Pajūrio naujienos
Help
2021 Birželis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną30°C debesuotumas 1 %
Naktį19°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar jus bedomina viešos rajono valdžios rietenos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Inicijuoja įteisinti istorinį herbą

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Istorija
  • 2021-03-23

Kretingiškis Stasys Šimkus kreipėsi į Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorių Egidijų Viskontą su pasiūlymu įteisinti Kretingos rajono istorinį herbą – grifą, kuris yra Chodkevičių giminės herbo dalis.

Seimas 2021-uosius yra paskelbęs Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) žymaus karvedžio, Žemaitijos seniūno, Vilniaus vaivados, LDK didžiojo etmono, Kretingos miesto steigėjo, Bernardinų vienuolyno ir parapijos steigėjo, bažnyčios ir vienuolyno statytojo Jono Karolio Chodkevičiaus, kurio 400-ąsias mirties metines šiemet ir minime, metais. „Įteisindami istorinį rajono herbą, kurį puoštų Chodkevičių giminės herbo dalis – grifas, atiduotume istorinę ir deramą pagarbą Kretingos miesto įkūrėjui“, – neabejojo pasiūlymo autorius S. Šimkus.

S. Šimkaus pastebėjimu, Kretingos rajono herbas turėtų sutelkti ir vienyti visus rajono žmones, neskirstant jų pagal tautybę, politines pažiūras, tikėjimą ir pan. „Jis turi būti mūsų vienybės, ryžto ir pasitikėjimo vienas kitu ženklas, – sakė jis. – Mes turime istorinę galimybę savo rajoną suvienyti po Chodkevičių giminės simboliu – grifu.“

Rajono Savivaldybės administracijos direktorius E. Viskontas pasidžiaugė, kad rajone esama iniciatyvių ir idėjų netrūkstančių žmonių. „Taip, Stasys Šimkus su manimi susisiekė, išdėstė savo idėją. Vienas pats jai pritarti negaliu – Stasio Šimkaus pasiūlymas perduotas Kultūros ir sporto skyriui, būtina dėl to pasitarti ir su istorikais“, – teigė administracijos direktorius. Tačiau jis pripažino, kad tolimesnė eiga gali būti gana ilgoka – herbo patvirtinimo procedūroms gali prireikti ir metų dvejų.

S. Šimkaus pasiūlymą preliminariai aptarė ir praėjusią savaitę susirinkusi Kretingos muziejaus taryba, kurios pirmininkė – muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. Dalis tarybos narių iniciatyvai įteisinti rajono herbą pritarė. Kretingiškio pasiūlytą idėją, „Pajūrio naujienų“ prašymu, pakomentavo Kretingos muziejaus direktoriaus pavaduotojas istorikas Julius Kanarskas: „Heraldinė figūra šėlstantis grifonas (grifas) su iškeltu kalaviju yra vienas grafų Chodkevičių giminės herbo simbolių, kuris XX a. antroje pusėje naudotas Kretingos miesto ir rajono heraldikoje, nuo 1989 m. puošė įėjimą į rajono valdžios administracinį pastatą, arba Šv. Antano namelį, ir miesto savivaldos vadovo kabinetą. Jo buvo atsisakyta 1993 m., miestui susigrąžinus istorinį herbą su Švč. Mergele Marija, kuris, panaikinus miesto savivaldą, 1995 m. tapo ir rajono savivaldybės simboliu. Rajono savivaldybę sudaro ne tik Kretingos miestas, tačiau taip pat Salantų miestas, Kartenos ir Darbėnų miesteliai, turintys savo herbus. Netolimoje ateityje savo simbolius susikurs Vydmantai, Kūlupėnai, kitos stambesnės rajono gyvenvietės. Todėl visiškai suprantamas siūlymas, kad rajono savivaldybė galėtų turėti neutralų simbolį, vienijantį seniūnijas, o ne iškeliantį vieną jų, šiuo atveju – Kretingą, virš kitų savivaldybę sudarančių teritorinių-administracinių vienetų. Tokiu simboliu galėtų būti Stasio Šimkaus siūlomas istorines šaknis Kretingos rajone jau turintis Grifo herbas, kuris rajono savivaldybės heraldikoje įprasmintų gilų pėdsaką Kretingos žemėje, Žemaičių seniūnijoje ir Lietuvos istorijoje palikusio garsaus karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus atminimą. Mano nuomone, šiuo klausimu reikalinga vieša mūsų savivaldybės piliečių, bendruomenių ir visuomeninių organizacijų atstovų bei viešosios teisės specialistų diskusija.“

Diskusijos pageidautų ir idėjos autorius S. Šimkus, kuris ketina sutelkti iniciatyvinę grupę herbo idėjai įgyvendinti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas