Pajūrio naujienos
Help
2021 Gegužė
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną25°C debesuotumas 8 %
Naktį11°C debesuotumas 15 %
Apklausa

Ar Kretingos rajono meras, Savivaldybės taryba ir administracija įstengs dirbti sutartinai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sulaikė rajono Savivaldybės tarybos narį Virginijų Domarką

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-03-05
Bendrovės „Limeta“ direktorius, Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys Virginijus Domarkas siejamas su galima korupcija sveikatos apsaugos sektoriaus viešuosiuose pirkimuose.

Kovo 3 d. šalį apskriejo žinia, kad dėl galimos korupcijos sveikatos apsaugos viešuosiuose pirkimuose Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaikė skirtingų 20 gydymo įstaigų vadovus ir medicinos įranga prekiaujančios bendrovės „Limeta“ vadovą, Kretingos rajono savivaldybės tarybos narį Virginijų Domarką. Sulaikytas buvo ir įmonės „Limeta NT“ vadovas, šių abiejų įmonių akcininkas Kęstutis Kutkauskas. Ketvirtadienio popietę buvo skelbiama, kad įtariami 35 asmenys.

Sustabdė narystę partijoje

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį organizuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas. Šaltinių teigimu, V. Domarkas trečiadienio vakarą buvo paleistas. „Pajūrio naujienoms“ susisiekti su V. Domarku nepavyko, jo mobilusis telefonas trečiadienį ir vakar buvo išjungtas. Jam artimi šaltiniai patikino, kad susiklosčiusią situaciją jis komentuos viešai, kai turės daugiau aiškumo.

Vakar V. Domarkas sustabdė savo narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje. Iki tol jis buvo partijos tarybos narys, Kretingos skyriaus pirmininkas. Savivaldybės taryboje politikas vadovauja Švietimo komitetui. Kaip Darbo partijos narį 2004 m. kretingiškiai V. Domarką buvo išrinkę į Seimą. Seimo 2004–2008 metų kadencijoje jam buvo patikėtos Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko pareigos. Prieš tampant Seimo nariu V. Domarkas 4 metus ėjo Kretingos rajono savivaldybės mero pavaduotojo pareigas, nuo 2012-ųjų 6 metus vadovavo Kretingos rajono savivaldybės administracijai.

Sukaupęs ilgametę politinę patirtį V. Domarkas nebuvo naujokas ir privačiame versle, tai pačiai „Limetai“ vadovavo 2008–2012 metais, ir vadovauti sugrįžo po jam nesėkmingų 2018 m. Kretingos rajono savivaldybės mero rinkimų, kuriuos pralaimėjo dabartiniam merui Antanui Kalniui.

Pirko ligoninė ir Savivaldybė

Bendrovė „Limeta“ medicininę įrangą, priemones tiekė ir Kretingos rajono savivaldybei pavaldžiai VŠĮ Kretingos ligoninė. Brangiausias pirkinys – pernai už beveik 288 tūkst. eurų įsigytas stacionarus rentgeno diagnostikos aparatas. „Limeta“ rentgeno aparatą atvežė pavėluotai. A. Kalniaus pastebėjimu, iš tos pačios „Limetos“ siuntos prekes dėl koronaviruso pandemijos sukeltų trukdžių pavėluotai gavo ir kitų šalies savivaldybių gydymo įstaigos. Kitas didesnės vertės pirkinys – diagnostiniai reagentai su analizatorių panauda ir technine priežiūra – beveik 45 tūkst. eurų.

„Limeta“ Kretingos ligoninėje įrengė medicininio deguonies sistemą, ligoninei tai kainavo per 11 tūkst. eurų. Savivaldybė iš „Limetos“ tiesiogiai pirko du plaučių ventiliavimo aparatus, už juos sumokėjo 34 tūkst. eurų, po 17 tūkst. eurų už kiekvieną. „Tai buvo laikas, kai visi graibstė kovai su COVID-19 reikalingas priemones, ieškojo, kur ir ko griebtis“, – kalbėjo meras apie per pirmąją karantino bangą įsigytus aparatus.

Kaltę įrodyti turi teismas

Ilgametis Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys, buvęs meras, socialdemokratas Valerijonas Kubilius apie teisėsaugos tyrime dėl gydymo įstaigų viešųjų pirkimų įtariamą Virginijų Domarką teigė sužinojęs ne iš jo paties, o iš žiniasklaidos. „Aišku, kad blogai. Pirmiausia smūgis šeimai, blogai ir dėl darbo, politinei karjerai“, – sakė V. Kubilius. Vertindamas situaciją iš socialdemokrato pozicijos, V. Kubilius akcentavo, kad bendrapartiečiai neatsako už viens kito veiksmus. „Kiek buvo atvejų, kai su triukšmu sulaiko, išsiaiškina, ir įtarimai subliūkšta“, – kalbėjo V. Kubilius.

V. Domarkui dirbant Savivaldybės administracijos direktoriumi, meru buvęs konservatorius-krikščionis demokratas Juozas Mažeika teisti V. Domarko taip pat neskubėjo. „Kartais iš to didelio triukšmo būna šnipštas, o žmogus lieka apspjaudytas, sugniuždytas. Panašių atvejų, deja, ne vienas. Negaliu tvirtinti, kad V. Domarko atvejis būtent toks, bet, kol nėra galutinio rezultato, sakoma: „Neteisk ir nebūsi teisiamas“, – kalbėjo J. Mažeika. Politikas sakė norįs tikėti, kad viešųjų pirkimų sistema yra patikima, tačiau čia pat pasvarstė: „Ar įmanomi tokie užkulisiniai susitarimai? Medicinos sritis – „terra incognita“. Šalyje yra dvi pagrindinės įmonės („Limeta“ ir Panevėžyje įsikūrusi „Graina“, kurios valdybos pirmininkui ir akcininkui Erlandui Sudeikiui irgi pareikšti įtarimai, – aut. past.), kurios tiekia medicininę įrangą, kitas priemones. Kodėl tą daryti pajėgių įmonių nėra daugiau?“

Iš anksto teisti V. Domarko nenorėjo Savivaldybės tarybos ir Darbo partijos narys, partijos Kretingos skyriaus pirmininkas Vytautas Ročys. „V. Domarko kaltumą ar nekaltumą įrodyti turi teismas. Tarybos nario, komiteto pirmininko reputacija turi būti nepriekaištinga, bet koks šešėlis nėra gerai“, – teigė jis.

A. Kalnius patikino, kad žinia apie V. Domarko galimą dalyvavimą korupcijos temdomuose viešuosiuose pirkimuose yra nemaloni visiems. „Neturime oficialaus STT pranešimo ir, kol teismas nepripažino asmens kaltės, tol asmuo yra nekaltas“, – tarė meras. A. Kalnius spėjo, kad respublikos medicinos sektoriuje galimų korupcinių viešųjų pirkimų aiškinimasis užtruks ilgai. „Tikiu, kad V. Domarkas pats nedelsdamas žengs atitinkamus žingsnius, nes kiekvienas atsakingas politikas supranta, kad jam mestas šešėlis krinta ir ant jo politinės partijos, kolegų“, – kalbėjo A. Kalnius.

„Pajūrio naujienoms“ pavyko susisiekti su Lietuvos socialdemokratų partijos komunikacijos vadovu Justinu Argusu, kuris patvirtino, kad V. Domarkas narystę partijoje sustabdė. Paaiškino, kad narystės sustabdymas, kol vyksta teisinis tyrimas, yra numatytas partijos statute. „Tai daroma tam, kad nei partija jo vardu, nei jis partijos vardu negalėtų kalbėti“, – tarė J. Argusas. V. Domarkui sustabdžius narystę, partijos skyriaus pirmininko pareigas perims pirmasis pirmininko pavaduotojas Tomas Abelkis. „Įtariami sisteminės korupcijos atvejai yra rimtas kaltinimas. Pasitikime teisėsauga, pareigūnais ir neabejojame, kad vykdomas ikiteisminis tyrimas atsakys į visus klausimus. Tikimės, kad tai bus padaryta greitai“, – sakė J. Argusas.

Kyšių mastas

Pranešama, kad galimai nesąžiningai buvo įsigyta medicininės įrangos už daugiau nei 3 mln. eurų. Per kratas buvo paimta 270 tūkst. Eur grynųjų pinigų įvairia valiuta. Teisėsauga atskleidė, kaip buvo perduodami kyšiai, kai kurių jų sumos viršija 10 tūkst. eurų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas