Pajūrio naujienos
Help
2021 Gegužė
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną9°C debesuotumas 12 %
Naktį1°C debesuotumas 25 %
Apklausa

Ar iškeisite automobilį į nemokamą visuomeninį transportą Kretingos mieste?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Velykos Darbėnuose – su ekologiniu užmoju

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2021-03-26
Miestelį jau papuošė šviečiantis kiaušinis.

Nors pavasaris, lydimas dar ir pandemijos šleifo, šiemet vangiai keliauja per mūsų rajono miestelius, jų žmonės gyvena artėjančių Velykų nuotaikomis. Darbėnų miestelio aikštė, prie bažnyčios, jau papuošta žmogaus ūgį beveik triskart pranokstančiu šviečiančiu kiaušiniu, begales spalvingų kiaušinių atrideno darbštieji zuikiai ir Velykų bobutė. Karteniškiai kuria velykinę alėją, o kūlupėniškių Velykos atgis ant senųjų langų.

Pasaką kuria bendruomenė

Darbėnų seniūnijos seniūno pavaduotojos Bernadetos Litvinienės žodžiais, miestelio žmonės į puošybos darbus kibo gerokai prieš šventes, kad suspėtų pasipuošti artėjančiam Verbų sekmadieniui. O svarbiausia yra tai, kad darbėniškiai šiemet velykinį grožį susikūrė panaudodami medžiagas iš ankstesnių švenčių.

„Esame taupūs ir išradingi: kiaušiniui panaudojome dar užpraėjusių Kalėdų arkos karkasą, pernai Kalėdoms iš jo buvome padarę burbulą. Puošdami burbulą, juokavome, kad jis tiks ir Velykoms. Ta mintis tiksėjo, kol prisiartino svarbiausia pavasario šventė – taip iš burbulo gimė kiaušinis. Dideliuose krepšiuose sudaiginome tuos pačius grūdus, kuriais buvome prikimšę kalėdinius nykštukus. Draugiškai kibome į darbą – ir štai: miestelis pavirto Velykų pasaka“, – kalbėjo B. Litvinienė.

Jos žodžiais, seniūnijos ūkio dalies darbuotojai didžiajam kiaušiniui ne vien išlankstė karkasą, bet ir išpynė jį vytelėmis. Darželio auklėtojos su vaikais išpuošė pačių pagamintomis gėlėmis ir kaspinėliais, o seniūnijos darbuotojos vėlė kiaušinius, kuriuos sukabino ant šakų, siuvo zuikius ir tupdė juos į krepšius.

Geba uždegti kitus

„Didžiuosius, savo vyro Jono kažkada nupintus, krepšius mums paskolino Elena Ruzgailienė iš Joskaudų kaimo“, – geru žodžiu visus, prisidėjusius prie šventės kūrimo, minėjo B. Litvinienė.

Aikštėje greta didžiojo kiaušinio dar puikuojasi mažesni, išpuošti verslininkų Onutės ir Rimanto Benečių, Linos Bumbulienės ir jos kolegių, Lazdininkų seniūnaitės Rimos Dobravolskienės, pedagogės Editos Gliožerienės ir jos vadovaujamų ikimokyklinukų, bibliotekininkių Danutės Paulikienės ir Jurgitos Anužienės.

Paklausta, kas yra jų jau tradicinėmis tampančių miestelio Kalėdų ir Velykų švenčių puošybos iniciatoriai, B. Litvinienė nė nedvejojo: „Mūsų seniūnas Alvydas Poškys ir specialistė Asta Kairienė. Abu – jauni žmonės, jiedu ir yra tie amžinieji varikliai. Pilni idėjų ir labai lengvai sugebantys jomis uždegti kitus.“

Darbėnų puošybos pradininkas ir iniciatorius – seniūnas Alvydas Poškys.

Kartenoje – velykinė alėja

Išradingai artėjančioms Velykoms ruošiasi ir karteniškiai: savo miestelį jie meniškai papuoš 60x70 cm dydžio velykiniais margučiais su palinkėjimais.

Kretingos rajono kultūros centro Kartenos skyriaus vedėja Janina Vaičekauskienė džiaugėsi, kad į kūrybos procesą įsijungė kone visa miestelio bendruomenė: seniūnija, mokykla-daugiafunkcis centras, darželis, ligoninė, verslininkai, tautodailininkai.

„Anksčiau kiaušinukais papuošdavome liepaičių alėją, o šiemet velykinių linkėjimų erdvę kuriame prie seniūnijos. Iš faneros išpjaustytus kiaušinius kiekvienas išpuoš spalvindamas, margindamas“, – pasakojo J. Vaičekauskienė.

Kūlupėniškiai, vadovaujami Kretingos rajono kultūros centro Kūlupėnų skyriaus vedėjos Jovitos Rimkuvienės, Velykas šiemet piešia ant senų medinių langų. „Mano pačios namų rūsyje stovėjo 10 senų medinių langų: sugalvojau pakviesti jaunas šeimas, kad vaikai su tėvais išpieštų tuos langus nuotaikingai velykine tema. Labai noriai šeimos priėmė šį siūlymą, o ir mano pačios namiškiai užsidegė entuziazmu.

Per šventes tuos langus, suremtus po du ir surištus kaspinais, išnešime į pievą ties kultūros skyriumi ir sukursime nuotaikingą filmą“, – kalbėjo J. Rimkuvienė.

Filmavo giedotojus prie stacijų

Salantų ir Imbarės kraštas, patikino Imbarės seniūnas Antanas Turauskis, dėl karantino linksmybėms nesiruošė.

Salantų kultūros centro renginių organizatoriaus Aurimo Rapalio teigimu, Salantų kraštas nuo seno garsėdavo Velyknakčio ir Prisikėlimo ryto šventimu su krašto paveldu tapusiais būgnais. Deja, tie būgnai kažkada buvo pavogti. „Kirba mintis rengti projektą, kad galėtume atkurti tuos būgnus“, – patikino A. Rapalis.

Per gavėnią, jis pasakojo, filmavo seną Kalnų giedojimo paprotį ir pasirūpino, kad Salantų bažnyčioje susirinktų giedotojai, kuriems vadovauja krašto paveldo muzikantų Dapšauskų giminės atstovė Danutė Venckienė. Tradiciniai Žemaičių Kalvarijos kalnai įprastai giedami ne tik prie mirusiojo, bet ir bažnyčiose Didįjį penktadienį prie stacijų.

Senieji langai Kūlupėnuose, jaunų šeimų pastangomis, virs meno kūriniais.

Žiedą apsodins našlaitėmis

Kretingos miesto seniūnija ligi Velykų, jei leis orai, ketina našlaitėmis papuošti magistralinius žiedus kelyje Palanga–Šiauliai, prie šviečiančiojo kryžiaus, ir galbūt – Klaipėdos gatvėje.

„Norisi keliaujantiems per mūsų miestą sukurti pavasario nuotaiką. Esame numatę apsodinti baltais, mėlynais ir šioms spalvoms giminingais našlaičių žiedų atspalviais“, – sakė Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė.

Laukžemė – kaimas, supamas ypač gražaus kraštovaizdžio su iš tolo šviečiančia Šv. Andriejaus skulptūra, aikšte bei medine bažnyčia. Tačiau, patikino Kretingos rajono kultūros centro Laukžemės skyriaus vedėja Aida Mikutienė, jų bendruomenė neturi tokių tradicijų – puošti erdves Velykoms. Bet internete ketina išplatinti velykinį sveikinimą savo bendruomenės žmonėms.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas