Pajūrio naujienos
Help
2021 Gegužė
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną25°C debesuotumas 8 %
Naktį11°C debesuotumas 15 %
Apklausa

Ar Kretingos rajono meras, Savivaldybės taryba ir administracija įstengs dirbti sutartinai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kūrybinėse dirbtuvėse aptarė Kretingos rajono viziją

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos
  • 2021-04-16

Šią savaitę Kretingos rajono 2021–2030 m. strateginį plėtros planą rengiančios bendrovės „Smart Continent LT“ atstovai kartu su Kretingos rajono savivaldybės vadovais, skyrių vedėjais, specialistais, verslininkais vadinamosiose kūrybinėse dirbtuvėse aptarė Kretingos rajono viziją iki 2030 m., sutarė dėl rajono strateginių plėtros sričių ir kalbėjosi apie galimus rajono tikslus ir uždavinius.

Strateginį plėtros planą rengianti bendrovė, remdamasi demografijos, švietimo, socialinės apsaugos, sveikatos priežiūros, žemės ūkio, ekonomikos, investicijų, turizmo, kultūros, jaunimo politikos, sporto, viešojo saugumo, gamtos aplinkos, infrastruktūros veiksniais, 2014–2020 m. duomenimis, palygindama Kretingos rajoną su Jonavos, Klaipėdos, Šilutės, Plungės rajonų ir Lietuvos duomenimis, atliko rajono stiprybių, silpnybių, grėsmių ir galimybių (SSGG) analizę.

Ji parodė, kad esame stiprūs tokiais aspektais: didelė ekonomiškai užimtų gyventojų dalis; sparčiai besivystantis turizmo sektorius; augantis susidomėjimas Kretingos rajono kultūros paveldu; didelis gyventojų susidomėjimas sportine veikla; didelis mokinių įsitraukimas į neformaliojo švietimo veiklas; maža dalis mokinių, besimokančių jungtinėse klasėse; Savivaldybės socialinių paslaugų įmonės nuolat dalyvauja projektinėje veikloje ir ieško finansavimo; švarus oras ir neužteršta aplinka; saugumas.

Pagal SSGG analizę, Kretingos rajono silpnybės būtų tokios: sparčiai mažėja nuolatinių gyventojų; lyginant su nacionaliniu vidurkiu, vidutinis neto darbo užmokestis per mėnesį yra mažesnis daugiau negu penktadaliu; bendras materialinių investicijų lygis yra santykinai mažas; pagal gyvulininkystės produkcijos rodmenis Kretingos rajono savivaldybė yra mažai produktyvi; jaučiamas poreikis socialiniam būstui; mažas gydytojų skaičius, tenkantis 10 tūkst. gyventojų; trūksta kultūrinės ir pramogų veiklos jaunimui; santykinai nedidelis dviračių takų ilgis.

Tačiau Kretingos rajonas turi ir galimybių: gyventojų skaičius gali stabilizuotis ir sumažinti demografinio senatvės ir išlaikomo amžiaus žmonių koeficiento augimą; įkūrus bendruomeninius vaikų globos namus, bendruomeninius savarankiško gyvenimo namus senyvo amžiaus žmonėms, nakvynės namus, pagerės socialinių paslaugų teikimas savivaldybėje; išplėtus socialinio būsto fondą gali būti patenkinamas jo poreikis; išnaudojant Kretingoje esančią stiprią pramonės bazę galima pritraukti naujų investuotojų; taikant turizmą skatinančias priemones, galima kompensuoti vis mažėjantį poilsiautojų praleidžiamų nakvynių kiekį Kretingos rajone; sukūrus pramogų ir laisvalaikio veiklų jaunimui gali sulėtėti migracija ir išaugti rajono patrauklumas.

Projekto autoriai numatė ir grėsmes, kurios gali ištikti mūsų rajoną: nesistabilizavus migracijai ir toliau mažės gyventojų; kylant demografiniam senatvės ir išlaikomo amžiaus žmonių koeficientui, iškils didesnis priežiūros paslaugų poreikis senyvo amžiaus žmonėms; dėl pedagogų amžiaus, kurio vidurkis – beveik 50 metų, ateityje jų gali trūkti; dėl medicinos darbuotojų trūkumo ateityje gali iškilti problemų sveikatos priežiūros srityje; nepritraukus naujų investicijų mažės rajono patrauklumas; dėl nepalankių oro sąlygų ar globalių tendencijų gali sumažėti ūkių sukuriama vertė, nes veikla mažai diversifikuota; ir toliau mažėjant policijos pareigūnų gali sutrikti saugumo užtikrinimas rajone.

Atsižvelgę į svarbiausius Europos Sąjungos, nacionalinių ir regioninių strateginio planavimo dokumentų rekomendacijas, Strateginės plėtros plano autoriai rekomendavo dėmesį skirti sveikatos priežiūrai, švietimui, aplinkai ir klimatui, ekonomikai, junglumui ir skaitmenizavimui ir viešajam administravimui, o strateginės plėtros prioritetams – konkurencingumo, patrauklumo ir žinomumo didinimui, tvaraus, tolygaus ir efektyvaus rajono vystymui – įgyvendinti teks pasirūpinti daugeliu dalykų.

Siekiant padidinti Kretingos rajono konkurencingumą, patrauklumą ir žinomumą, siūloma dėmesį sutelkti į: konkurencingos aplinkos plėtrą, tai yra skatinti palankią investicinę aplinką verslui, vystyti pažangų ūkininkavimą ir darnią ūkinę veiklą; patrauklumo turistams ir istorinio, kultūrinio paveldo skatinimą, tai yra gerinti turizmo plėtros sąlygas, skatinti turizmo paslaugų vystymą, puoselėti kultūros paveldą, plėtoti kultūros paslaugų įvairovę, kelti jų kokybę ir didinti prieinamumą, plėtoti kultūros įstaigų infrastruktūrą; rajono vertybių ir kuriamos vertės žinomumo didinimą, formuojant efektyvią rinkodarą, tobulinant vidinę ir išorinę komunikaciją patraukliam savivaldybės įvaizdžiui formuoti, siekiant kurortinių teritorijų statuso.

Antrajam prioritetui – tvaraus, tolygaus ir efektyvaus Kretingos rajono vystymui – būtina modernizuoti ir plėtoti ūkį, modernizuoti susisiekimą ir apšvietimą, vystyti subalansuotą transporto ir pėsčiųjų susisiekimą, skatinti draugiško aplinkai transporto įsigijimą, gerinti gyvenamąją aplinką ir didinti jos patrauklumą. Be to, puoselėjant saugią, sveiką ir išsilavinusią visuomenę, būtina užtikrinti viešąjį saugumą, teikti gyventojų poreikius atitinkančias, prieinamas socialines paslaugas, gerinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą, diegti inovatyvią ir kokybišką švietimo sistemą, skatinti švietimo infrastruktūros modernizavimą ir inovacijas. Atvirą, aktyvią ir veržlią bendruomenę gali sukurti vaikų ir jaunimo saviraiškos, savirealizacijos galimybių plėtotė, sportiškos visuomenės ugdymas, nevyriausybinių organizacijų veiklos ir bendruomenių iniciatyvų skatinimas. Prie rajono Savivaldybės teikiamų paslaugų kokybės gerinimo verslui, gyventojams ir turistams, veiklos procesų optimizavimo galėtų prisidėti Savivaldybės teikiamų paslaugų integralumo užtikrinimas, konkurencingos darbo jėgos pritraukimo skatinimas, siekiamybė efektyviai valdyti ir atnaujinti Savivaldybės turtą, planavimo ir kontrolės procesų tobulinimas, sistemingo mokymosi ir atsakomybės skatinimas.

Kretingos rajono savivaldybės direktorius Egidijus Viskontas tvirtino, kad artimiausiu metu bus suorganizuotos dar vienos vadinamosios kūrybinės dirbtuvės, kuriose bus parengti ir suderinti su visuomene uždaviniai ir priemonės, skirtos rajono plėtros vizijai įgyvendinti.

„Po kūrybinių dirbtuvių, konsultantams parengus galutinį Kretingos rajono strateginio plėtros plano 2021–2030 m. ir matavimo rodiklių stebėsenos sistemos projektą, gegužės mėnesį planuojama organizuoti visuomenei ir kitoms suinteresuotoms grupėms viešą pristatymą“, – nelikti nuošaly, svarstant šį mūsų visų ateičiai svarbų dokumentą, rajono visuomenę kvietė E. Viskontas.

Planuojama, kad Kretingos rajono savivaldybės 2021–2030 metų plėtros planas Kretingos rajono savivaldybės tarybai bus teikiamas tvirtinti birželio mėnesį.

Poreikis parengti naująjį Kretingos rajono strateginį plėtros planą iki 2030 m. iškilo pasibaigus Kretingos rajono strateginio plėtros plano iki 2020 m. įgyvendinimo laikotarpiui.

Dėl Kretingos rajono savivaldybės 2021–2030 metų plėtros plano parengimo rajono Savivaldybė sutartį su UAB „Smart Continent LT“ pasirašė praėjusių metų rugpjūčio 28 d. Plano parengimo kaina – 9 tūkst. 75 Eur.

---

FAKTAI

Savivaldybės strateginis plėtros planas – vienas pagrindinių strateginio planavimo savivaldybėje dokumentų, skirtų ilgalaikei socialinei, ekonominei ir aplinkos raidai savivaldybės teritorijoje numatyti.

Kretingos rajono strateginis plėtros planas 2021–2030 m. yra kompleksinis Kretingos rajono savivaldybės administracijos strateginio planavimo dokumentas, kuriame, atsižvelgiant į Kretingos rajono savivaldybės aplinkos analizę, yra nustatoma savivaldybės plėtros vizija, prioritetai, tikslai ir uždaviniai bei priemonės šio plano įgyvendinimui užtikrinti. Įvertinus nuolat kintančias regionines, nacionalines bei tarptautines plėtros tendencijas ir atsižvelgiant į šalies ekonominę ir socialinę raidą, SPP iki 2030 m. yra galimybė Kretingos rajono savivaldybei apsibrėžti savivaldos reikšmę ir ateities kryptį, taip užtikrinant Kretingos rajono savivaldybės tvarų vystymąsi ir plėtrą.

Kretingos rajono strateginis plėtros planas 2021–2030 m. yra skirtas Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariams, administracijai, savivaldybei pavaldžioms įstaigoms bei įmonėms, Savivaldybės verslininkams, investuotojams, savivaldybės gyventojams ir svečiams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas