Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kaip susipriešinusi rajono valdžia dirbs toliau?

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-05-07
„Pajūrio naujienoms“ paprašius, meras Antanas Kalnius (dešinėje) ir Savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas pakomentavo politinę situaciją, susiklosčiusią Kretingos rajone.

Kretingos rajono savivaldybėje darbą gožia žvangantys karo kirviai, iškasti praėjusių metų pabaigoje, kai Kretingos rajono savivaldybės taryboje įvyko demokratinis politinių jėgų persiskirstymas, susidarė nauja valdančioji koalicija be mero Antano Kalniaus, kuris liko su opozicija.

Nauji valdantieji balsų dauguma šių metų vasarį panaikino 2 iš 3-jų politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybes ir jų funkcijas pavedė Savivaldybės administracijai.

Vykdydamas šį tarybos sprendimą A. Kalnius atleido savo padėjėją, vieną sekretorę, pasiliko patarėją Albertą Barauską. Vėliau šį tarybos sprendimą apskundė administraciniam teismui, kad sprendimą teismas panaikintų, ir, kol bus priimtas galutinis sprendimas, taikytų laikinas priemones – paliktų 2 panaikintas pareigybes, užtikrintų joms finansavimą. Bylą nagrinėjantys Administracinio teismo Klaipėdos rūmai A. Kalniaus prašymą dėl laikinųjų priemonių patenkino, tačiau atsakovu šioje byloje tapusi taryba teismo nutartį dėl laikinųjų priemonių taikymo apskundė. Į bylinėjimąsi dėl 2 etatų panaikinimo įtraukta tarybos valdančioji dauguma žengė kitą žingsnį – paskutiniame – kovo mėnesio posėdyje panaikino visas 3 politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybes, kurias taryba buvo nustačiusi 2019 metais po savivaldos rinkimų ir administracijai pavedė atlikti visų šių pareigybių funkcijas, kol bus nustatytas naujas mero ir tarybos aptarnavimo modelis. A. Kalnius su opozicija atsikirto valdantiesiems – tarybai pateikė sprendimo projektą panaikinti vicemero etatą, kad vicemeras dirbtų be algos, visuomeniniais pagrindais. Vicemeras Dangiras Samalius yra valdančiosios daugumos narys. Turima balsų persvara tarybos valdantieji lėmė, kad A. Kalniaus dėl vicemero pateiktas sprendimo projektas nebuvo įtrauktas į darbotvarkę.

Po posėdžio, šios savaitės pradžioje meras A. Kalnius savo potvarkiu atėmė net 9 iš 10-ies vicemero jau ne vieną ankstesnę kadenciją kuruotas Savivaldybės veiklos sritis, iš jų ir švietimo, kultūros, sporto, sveikatos, socialinių reikalų, ir nauju potvarkiu koordinuoti nustatė vienintelę žemės ūkio sritį.

Šį trečiadienį meras A. Kalnius kreipėsi į prokuratūrą dėl galimai suklastotų valdančiosios daugumos politikų parašų po sprendimo projektu dėl visų 3 politinio (asmeninio) pasitikėjimo etatų panaikinimo, nors šį sprendimo projektą pasirašiusieji tarybos nariai balandžio 29 d. įvykusiame tarybos posėdyje, kuris buvo transliuojamas ir visuomenei, savo parašus patvirtino dar kartą.

Ketvirtadienio rytą Kretingoje keliose miesto judriausiose vietose buvo iškabintas plakatas su Savivaldybės valdančiosios daugumos narių nuotraukomis su tekstu, žeminančių šių žmonių orumą, kenkiančių jų politinei reputacijai. Šį ketvirtadienį meras A. Kalnius kvietė tarybos narius susirinkti gyvai Motiejaus Valančiaus bibliotekoje ir tartis dėl bendradarbiavimo galimybių. Po A. Kalniaus kreipimosi į prokuratūrą, naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Kretingoje iškabintų plakatų valdantieji susitikimo atsisakė, nurodę, kad susitiks kitą savaitę, kai toje pačioje bibliotekoje taryba svarstys atnaujinto Kretingos miesto ir rajono Bendrojo plano projektą.

„Pajūrio naujienos“ klausimą „Kaip susipriešinusi rajono valdžia dirbs toliau?“ merui Antanui Kalniui ir Savivaldybės administracijos direktoriui Egidijui Viskontui, kurį į šias pareigas delegavo dabartiniai valdantieji, uždavė ir su jais kalbėjosi šį antradienį.

Antanas Kalnius:

– Iš tikrųjų mes su administracijos direktoriumi draugais netapsime niekada, bet darbiniai santykiai turės išlikti, darbai – vykti. Taryboje taip pat svarbiausi rajonui klausimai yra priimami. Kai teikiamas rajonui reikalingas, visiems svarbus, kaip antai Savivaldybės biudžeto projektas, jis patvirtinimas vienbalsiai ar balsų dauguma.

Ar meras, mes – opozicija, inicijuojame tuos tarybą skaldančius sprendimų projektus?

Pateikė sprendimo projektą dėl mero komandos darbuotojų sumažinimo argumentuodami, kad taip nori taupyti lėšas, tačiau šio sprendimo projekto tikrasis siekis buvo sunaikinti mero komandą ir susilpninti merą. Vicemeras taip pat yra mero komandos narys, tačiau siūlymą vicemerui dirbti visuomeniniais pagrindais ir taip dar sutaupyti valdantieji atmetė nesvarstę. Jie bruka sekretoriato modelį merui ir tarybai aptarnauti. Kodėl aš turiu taikyti šį daugumai naudingą modelį? Mano, kaip mero, prerogatyva yra siūlyti mero, tarybos aptarnavimo modelį, jį keisti.

Kuo skirtųsi sekretoriato ir politinio (asmeninio) pasitikėjimų darbuotojų veikla? Gal politinio (asmeninio) pasitikėjimo darbuotojai neįtiko daugumai, kad per daug gerai dirbo? Mano komanda vykdė projektus, juos viešino. Meras kaltas, kad nebendradarbiauja, nebendrauja su tarybos nariais, yra arogantiškas, per daug „piarinasi“, netinkamai atstovauja Savivaldybei ministerijose – iš valdančiųjų tą tik ir girdžiu.

Sakoma, kad su meru neįmanoma dirbti, meras nedirba su administracijos direktoriumi. Dirba, su administracijos direktoriumi irgi, ir su ministerijomis, Seimu. Jeigu pastebėtume, netgi senosios tarybos valdančiosios koalicijos programa tebegalioja, kažkodėl valdantieji nieko naujo nesugalvoja. Dirbu 24 val. per parą, bet kuriuo paros metu atsakau į visus gyventojų paklausimus, geri jie ar blogi. Bendrauju su žmonėmis, ir kai jie laidotuvių vainikus prie Savivaldybės atneša.

Norėtųsi pakeisti visų mūsų mąstymą, supratimą apie tai, kas vyksta Kretingoje, vyksta ne be reikalo. Manau, kad man ir mano komandai pasisekė padaryti tai, kad atsirado pasitikėjimas per skaidrumą, kad šis procesas prasidėjo. Pasikeitė taryboje dalis politikų, bendravimas.

Aš neprieštaravau, teikiau tarybai tvirtinti daugumos pasiūlytą Savivaldybės administracijos direktorių, jo pavaduotoją. Kodėl tiesiogiai išrinktas meras turi paklusti daugumai? Tiek visuomenė, tiek dauguma turi suprasti – meras galvos nenuleis. Iš mero atėmė visus instrumentus ir aš nuėjau į teismą.

Kretinga yra mano miestas. Mano noras yra padaryti Kretingą patrauklią gyventi jauniems žmonėms, jaunoms šeimoms. Kretingos rajonas yra išskirtinis, kuris gali sužibėti, bet tam visi turime suspausti žandus, bet nepaklusti neteisėtiems sprendimams.

Savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas:

– Toliau taip dirbti, kaip dabar, negalime. Administracija nesikiša į politiką ir visaip bando dirbti kuo sklandžiau. Kolektyvas įsitempęs, psichologinė atmosfera nėra gera. Nenutylėsiu, kad meras administracijos skyrių vedėjus, kitus darbuotojus žemina ir viešai, kvescionuodamas jų kompetenciją. Konkretus pavyzdys – paskutiniame tarybos posėdyje meras užsipuolė Kultūros ir sporto skyriaus vedėją Dalią Činkienę. Meras buvo informuotas apie planuojamą religinių bendruomenių atstovų susitikimą rengiamam religinio bendruomenės finansavimo iš Savivaldybės biudžeto aprašui aptarti. Parengti šį aprašą yra įpareigojusi Savivaldybės taryba, organizuoti dvasininkų susitikimą buvo pavesta Kultūros ir sporto skyriui. Mes vieninteliai iš aplinkinių savivaldybių tokio aprašo neturėjome, biudžeto pinigus tikinčiųjų bendruomenėms skirstėme gal pagal principą „myliu-nemyliu“. Visų konfesijų atstovai buvo pakviesti į susitikimą, neatvyko tik stačiatikiai. Susitikimo data buvo numatyta prieš keletą savaičių, ją žinojo ir meras, susitikimas buvo skelbiamas Savivaldybės vadovų darbotvarkėse. Tačiau meras apšaukė D. Činkienę ir vicemerą D. Samalių, kad susitikimą surengė už jo nugaros, kaip jis neva negalėjo dalyvauti, nes tomis dienomis atostogavo. Užsipuolė Juridinio skyriaus specialistus, kad šie yra nekompetentingi, nors pagrįstų argumentų tam nėra. Administracijos darbuotojai nebežino, ko griebtis, kad įtiktų.

Savivaldybei svarbūs reikalai irgi stringa. Teisi tarybos narė Jolita Vaickienė, ne kartą primygtinai spaudusi pateikti informaciją, ką padarėme Savivaldybės finansinei būklei stiprinti, valstybės biudžeto, ES paramos, Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo, dar vadinamo RRF fondu, lėšoms pritraukti. RRF fondo lėšos Lietuvai – apie 2 mlrd. eurų.

Liepos 1 d. Seimas peržiūrės šių metų valstybės biudžetą. Klausiu mero, ar kontaktavo su Seimo Biudžeto komiteto nariais. Atsakymo – jokio. Kai klausimai sukasi apie konkrečius darbinius reikalus – iš mero pusės dažnai stoja tyla. Neturėdami jokios informacijos, liksime prie suskilusios geldos. Taip jau nutiko Automobilių kelių direkcijai (AKD) skirstant lėšas savivaldybėms. Telšių rajono savivaldybė, kurios gyventojų išrinktas Seimo narys dargi yra opozicijoje, keliams ir gatvėms tvarkyti gavo 1,8 mln. eurų, kai Kretingos rajono savivaldybei teko 100 tūkst. eurų. Vėlgi klausiau mero, ar buvo susisiekta su AKD, atsakymo nėra. Bandom patys su pavaduotoja suorganizuoti susitikimą su AKD, tačiau meras jau keletą savaičių tam neranda laiko. Susidaro įspūdis, kad prioritetas teikiamas tik teisiniams procesams su tarybos nariais.

Regiono plėtros taryboje, kur Savivaldybei atstovauja meras, vaizdžiai tariant, turime grumtis su kitomis regiono savivaldybėmis dėl Lietuvai pareinančios 14,5 mlrd. eurų ES paramos, kurios didžioji dalis regionams ir atiteks. Šiomis dienomis dėl šios paramos paskirstymo su Premjere Ingrida Šimonyte susitinka Vilniaus regiono merai. Po to susitiks kitų ir mūsų, Vakarų Lietuvos, regiono merai. Mes ten turėsime pristatyti savo Savivaldybės norus, poreikius tiems pinigams gauti, kovoti už užsibrėžtus savo siekius, kad tų pinigų kliūtų mūsų Savivaldybei. Judėjimo ir čia jokio. Gal keturis kartus prašiau mero, kad kreiptųsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, ministrą ar viceministrę dėl mūsų Savivaldybės problemų, kurias yra iškėlę ir tebekelia sveikatos įstaigų vadovai, Savivaldybės Švietimo skyrius. Iš mūsų pusės su ministerija komunikacijos nėra. Neištvėriau, pats parašiau raštą viceministrei, už tai meras mane dar ir viešai, per tarybos posėdį apkaltino, kad peržengiau subordinacijos ribas, nesuderinęs su meru sprendžiu reikalus. Bėda dar ir ta, kad A. Kalnius dar ir meluoja arba pamiršta. Absurdiška situacija, kai žmogus nedaro pats ir kitam daryti neleidžia.

Žemaitijoje lankėsi švietimo ministrė, pabuvojo kaimyninėse savivaldybėse. Ministrės darbotvarkė vieša. Mums dabar aktualus lėšų Kretingos miesto stadiono renovacijai klausimas. Paraišką toms lėšoms esame pateikę. Turėjome progą ministrei vietoje užakcentuoti šio stadiono renovacijos svarbą, nepasinaudojome. Buvo pasigirta, kad Pranciškonų gimnazijos stadionui atnaujinti finansavimą iš valstybės biudžeto gavome, bet vėlgi nebuvo daromas tas gerasis politinis lobizmas ir atsidūrėme 31-oje finansuojamų objektų sąrašo vietoje. O tai reiškia, kad šio stadiono renovacijos darbų pradžia nutolsta, gal ir 2 metus. Savivaldybės administracija padarėme, ką galėjome, kad mūsų muziejus neprarastų Žiemos sodui renovuoti Valstybės biudžete suplanuotų pinigų. Suradome Savivaldybės biudžete 94 tūkst. eurų šiam projektui kofinansuoti, taryba tam pritarė. Vėlgi reikia bendradarbiauti su Kultūros ministerija dėl numatytų Valstybės biudžeto lėšų gavimo. Norėdamas paspartinti šio projekto finansavimą iš valstybės biudžeto, pabandžiau veikti per mūsų Savivaldybės tarybos narį, liberalsąjūdietį Romualdą Jablonskį, kurio bendrapartietis yra dabartinis kultūros ministras. Ir gavau pylos nuo mero A. Kalniaus, kodėl kišuosi, anot jo, ne ten, kur reikia. Ar taip dirbama Kretingai? Kyla įvairių klausimų dėl tokio darbo.

Rengiame Savivaldybės strateginį plėtros iki 2030 metų planą. Čia meras turėtų pirmu smuiku groti. Dar politikams svarstant mano kandidatūrą į Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, atsakydamas į jų klausimus dėl rajono vystymosi, akcentavau skaitmenizacijos, žaliojo kurso europines gaires. Strateginio plano kūrime meras dalyvauja atmestinai, paskutiniu metu planui irgi teikti pradėjo skaitmenizacijos, žaliojo kurso kryptis.

Žvelgiant į dabartinę politinę situaciją Savivaldybėje, pastangos dedamos dėl valdžios galių įsiplieskusiam konfliktui ne švelninti, o gilinti. Tą parodo ir paskutiniai šios savaitės įvykiai. Ne asmeninės, politinės grupės ambicijos viršų imti turėtų, o darbas, ieškojimas kompromisų, taikos, kad ramiai, sutartinai dirbti galėtume. Ir meras čia turėtų imtis lyderystės, nes jis turi būti vienijanti figūra.

Grįžau iš Vilniaus ir Savivaldybės administracijai vadovauti sutikau ne tam, kad būčiau įtrauktas į politines rietenas. Grįžau dirbti gimtajam savo kraštui, jo žmonėms, ir neprarandu vilties, kad tai pavyks.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas