Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar rusų kalbos mokymą mokyklose reikėtų keisti į didesnį Europos kalbų pažinimą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

„Kretingos rajono archeologiniai tyrimai ir perspektyvos“ – taip pavadintą mokslinę konferenciją, skirtą Igno Jablonskio 110 gimimo metinėms, penktadienį, gegužės 14 d., Tarptautinės muziejų dienos proga rengia Kretingos muziejus. Konferencijoje išskiriamos dvi pagrindinės temos: Igno Jablonskio asmenybė ir veikla bei naujausi archeologiniai tyrimai Kretingos rajone.

Konferencijoje kalbės įvairių sričių atstovai, kurie pristatys Kretingos rajono ir miesto naujausių archeologinių tyrimų rezultatus, perspektyvas, apžvelgs I. Jablonskio indėlį archeologinėje ir kraštotyrinėje veikloje, jų pačių tyrimų areale. Renginį 10 val. pradės Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. I. Jablonskiui skirtus pranešimus skaitys Nijolė Raudytė iš Kretingos Apreiškimo vienuolyno bibliotekos, pristatysianti kraštotyrininko I. Jablonskio personalinę bibliografiją kaip mokslo ir kultūros istorijos šaltinį. Julius Kanarskas iš Kretingos muziejaus kalbės apie I. Jablonskį – Lietuvos pajūrio krašto kultūros paveldo tyrinėtoją, doc. dr. Algimantas Merkevičius ir Lijana Muradian iš Vilniaus universiteto pristatys pranešimą „Ignas Jablonskis – Vakarų Lietuvos ankstyvųjų pilkapynų tyrinėtojas“, doc. dr. Gintautas Zabiela iš Klaipėdos universiteto – „Ignas Jablonskis – Kretingos rajono piliakalnių tyrinėtojas“.

Archeologinius tyrimus pristatys Medeina Gailiūtė ir doc. dr. Algimantas Merkevičius iš Vilniaus universiteto, parengę pranešimą „Kluonalių senųjų laukų archeologiniai tyrinėjimai“. Klaipėdos universiteto mokslininkai doc. dr. Audronė Bliujienė skaitys pranešimą „Anduliai – šiuolaikinės archeologijos kontekste“, o dr. Tomas Rimkus – „Palangos ir Smeltės akmens amžiaus gyvenviečių chronologija bei kaulo/rago dirbinių technologija“. Archeologai Simonas Sprindys ir Jurgis Sadauskas iš MB Praeities tyrimų instituto apžvelgs Kretingos senąjį miestą 2020 m. archeologinių tyrimų duomenimis.

Konferencijos pabaigą vainikuos Klaipėdos universiteto ir Vilniaus dailės akademijos ekspedicijos „Gyvos krosnys“ 2020 parodos pristatymas. Joje eksponuojama per 100 skirtingų XIX–XX a. krosnių vaizdų iš įvairių Vakarų Lietuvos vietovių: Klaipėdos, Kretingos, Šilutės, Pagėgių, Tauragės, Šilalės, Plungės, Telšių, Mažeikių, Skuodo ir net Kėdainių savivaldybių. Konferencija vyks nuotoliniu būdu, Zoom platformoje. Dėl riboto dalyvių skaičiaus norintieji joje dalyvauti kviečiami registruotis iš anksto iki gegužės 12 d. (imtinai).

---

Ignas Jablonskis gimė 1911 m. Budrių k. Skuodo rajone, 1939 m. persikėlė į Kretingą. 1945–1949 m. dirbo Kretingos kraštotyros muziejaus direktoriumi. Jo archeologinių tyrinėjimų pradžia laikoma 1938 metai. Dėl įgytų žinių ir įgūdžių jis buvo vienintelis archeologas neprofesionalas, kuriam Lietuvos istorijos institutas išduodavo leidimą vykdyti archeologinius tyrimus. Ignas Jablonskis tyrinėjo Kretingos ir Skuodo apylinkių praeitį, Padvarių, Ėgliškių, Baublių, Kašučių pilkapius, kitus archeologijos paminklus. Jo indėlis į Lietuvos archeologijos paminklų tyrimus yra didžiulis. Iki šiol nepraradę mokslinės vertės, išlikę detalūs tyrinėjimų brėžiniai, ataskaitos, publikuotos mokslinio archeologinio ir kraštotyrinio turinio publikacijos.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas