Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
„Man patinka ši mokslo sritis, laisvu laiku įdomu tyrinėti specifinius, visa apimančius procesus“, – teigia abiturientas Edgaras Zaboras, Lietuvos geomokslų olimpiados laureatas

Pranciškonų gimnazijos abiturientas Edgaras Zaboras Lietuvos geomokslų olimpiados respublikiniame etape laimėjo I vietą ir aukso medalį. Vaikinas itin domisi šia sritimi ir gilina žinias – aukso medalį šioje olimpiadoje moksleivis pelnė antrus metus iš eilės.

Pasak E. Zaboro, pirmasis olimpiados turas buvo testas internetinėje platformoje su keliasdešimt klausimų iš įvairių Žemės mokslų sričių – geosferos, hidrosferos, biosferos, atmosferos. „Testas tikrai nebuvo sunkus, panašaus tipo buvo ir ankstesnių olimpiadų užduotys, kurias teko spręsti. Ankstesniais metais pirmas turas vykdavo Klaipėdoje, todėl tikrai būdavo įdomiau ir labiau skatino ruoštis gyvam renginiui“, – tvirtino abiturientas.

Antrasis olimpiados turas taip pat vyko nuotoliniu būdu, tik šįkart dalyviai buvo stebimi per „Teams“ platformą. Antrąjį etapą sudarė keli skirtingi užduočių komplektai: testas su klausimais iš įvairių sričių, praktinės užduotys anglų kalba.

„Teko dirbti su specialia programa, kurioje reikėjo analizuoti specifinių vietovių meteorologinius duomenis – kiek kritulių iškrito Vilniuje 1990 metų kovo 11 dieną, kokia buvo oro temperatūra, kai nuskendo „Titanikas“, ir panašiai. Tai – darbas su duomenų baze. Programa buvo gana paini, bet galiausiai pavyko išsiaiškinti veikimo principą“, – teigė Edgaras, akcentuodamas, kad taip pat teko atsakyti į teorinius klausimus anglų kalba apie anglies ciklus amžinojo įšalo zonoje, analizuoti Lenos upės duomenis.

Kaip ir kasmet, su kitais dalyviais vaikinui teko parengti komandinį pristatymą. „Šiemet reikėjo parengti pristatymą apie globalius vandens išteklius, aptarti, kaip keičiasi kritulių režimas pasaulyje, kokiais inovatyviais būdais bandoma kovoti su gėlo vandens išteklių trūkumu. Sekėsi gana gerai, nes su komanda padirbėjome. Visas užduotys atlikau gana gerai, galbūt todėl toks ir rezultatas“, – mąstė abiturientas.

Pasak E. Zaboro, atliekant užduotis nuotoliniu būdu iššūkių nekilo, tačiau gyvai vykstančios olimpiados atmosfera yra išskirtinė, ir jos atkartoti neįmanoma. „Visada smagu susitikti, pabendrauti su bendraminčiais. Taip pat laboratoriniai darbai su tikrais prietaisais yra kur kas įdomesni“, – tikino pašnekovas.

Laimėto aukso medalio abiturientas itin nesureikšmina. „Parodžiau savo įdirbį šioje srityje ir kad praėjusių metų rezultatas – taip pat auksas – buvo pelnytas. Visada smagu, kai tavo žinios yra įvertinamos tikslingai. Man patinka ši mokslo sritis, laisvu laiku įdomu tyrinėti specifinius, visa apimančius procesus“, – dalijosi Edgaras.

Abiturientas olimpiadai šiemet ruošėsi mažiau, nes dabar pagrindinis tikslas – gerai išlaikyti egzaminus, be to, karantino metu dėl didelio pamokų krūvio fiziškai trūksta laiko ruoštis papildomai. „Ko gero, svarbiausias dalykas tai, kad turiu sukaupęs gana didelę olimpiadų patirtį, moku suvaldyti stresą ir esu susipažinęs su klausimų tipais, padeda ir sukauptos žinios iš visų geografijos olimpiadų. Vis dėlto trūksta gyvų pasiruošimo pamokų ir su mokytojais“, – tvirtino pašnekovas.

IESO kontaktiniu būdu nevyks

„Šiemet visos olimpiados vyks nuotoliniu būdu, taip pat ir IESO (International Earth Science Olympiad) – tarptautinė geomokslų olimpiada. „Gana keista, kad dauguma sportinių renginių, pavyzdžiui, Tokijo olimpinės žaidynės vyks, nors ir su apribojimais, gyvai. Manau, mokslo olimpiadų dalyviai yra šiek tiek diskriminuojami, tačiau dėl pandeminės situacijos kažkam tenka aukotis. Žinoma, labai skaudu praleisti kelias progas nuvykti į tolimiausius pasaulio regionus, kur paprastai organizuojamos olimpiados. Pernai praradau kelias progas išvykti ir šiemet teks pasitenkinti nuotolinėmis tarptautinėmis olimpiadomis“, – atviravo Edgaras, svarstydamas, ar pavyks patekti į biologijos ir geografijos olimpiadų tarptautinius etapus.

Šiemet į IESO Edgaras nebuvo išrinktas, nes yra dvyliktokas, o abiturientai IESO olimpiadoje dalyvauti negali.

E. Zaboras, nors dar svarsto apie studijas, ketina rinktis biomedicinos ar medicinos mokslų kryptį. „Geomokslai man visada išliks ta miela sritimi, kuria domiuosi laisvalaikiu, savo žinias pritaikau keliaudamas ar šviesdamas kitus apie gamtoje vykstančius procesus. Geomokslai yra visą mus supančią gamtą apimanti sritis. Bet kuris žmogus, siekiantis sužinoti, kodėl egzistuoja tam tikri vyksmai ir kodėl būtent tokie, įžengia į geomokslų pasaulį. Iškylantys klausimai ir surasti atsakymai išties plečia kiekvieno mūsų žinių bagažą“, – mąstė E. Zaboras.

Linas DAUGĖLA

„P. n.“ akademijos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas