Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Savivaldybės politikai užsižaidė procedūrose

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2021-04-30

Kretingos rajono savivaldybės taryba šį ketvirtadienį pasiekė savo, gal netgi ir kolegų šalies savivaldybėse posėdžiavimo rekordus: eilinio tarybos posėdžio darbotvarkei, kurioje buvo numatyta svarstyti 69 klausimus, po jų dar išklausyti įvairias informacijas, patvirtinti sugaišo 2 valandas (nuo 10 val. iki 12 val.), o vieną posėdžio klausimo nagrinėjimą pavertę varginančiu politiniu šou, užtruko daugiau kaip 2 valandas.

Tiek laiko išeikvota ne rajono opioms finansinėms, ūkinėms, socialinėms, kitoms ne mažiau svarbioms problemos spręsti, o galynėjantis dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių išsaugojimo ir panaikinimo.

Praėjusių metų pabaigoje, persigrupavus politinėms jėgoms, Savivaldybės taryboje iki tol tarybos valdančiajai daugumai priklausęs meras Antanas Kalnius liko mažumoje su politiniais bendražygiais iš visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“, Darbo partijos ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.

Nauja valdančioji dauguma, kuriai priklauso konservatoriai-krikščionys demokratai, socialdemokratai, liberalsąjūdiečiai, tarybos nariai Konstantinas Skierus ir Rimantas Macius vasarį įvykusiame tarybos posėdyje pakeitė 2019 m. balandį tarybos priimtą sprendimą, pagal kurį Savivaldybėje buvo įsteigtos 3 politinio (asmeninio) pasitikėjimo tarnautojų pareigybės aptarnauti merą ir tarybą – 2 etatus panaikino, 1 paliko. Meras Antanas Kalnius, kaip teigiama, pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje, tokį tarybos sprendimą apskundė administraciniam teismui. Žemesnysis administracinis teismas Klaipėdoje A. Kalniaus skundo nagrinėti nepriėmė, tačiau A. Kalnius nepasidavė ir jo netenkinusią nutartį apskundė Aukščiausiajam teismui, kuris įpareigojo teismą Klaipėdoje mero A. Kalniaus skundą priimti ir nagrinėti. Skundą nagrinėjanti teisėja jau patenkino A. Kalniaus prašymą laikinai, iki tol, kol bus priimtas galutinis sprendimas, sustabdyti vasario mėnesį tarybos priimto sprendimo vykdymą dėl 2 pareigybių panaikinimo. Vykdydamas tarybos sprendimą meras tuos 2 darbuotojus iš darbo jau atleido. A. Kalnius tvirtina, kad taryba negalėjo svarstyti etatų skaičiaus sumažinimo, nes sprendimo projektą pateikė eilinis tarybos narys, o ne meras, turintis teisę pagal Savivaldos įstatymą siūlyti tarybai tvirtinti politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybes, jų skaičių ar pareigybių sumažinimą.

Taryba turėjo nustatytą terminą tokį teismo sprendimą dėl laikinų apribojimų taikymo skųsti, tačiau tarybai vadovaujantis meras nuo tarybos atstovavimo byloje nusišalino apie tai prieš porą savaičių pranešęs ir tarybos nariams internetinėje „Kontoros“ platformoje. Vakar mero bendražygiai tikino, kad toks A. Kalniaus nusišalinimas per „Kontorą“ yra negaliojantis, o teismui skirtus dokumentus pasirašęs vicemeras Dangiras Samalius neturėjo tam teisės. Nors Savivaldybės administracijos juristas Algis Gedvilas aiškino, kad vicemerą taryba tam ir yra išrinkusi, kad, esant reikalui, jis galėtų pavaduoti merą. Taryba vakar patvirtino A. Kalniaus nusišalinimą ir A. Kalnius šioje byloje nebebus dviejuose asmenyse – ieškovo (mero) ir atsakovo (tarybos), atstovaus tik ieškovui. Ar D. Samaliaus teismui pasirašyti dokumentai yra galiojantys, liko neaišku. Kraštietis Vilius Adomaitis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos frakcijos taryboje vadovė Dalia Martišauskienė atkakliai tvirtino, kad D. Samalius viršijo savo, kaip vicemero, galias, kad pasirašyti dokumentus jis galėjo tik įgaliotas tarybos, o tam reikėjo sušaukti neeilinį tarybos posėdį. D. Samalius akcentavo, kad byla, kai meras į teismą paduoda tarybą, Lietuvoje yra precedentinė, todėl nėra praktikos, kas ir kaip tokioje situacijoje turėtų atstovauti tarybai, kad pateikti dokumentus spaudė teismo nurodyti terminai. Sakė, jei kažką ir būtų padaręs ne taip, tai ne iš piktos valios, o eidamas vicemero pareigas.

Panaikinus 2 politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybes, jų funkcijos dabar perskirstytos keliems Savivaldybės administracijos darbuotojams, kurie už papildomą darbą gauna priedus. Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Dovydas Bajoras patvirtino, kad priedų suma yra mažesnė už darbo užmokestį, kurio reikėjo 2 panaikintiems etatams išlaikyti, kad taip Savivaldybė per metus sutaupys 8 tūkst. 727 eurų. Valdantieji tvirtino, kad taip perorganizavus tarybos ir mero veiklos aptarnavimą, jo kokybė nenukentėjo, netgi pagerėjo, oponentai iš mažumos teigė priešingai. Štai D. Martišauskienė tikino, kad negauna visos jai, kaip tarybos narei, reikalingos informacijos, ją administracijos darbuotojai pateikia vakare, po darbo, atsiprašinėdami, kad nesuspėja. Tarybai panaikinus 2 etatus ir palikus vieną, meras A. Kalnius iš trijų buvusių darbuotojų pasiliko savo patarėją Albertą Barauską ir vienu punktu – nuo 11 iki 12 – padidino jam algos koeficientą.

Tarybos valdantieji siūlo vietoj politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybių įsteigti mero ir tarybos sekretoriatą, kad ateityje būtų išsaugoma institucinė atmintis, t. y., ir tarybos, mero kadencijoms pasibaigus, sekretoriatas liktų ir dirbtų toliau, nes politinio (asmeninio) pasitikėjimo tarnautojai kadencijai pasibaigus yra atleidžiami.

Tarybos valdančioji koalicija, merui padavus į teismą tarybą, žengė dar vieną žingsnį – vakar panaikino visą 2019 metų balandžio 11 d. sprendimą, t. y. panaikino visas 3 šiuo sprendimu įsteigtas politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybes ir laikinai pavedė Kretingos rajono savivaldybės administracijai užtikrinti tarybos narių ir mero aptarnavimą.

Paskutinio – mero patarėjo etato panaikinimui, kraštiečiai ir jų bendražygiai priešinosi iki pat sprendimo priėmimo. Šią kovą akivaizdžiai buvo sustygavę: keli jų paeiliui apklausė pasirinktus valdančiosios daugumos narius, bandydami išsiaiškinti, ar šie sprendimo projektą dėl etatų panaikinimo pasirašė laisva valia, niekieno nespaudžiami, ar žinojo, kokį dokumentą pasirašė, taip ne juokais supykdę kai kuriuos jų.

Kai kraštietis Vilius Adomaitis apkaltino valdančiuosius, kad sprendimo projektą pasirašiusiųjų 14 tarybos narių parašai yra suklastoti ir kad už tokią klastą gresia baudžiamoji atsakomybė, konservatorius-krikščionis demokratas Vaidas Kuprelis partijos frakcijos tarybos vardu paprašė 15 minučių posėdžio pertraukos.

Kraštiečiai įrodinėjo, kad parašai ant tarybai svarstyti pateikto dokumento yra nukopijuoti nuo pirminio šio dokumento varianto. Jie nenurimo ir oponentams tvirtinant, kad abiejų dokumentų esmė ta pati, kad pakeitimai antrame dokumente nekeičia siūlomo sprendimo esmės. Kraštietis Darius Petreikis netgi buvo paruošęs tokio galimo klastojimo šmaikščią vizualizaciją – ekrane pademonstravo jo – Dariaus Petreikio sutikimą skristi į Mėnulį be bilieto atgal ir po šiuo sutikimu uždėtą jo parašo kopiją. Po pertraukos posėdžiui vadovavęs D. Samalius (meras A. Kalnius nuo šio klausimo svarstymo buvo nusišalinęs) kiekvieno pasirašiusiojo paprašė savo parašą patvirtinti žodžiu, tarybos nariams girdint. Tą patvirtino visi 14. Oponentai susikibo ir dėl mero patarėjo atleidimo teisinių peripetijų.

Steigti sekretoriatą tarybai turėtų pasiūlyti meras. D. Bajoras, apibūdinęs sekretoriatą kaip pažangesnę mero ir tarybos aptarnavimo organizaciją, tarė, kad A. Kalniui niekas neužkerta kelio paskirti A. Barauską sekretoriato vadovu.

Vakarykštis posėdis panašėjo į Rytų turgaus erzelį, kur kartais nebesuprasi, kas ir kodėl ginčijasi, įžeidinėja vienas kitą, o svarbiausia – nenori kito girdėti ir jį išgirsti. Tą pripažino ir patys tarybos nariai. „Dėl tokios netolerancijos mes įeisime į istoriją, kaip tenkinantys savo ambicijas, besigalinėjantys dėl valdžios. Ir mažuma, ir dauguma viens kitam bandome įkąsti. Visi daro klaidų. Atrodo, visi išprusę, aukštuosius baigę“, – kalbėjo Darbo partijos ir tarybos narys Vytautas Ročys, atsiprašęs administracijos darbuotojų, kad dėl chaoso taryboje šie turi dirbti tokiomis ekstremaliomis sąlygomis. Jo bendrapartietis, tarybos senbuvis Antanas Puodys netgi pareiškė: „Būtų mano valia, paleisčiau šitą tarybą ir skelbčiau naujus rinkimus.“ Akcentavusi, kad sprendimas dėl politinio (asmeninio) valstybės tarnautojų 3 pareigybių panaikinimo yra politinis, Kontrolės komiteto pirmininkė Jolita Vaickienė paprašė valdančiųjų sukviesti bent tarybos frakcijų valdovus tartis dėl tolesnio Savivaldybės tarybos, administracijos darbo sustygavimo. „Turime rūpintis dėl lėšų Savivaldybei gavimo iš valstybės biudžeto, pareina 3 mlrd. ES parama, kurios trečdalis numatytas regionams. Ką mes darome? Visas tas pinigų traukinys pravažiuos pro Kretingą ir rajoną mums besipešant, aplinkinės Savivaldybės pasidalins regionui tenkančius iš valstybės biudžeto ir ES pinigus“, – kalbėjo J. Vaickienė, per strigusių klausimų svarstymą ne kartą raginusi kolegas pasitelkti blaivų protą ir spręsti klausimus iš esmės.

Meras Antanas Kalnius tarybai buvo pateikęs sprendimo projektą dėl vicemero, kad dabar algą gaunantis vicemeras D. Samalius likusią kadencijos dalį dirbtų visuomeniniais pagrindais. Tarybos dauguma šio sprendimo projekto neįtraukė į tarybos posėdžio darbotvarkę. Vakar Savivaldybės taryba išnagrinėjo 29 iš 69 darbotvarkės klausimų ir posėdį tęs šiandieną.

Ketvirtadienį posėdžiavo ir Palangos miesto savivaldybės taryba. Posėdžio trukmė – 2 val. 21 min., taryba priėmė 23 sprendimus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas