę J. A. Pabrėžos asmenybę ir jo veiklos sritis.

Kretingos muziejaus ūkvedžio namo kiemelyje kraštietis Juozas Pocius pakvies į literatūrinę muzikinę popietę, kurios metu skambės kompozicija „Apaštalo išpažintis“ pagal J. Pociaus sukurtą to paties pavadinimo pjesę. O vakare prie Kretingos muziejaus verandos vyks edukacinė valanda „Kur ošia didingi ąžuolai“, kurios metu skambės tradiciniais lietuvių liaudies instrumentais atliekama šiuolaikinė muzika.

Renginiai vyks ir Kretingos rajono kultūros centre, kur vitražo salėje bus pristatyta kretingiškių, profesionalių dailininkų grupės PINX kūrybos darbų paroda „Gražiausią pynę – J. K. Chodkevičiui“, ir Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje – čia vyks rajono gabių ir talentingų vaikų šventė.

Po vakaro šv. Mišių Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje vienuolyno kiemelyje vyks vaizdo siužeto „Liudijimai apie Jurgį Ambraziejų Pabrėžą“ pristatymas, kurio metu koncertuos Kretingos kultūros centro kamerinis choras „Kristale“.

„Tiek leidinys J. A. Pabrėžai „Žemaičių šventasis“, tiek jam skirtas vaizdo siužetas buvo sukurti Kultūros ir sporto skyriaus iniciatyva. Teko labai daug apkeliauti, pakalbinti daug žmonių. Liudijimus apie tėvą Ambraziejų pasakojo ne tik kretingiškiai, bet ir tų kraštų žmonės, kur tik jis buvo keliavęs, kur tik buvo pėdą dėjęs“, – pasidžiaugė D. Činkienė.

Penktadienį Kretingos muziejuje bus atidarytos dvi parodos: „Jūros sidabras iš Stavangerio į Klaipėdą“ ir „Iš vandens – ant skydo“. 18 val. Žiemos sode vyks operetės vakaras „Vasaros sodų kerai“, o 19 val. Kretingos savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos kiemelyje – „Baltasis vakaras“.

Bažnytinės ir pasaulietinės iškilmės

Šeštadienį, birželio 12 d., kretingiškiai ir miesto svečiai kviečiami į parodą „Karvedys Jonas Karolis Chodkevičius – XVII amžiaus Europos legenda“. Paroda yra kilnojamoji, ir į Kretingą atkeliauja iš sostinės, iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus. Šalia Kretingos muziejaus iškils puošni balta J. K. Chodkevičiaus karo palapinė. Iš Kražių į Kretingą žygį žemaitukais surengs ir prie legendinio karvedžio palapinės apsistos raitijos būrys, įkursiantis stovyklą dvaro teritorijoje, tad čia apsilankysiantys galės išvysti ir raitelius, ir garsiuosius žemaitukus – ši Lietuvos arklių veislė rašytiniuose šaltiniuose paminėta prieš 700 metų.

Du renginiai bus skirti mažiesiems kretingiškiams: viešojoje M. Valančiaus bibliotekoje veiks kūrybinė studija „KretInga, žaismInga, laimInga“, o prie Kretingos rajono kultūros centro vaikai su tėveliais galės įsitraukti į interaktyvų žaidimą-kelionę „Kiek taškelių ant sparnelių“ po Pastauninko parką.

Vakare Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios, vyks Šlovinimo vakaras bei Švč. Sakramento adoracija.

Šventės kulminacija – sekmadienį, birželio 13-ąją, kai švenčiama Šv. Antano diena: šiemet miesto globėjo diena ir atlaidai sutapo su sekmadieniu. Šv. Mišios Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje bus aukojamos 8 ir 10.30 val., o po 12.30 val. Sumos šv. Mišių, 13.30 val., bažnyčioje vyks Kretingos rajono Garbės piliečio vardo suteikimo ir Kretingos rajono savivaldybės kultūros ir meno premijų laureatų apdovanojimo ceremonijos. Pasibaigus iškilmėms, vyks Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistės Beatos Ignatavičiūtės ir Klaipėdos brass kvinteto koncertas iš ciklo „Susitikimai su klasika“.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas