Pajūrio naujienos
Help
2021 Birželis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną30°C debesuotumas 1 %
Naktį19°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar jus bedomina viešos rajono valdžios rietenos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kaltino merą susižėrus tarybos nuopelnus

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2021-03-26

Kretingos rajono savivaldybės taryboje įsivyravusi priešprieša tarp kadencijai įpusėjus sudarytos naujos socialdemokratų, konservatorių-krikščionių demokratų ir liberalsąjūdiečių valdančiosios daugumos ir mažumoje su meru Antanu Kalniumi, darbiečiais likusių „kraštiečių“ – neslopsta. Ketvirtadienį, svarstant A. Kalniaus pateiktą mero ir tarybos 2020 m. veiklos ataskaitą, valdantieji A. Kalnių kaltino, kad ataskaitą meras parengė dviese su savo patarėju, nebendradarbiavo su tarybos nariais, tarybos komitetų pirmininkais, nuskambėjo kaltinimas, kad A. Kalnius vienas susižėrė ir visos tarybos veiklos nuopelnus.

„Ataskaitoje akcentuojamas vien mero darbas, tad ateityje taryba atskirai ataskaitą turėtų teikti, nors lig šiolei mero ir tarybos ataskaita buvo bendra“, – pirmas, A. Kalniui pristačius ataskaitą, sureagavo socialdemokratas Steponas Baltuonis. Konservatorius-krikščionis demokratas Vaidas Kuprelis tvirtino, kad įprastai tarybos ataskaitą ankstesni merai derindavo su komitetų pirmininkais, vicemeru, tačiau šįkart to nebuvo padaryta. „Pagal ataskaitą, mere, atrodo tarsi jūs būtumėte dirbęs vienas, be tarybos“, – tarė tarybos senbuvis socialdemokratas Valerijonas Kubilius. Jo bendrapartietei Augenijai Juknevičienei pro ausis nepraslydo trumpame ataskaitos pristatyme A. Kalniaus išsakyta mintis, kad jam per daugiau kaip 1,5 vadovavimo Savivaldybei metų nepavyko peržengti savęs ir pritarti neteisingiems, žalingiems tarybos narių pasiūlymams. A. Juknevičienė, jai pritaręs konservatorius-krikščionis demokratas Juozas Mažeika įžvelgė A. Kalniaus teiginyje tarybos nariams be faktų metamą neskaidrių, žalingų siekių šešėlį, pasitikėjimo taryba menkinimą.

Už A. Kalnių mūru stojo jo kolegos iš visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“. „Niekas tarybos nariams nedraudžia pasirinkti savo atsiskaitymo formų ir patiems atsiskaityti rinkėjams. Sumažinote mero komandą, o ataskaita – didelis darbas“, – „kraštietė“ Vaida Jakumienė tai, kokiomis sąlygomis A. Kalnius buvo priverstas rengti ataskaitą, apibūdino kaip valdančiųjų pasityčiojimą iš A. Kalniaus. „Kraštietis“ Vilius Adomaitis tikino, kad analogiškoms ankstesnių merų ataskaitoms taryba pritardavo vienbalsiai. „Kas draudžia kiekvienam tarybos nariui savo darbus įtraukti į mero, tarybos ataskaitą?“ – klausė kitas „kraštietis“ Simas Končius, pagyręs A. Kalnių už gerą darbą ir ypač – už bendravimą su žmonėmis. „Žmonės grūdus nuo pelų atskirs“, – pasakė jis.

Socialdemokratų frakcijai priklausantis Konstantinas Skierus pastebėjo, kad mero komanda nesumažinta dirbo iki šių metų kovo 1 d., taigi galėjo talkinti ir rengiant ataskaitą. „Ataskaita yra mero ir tarybos, joje daug gražių mero nuotraukų ir nė vienos tarybos nuotraukos“, – K. Skierus leido suprasti, kad A. Kalnius ataskaita pasinaudojo savo, kaip politiko, patraukliam įvaizdžiui kurti. Tarybos mažumoje su „kraštiečiais“ esantys darbiečiai Antanas Puodys, Vytautas Ročys, nepriklausomas tarybos narys Stasys Kaniava buvo įsitikinę, kad, anot jų, valdančiųjų susirūpinimas mero A. Kalniaus ataskaita yra perdėtas, ypač lyginant su ankstesnių metų ataskaitų svarstymais.

A. Kalnius paragino visus tarybos narius atsiskaityti visuomenei apie taryboje jų nuveiktus darbus. „Nėra tipinių ataskaitų, reikalavimų, kaip turi atrodyti mero ir tarybos ataskaita. Visa informacija apie tarybos darbą yra prieinama visiems tarybos nariams“, – aiškino A. Kalnius, visgi pripažinęs, kad su tarybos nariais dėl ataskaitos buvo mažai diskutuota.

Tarybos mažumai priklausanti, bet savo nuomonę neretai nepriklausomai reiškianti Jolita Vaickienė, taip pat ir V. Jakumienė pasiūlė aiškią tarybos, mero atsiskaitymo gyventojams tvarką numatyti atnaujiname Savivaldybės tvarkos reglamente, kad ateityje nekiltų tokių diskusijų.

A. Kalniui teko atsakyti ir į konkrečius tarybos narių klausimus, išklausyti priekaištų dėl nepadarytų, nedaromų darbų. Pareiškusi, kad A. Kalnius „dalinai atėjo ant gatavo“, t. y. perėmė ir tęsė ankstesnės Savivaldybės valdžios pradėtus darbus, A. Juknevičienė norėjo sužinoti, kokius pradėtus darbus, projektus A. Kalnius pats paliks ateinančios kadencijos valdžiai. A. Kalnius akcentavo, kad vykdė ir vykdo visuomenės valią pirmiausia užbaigti tai, kas pradėta, ties tuo yra susitelkęs. Paminėjo ir numatomus naujus Savivaldybės projektus – pasirūpinti investuotojų atėjimu į apie 20 ha buvusio Žvėrininkystės ūkio fermų sklypą, vystyti pradėtą Kretingos miesto stadiono Savanorių gatvėje atnaujinimo projektą. J. Mažeika pasigedo ataskaitoje informacijos apie tai, ką A. Kalnius nuveikė Vakarų regiono taryboje, į kurią jį delegavo Savivaldybės taryba. „Inicijavau dėl darnaus judumo 7 savivaldybių sujungimo dviračių takais projektą, bendros viso regiono turizmo strategijos parengimą“, – atsakė A. Kalnius. J. Vaickienė pareiškė, kad pirmiau ir svarbiau už bendrą regiono turizmo strategiją yra turėti savos savivaldybės turizmo išvystymo planą, su kuriuo ir reikėtų integruotis į regiono strategiją, siekiant užsitikrinti mūsų Savivaldybės siekius. „Ir valstybė prasideda nuo piliečio, o ne atvirkščiai“, – sakė politikė.

Konservatorius-krikščionis demokratas Dovydas Bajoras A. Kalniaus paklausė, kodėl nedirbo jo vadovaujamos darbo grupės: viena rajono turizmo strategijai sukurti, kita – statomo Kretingos sporto ir sveikatingumo centro valdymo modeliui numatyti. „Nėra netgi konkrečių datų, kada tos darbo grupės turi savo išvadas pateikti, kai kitoms darbo grupėms tokie terminai nustatomi ir galioja“, – teigė D. Bajoras. A. Kalnius atsakė, kad kurti, svarstyti būsimo centro valdymo modelį buvo netikslinga, kol nėra naujo rangovo, kuris, pasitraukus „LitCon“-ui, imsis užbaigti šią statybą (sutartis su nauju rangovu turėtų būti pasirašyta šį penktadienį.) „Dėl rajono turizmo strategijos – pirmiausia turi būti numatyta regiono turizmo strategija, tik tada galėsime spręsti apie vietinę, todėl šitos grupės veikla ir buvo sustabdyta“, – teigė A. Kalnius. K. Skierus norėjo iš mero išgirsti, kaip bus šalinamas tvarkant Pastauninko parką projektuotojų ar rangovo padarytas brokas, akivaizdus brokas renovuojamoje Vilniaus gatvėje klojant klinkerio plyteles. A. Kalnius atsakė, kad Pastauninko parko problemas nagrinėti pavedė Kontrolės komitetui, o Vilniaus g. renovacija nėra užbaigta, ir visas brokas bus ištaisytas iki atiduodant gatvę eksploatuoti. „Apie balandžio 20 d. gatvės tyrinėjimus užbaigti turėtų archeologai, šį pavasarį Vilniaus gatvėje bus pasodinti 134 medžiai“, – kalbėjo meras, akcentavęs, kad pasikeitė gatvės renovaciją vykdančio rangovo – bendrovės „Šilutės keliai“ vadovas, kad šaligatvio plyteles kloti ėmėsi naujas subrangovas.

Taryba vakar patvirtino A. Kalniaus pateiktą mero ir tarybos, taip pat ir Savivaldybės administracijos direktoriaus 2020 metų veiklos ataskaitas. Tvirtinant administracijos direktoriaus ataskaitą „kraštiečiai“, su jais tarybos mažumoje esantys darbiečiai nepamiršo už padarytus darbus pagirti gruodį iš administracijos direktorės pareigų savo noru pasitraukusią Jolantą Girdvainę, ir šį vasarį pavaduotojo postą taip pat savanoriškai palikusį Povilą Černeckį. „Su jumis buvo puiku dirbti“, – kreipdamasis į posėdį nuotoliniu būdu stebėjusius J. Girdvainę ir P. Černeckį pareiškė A. Kalnius.

„Pagal politines pažiūras ditirambus buvusiai direktorei giedoti yra viena, ir Kontrolės komitete direktorės veiksmus dėl prasto Sporto ir sveikatingumo komplekso statybos valdymo svarstėme. Be to, didžiuojantis, kad buvo įvykdyta daug įsipareigojimų, vertėtų priminti, kad dėl COVID-19 pandemijos tie įsipareigojimai buvo sumažinti“, – pagyrų srautą buvusiems Savivaldybės administracijos vadovams gesino J. Vaickienė.

K. Skierui paklausus, ar vykdomas Kontrolės komiteto sprendimas dėl kreipimosi į teisėsaugos institucijas siekiant išsiaiškinti galimas Sporto ir sveikatingumo komplekso statybos valdymo klaidas, aplaidumą, A. Kalnius atsakė: „Vakar (t. y. šį trečiadienį) pasirašiau kreipimąsi į prokuratūrą.“ Dėl įstrigusios Sporto ir sveikatingumo komplekso statybos Savivaldybė statybai užbaigti iš savo biudžeto turės atseikėti papildomai per 1 mln. eurų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas