Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Klaipėdos valstybinės kolegijos Finansų ir apskaitos katedros lektorė Aurelija Zonienė: „Nusprendus investuoti, būtina sau atsakyti į keletą klausimų, susijusių ir su turimomis lėšomis, ir rizika.“

Kas tai yra investicijos, į ką reikėtų investuoti, kodėl verta tai daryti, „Pajūrio naujienos“ kalbėjosi su Klaipėdos valstybinės kolegijos Finansų ir apskaitos katedros lektore Aurelija Zoniene.

– Kaip apibūdintumėte investavimą ir į ką gali investuoti paprastas, vidutines pajamas gaunantis žmogus?

– Bendrąja prasme investavimas suprantamas kaip laisvų pinigų įdarbinimas. Šiais laikais investavimo alternatyvų yra įvairių. Galima investuoti į nekilnojamąjį turtą, tauriuosius metalus, vertybinius popierius, kriptovaliutas, pensijų fondus, gyvybės draudimą, paskolas sutelktinio finansavimo platformose ar tarpusavio skolinimo platformose ir pan. Pradėti investuoti galima net neišėjus iš namų, pasitelkiant skaitmenines priemones. Investavimas yra neatsiejamas nuo finansinio raštingumo. Jeigu asmuo nėra profesionalus investuotojas ir mano, kad jam trūksta tam tikrų investavimo žinių, jis gali kreiptis į investicines paslaugas teikiančias įmones, kurios už tam tikrą mokestį padės įdarbinti jo sukauptas lėšas. Pagal Lietuvos banką, 2020 metai išsiskyrė įspūdingu indėlių augimu bankuose. Praėjusiais metais indėliai bankuose išaugo 6,9 mlrd. Eur, arba 27,6 proc., ir metų pabaigoje sudarė 31,9 mlrd. Eur. Toks indėlių prieaugis buvo rekordinis – didžiausias per visą stebėjimų laikotarpį. 2020 m. augo visų rūšių indėliai, o namų ūkių – 3 mlrd. Eur (20,2 proc.). Tai rodo, kad namų ūkiai gaunamas pajamas buvo linkę kaupti ateičiai. Kaupimas minimas neatsitiktinai – investuoti rekomenduojama pradėti tik tuomet, kai namų ūkiui pavyksta sukaupti bent 3-6 mėnesių išlaidų dydžio rezervą, o investuojamą pinigų sumą nebūtų skaudu prarasti.

– Į ką palankiausia yra investuoti? Ar tai tokia plati sritis, kad nurodyti, kokia investicija yra geriausia, paprasčiausiai neįmanoma?

– Prieš priimdamas sprendimą, kurią investavimo alternatyvą pasirinkti, potencialus investuotojas turėtų atsakyti sau į tokius pagrindinius klausimus: kokią pinigų sumą galiu skirti investavimui, kokią riziką galiu prisiimti, kokios grąžos aš tikiuosi, kaip greitai noriu gauti grąžą, kokie taikomi mokesčiai ir pan. Kiekviena investavimo alternatyva turi pranašumų ir trūkumų. Svarbu suvokti, kad rizika yra proporcinga grąžai – kuo daugiau prisiimsite rizikos, tuo daugiau galėsite uždirbti, tačiau kartu daugiau rizikuosite ir prarasti. Vienas iš investicijų apsaugos būdų – diversifikacija, kurią labai taikliai apibūdina posakis „nedėk visų kiaušinių į vieną pintinę“. Tai reiškia, kad investicijas reikia paskirstyti ir sudaryti investicijų portfelį iš skirtingų investicinių produktų. Be to, šiais laikais pasitaiko neteisėtų investavimo pasiūlymų. Lietuvos bankas siūlo juos atpažinti taip: neinvestuoti į produktus, kurių neišmanote; vengti pasiūlymų, žadančių „greitą praturtėjimą“ ir „jokios rizikos“; patikrinti, ar jums pasiūlymą investuoti pateikusi įmonė ar interneto svetainė nėra įtraukta į Lietuvos banko sudaromą „Neteisėtai finansines paslaugas siūlančių įmonių sąrašą“; patikrinti, ar investavimo paslaugas siūlanti įstaiga turi reikiamą licenciją.

– Kokius investavimo produktus siūlo draudimo bendrovės?

– Draudimo bendrovės siūlo įvairius produktus, susijusius su investavimu: pensinį draudimą, kaupiamąjį gyvybės draudimą, įvairius investicinius fondus. Pavyzdžiui, kaupiamojo gyvybės draudimo esmė – galimybė turėti finansinę apsaugą nelaimės atveju bei investuoti vienu metu. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad minėta draudimo rūšis yra dvejopa – investicinis ir garantuotų palūkanų gyvybės kaupiamasis draudimas. Norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad pasirinkus investicinį gyvybės kaupiamąjį draudimą, investavimo riziką prisiima draudėjas (asmuo, kuris sudarė sutartį su draudimo bendrove), o garantuotų palūkanų – draudikas (draudimo bendrovė). Be to, šią draudimo rūšį skatina ir valstybė, suteikdama gyventojų pajamų mokesčio lengvatą nuo sumokėtų draudimo įmokų.

– Kokius galėtumėte nurodyti patariamuosius šaltinius, norint pradėti investuoti, ir kas būtų investicijų pradžiamokslis?

– Šiais laikais informacijos šaltinių apie investavimą yra tikrai daug – knygos, žurnalai (pvz. „Investuok“), seminarai, internetiniai portalai, video blog‘ai, įvairių valstybinių institucijų ataskaitos ir pan. Prieš pradėdami investuoti, atsakingai atsirinkite kokybišką informaciją, nusistatykite investavimo tikslus, priemones, prisiimamą rizikos laipsnį, investuokite tik tą pinigų sumą, kurią prarasti nebūtų skaudu. Warrenas Buffetas, sėkmingiausias visų laikų JAV investuotojas, yra pasakęs: „Rizika kyla nežinant, ką darai.“ Tad jeigu sunku priimti tokius sprendimus – nepabijokite kreiptis patarimo į investicines paslaugas teikiančias įmones.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas