Pajūrio naujienos
Help
2021 Gegužė
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną25°C debesuotumas 8 %
Naktį11°C debesuotumas 15 %
Apklausa

Ar Kretingos rajono meras, Savivaldybės taryba ir administracija įstengs dirbti sutartinai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Meras tarybą padavė į teismą

  • Savivaldybėje
  • 2021-04-16

Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius šių metų vasario mėnesį kreipėsi į Klaipėdos regiono apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmus prašydamas, kad teismas panaikintų jo vadovaujamos Savivaldybės tarybos 2021 m. sausio 29 d. priimtą sprendimą sumažinti mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičių nuo 3 iki 1.

Ieškinyje teismui A. Kalnius dar prašė priteisti jam iš atsakovo – Kretingos rajono savivaldybės tarybos – patirtas bylinėjimosi išlaidas. „Pajūrio naujienoms“ meras patvirtino sumokėjęs 600 eurų advokatui už ieškinio teismui parašymą ir per 30 eurų žyminį mokestį. Skunde teismui buvo prašoma taikyti reikalavimo atšaukti jau minėtą tarybos sprendimą užtikrinimo priemonę, t. y. neatleisti tų 2-jų darbuotojų, kol teismas šioje byloje priims galutinį sprendimą.

Teismo Klaipėdos rūmai vasario 24 d. nutartimi A. Kalniaus skundą priimti atsisakė. Šią nutartį A. Kalnius apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, kuris skundą grąžino Klaipėdos regiono apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmams nagrinėti iš naujo.

„Buvo pažeistos mano, kaip mero, teisės, nes teikti sprendimo projektą dėl politinio (asmeninio) pareigybių skaičiaus tarybai pagal Vietos savivaldos įstatymą gali tik meras, tai jo prerogatyva“, – aiškino A. Kalnius. Politinio asmeninio pasitikėjimo pareigybių sumažinimą inicijavo šių metų pradžioje susidariusi nauja Savivaldybės tarybos dauguma. Po įvykusio politinių jėgų taryboje persiskirstymo, meras A. Kalnius liko tarybos mažumoje. „Nuo 2015 metų Savivaldybių merai yra renkami tiesiogiai, tačiau kiek mes – merai – galių turime, jei tarybos yra aukščiau už merą?“ – retoriškai klausė A. Kalnius, akcentavęs, kad toks jo ieškinys teismui Lietuvoje yra pirmas, kad teikdamas ieškinį ir turėjo svarbiausią tikslą išaiškinti teisėtas mero galias.

Meras yra Savivaldybės tarybos vadovas, kaip vadovas jis turėtų atstovauti tarybai, kuri šiuo atveju yra jo atsakovė, ar A. Kalnius gali šioje byloje būti ir ieškovu, ir atsakovu? Kokios mero ir tarybos galios sprendžiant dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo darbuotojų skaičiaus? Šiuos klausimus uždavė ir pakomentuoti situaciją „Pajūrio naujienos“ paprašė Vyriausybės atstovės Klaipėdos ir Tauragės apskrityse Daivos Kerekeš: „Pagal vietos savivaldos įstatymą, Savivaldybės tarybai ir merui aptarnauti tarybos sprendimu gali būti įsteigtas sekretoriatas arba merui suteikta galimybė turėti atitinkamą politinio (asmeninio) pasitikėjimo darbuotojų skaičių. Jeigu nėra nei sekretoriato, nei politinio (asmeninio) pasitikėjimo darbuotojų, tarybos ir mero aptarnavimą turi užtikrinti Savivaldybės administracija. Pagal Vietos savivaldos įstatymą, meras teikia siūlymą tarybai dėl politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybių skaičiaus nustatymo, tačiau galutinį sprendimą priima taryba.

Kretingos rajono savivaldybės taryba 2019 m. balandžio 11 d. dėl šių etatų skaičiaus buvo nusprendusi. Pamatė, kad tiek jų nereikia, ir šių metų sausį sumažino, bet meras kaltina tarybą pažeidus Vietos savivaldos įstatymą. Ar čia esminis pažeidimas, jei šio sprendimo projekto autorystė buvo ne jo? Meras įtraukė sprendimo projektą į darbotvarkę, teikė tarybai jį svarstyti, tarybai sprendimą priėmus jį pasirašė.

Taryba sprendžia ir dėl lėšų skyrimo toms pareigybėms išlaikyti. Įdomu bus teismo nuomonę išgirsti dėl mero ir tarybos galių. Kiek mero siūlymas dėl politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybių skaičiaus turi galių, yra privalomas, reikalingas, kai galutinį sprendimą priima taryba. Taryba negalėtų tapti vieno žmogaus įkaitu. Nuo atsakovo pareigų teisme A. Kalnius turėtų nusišalinti.

Galima ir merą suprasti: priėmus sprendimą sumažinti darbuotojų skaičių, turėjo būti priimtas ir kitas sprendimas – kas perims atleidžiamų darbuotojų funkcijas. Taryba, meras, Savivaldybės administracijos direktorius turėtų susitarti, kaip tos funkcijos bus vykdomos.

A. Kalniaus pareiškimo teismui nemačiau, nes šioje byloje nedalyvauju. Byla precedentinė, teismo nutartis šioje byloje bus svarbi ateityje sprendžiant panašaus pobūdžio konfliktus savivaldybėse.“

Savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas patvirtino, kad vykdant tarybos sprendimą, politinio (asmeninio) pasitikėjimo darbuotojai yra atleisti, o jų turėtos funkcijos perskirstytos Savivaldybės administracijos darbuotojams.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas