Pajūrio naujienos
Help
2021 Balandis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Orų prognozė
Dieną20°C debesuotumas 3 %
Naktį9°C debesuotumas 7 %
Apklausa

Ar kiekvienas rajono Savivaldybės tarybos narys turėtų atsiskaityti rinkėjams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ekologiškai užauginti kalakutai: ir šventėms, ir kasdienai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2020-12-08
Vilijos ir Vlado Baltuonių ūkyje daug dėmesio skiriama ekologijai: kad paukščiai gautų saulės ir gryno oro, galėtų laisvai ganytis, jiems ūkyje yra įrengtos specialios stoginės.

Intensyvų laiką šiomis dienomis gyvena Kalniškiuose Kretingos rajone įsikūręs Vilijos ir Vlado Baltuonių kalakutų ūkis: čia skerdžiami per vasarą užauginti paukščiai, kurie jau pagal susiklosčiusią tradiciją iškeliauja ant miestelėnų stalo visoje šalyje.

„Koronaviruso pandemija mūsų ir pirkėjų neišskyrė: žmonės į prekybos vietas ateina rečiau, bet vienu sykiu perka daugėliau. Populiarėja mūsų kalakutai ir kaip dovana: šiais metais daug kur atsisakoma kalėdinių vakarėlių, kolektyvų sambūrių, o darbuotojui dėmesį vienaip ar kitaip reikia parodyti“, – kalbėjo V. ir V. Baltuoniai, kurių pastebėjimu, keičiasi ir mūsų tautiečių mitybos įpročiai: žmonės, žiūrėdami savo sveikatos, kūno grožio, nori liesesnės sveikesnės mėsos, todėl dažnai renkasi būtent kalakutieną. O ir tradicijas valgyti sveikiau tėvai jau perduoda vaikams, šie – savo vaikams. „Mūsų kalakutieną valgo jau ir seneliai, ir anūkai“, – neabejojo V. Baltuonienė.

Skiria dėmesio ekologijai

V. ir V. Baltuoniai kalakutų ūkį įkūrė daugiau kaip prieš 20 metų. Per tuos metus įgijo neįkainojamos patirties, išplėtė ūkį. Šiuo metu ūkis pajėgus išauginti iki 20 tūkst. kalakutų, verslininkai dirba per 200 ha žemės ir visiškai apsirūpina pašarais: kalakutams lesinti auginami žirniai, pupos, kviečiai. Vasarą ganytis kalakutams yra įrengtos stoginės – anot V. Baltuonio, paukščiams, kaip ir žmogui, būtina saulė, vėjas, žaluma.

Pardavėja Gražina Paulikienė ir kretingiškiams, ir pravažiuojantiems pirkėjams padeda išsirinkti norimą kalakutienos produktą.

Iki 1,5 mėnesio kalakutai yra lesinami kombinuotaisiais pašarais, o jau pagavę augti gauna kokybiško ekologiškai užauginto lesalo.

„Patys užsiauginame grūdų, šiaudų kraikui, paukščių mėšlu tręšiame laukus – kiek įmanoma, vengiame mineralinių trąšų. Dėmesio ekologijai tikrai skiriame daug ir, man regis, kad mums pavyksta“, – kalbėjo V. Baltuonis, šiais metais ėmęsis ir investicijų: ūkyje baigiamas vykdyti 30 tūkst. Eur vertės biosaugos projektas, kurios didžiąją dalį – 80 proc. – finansuoja valstybė. Vykdant šį projektą prie fermų rengiami 4 vartai, mašinų dezinfekcijos storis, verslininkai įsigijo fermų plovimo ir dezinfekavimo įrangą, bus įrengta ir darbinių batų džiovyklė.

Produkcija pasklinda po visą Lietuvą

V. ir V. Baltuoniai iš viso yra įkūrę 50 darbo vietų: 30 žmonių triūsia ūkyje, 20 samdoma prekybos vietose. Ūkyje užaugintų kalakutų mėsa ir kalakutienos gaminiai po visą Lietuvą pasklinda tikrąja šio žodžio prasme: kalakutų skerdenos galima nusipirkti naujoje turgavietėje Klaipėdoje, Vilniuje, Kaune, Raseiniuose, kalakutiena aprūpinami Vakarų Lietuvos regiono gyventojai Mažeikiuose, Plungėje, Telšiuose, Gargžduose, Skuode ir kt. V. ir V. Baltuonių ūkyje užauginta kalakutiena tiekiama Palangos, Šilutės, Tauragės, Vilniaus vaikų darželiams.

Prieš dvejus metus Kretingoje, šalia plento Šiauliai–Palanga V. ir V. Baltuoniai atidarė firminę kalakutienos produktų parduotuvę, šalia kurios dažnai sustoją iš poilsio Palangoje namo grįžtantys kurortautojai.

Verslininkai, paklausti apie konkurenciją, sakė į tai žiūrintys ramiai: „Vienas rinkoje niekada nebūsi, žinoma, kad tos konkurencijos yra. Bet per du dešimtmečius užsiauginome savo pirkėją, kuris mumis pasitiki ir vertina produkcijos kokybę, kurios siekiame visomis išgalėmis.“

Firminę parduotuvę šalia plento Šiauliai–Palanga verslininkai atidarė prieš dvejus metus.

Įvairina asortimentą

Kad išlaikytų esamą ir pritrauktų naują pirkėją, V. ir V. Baltuoniai didelį dėmesį skiria kalakutienos produkcijos asortimentui. „Taikydamiesi prie pirkėjų poreikių, netgi ir kalakutus parenkame skersti didesnius ir mažesnius, nes vienas nori, tarkim, stambesnės blauzdelės ar kumpelio, kitas – smulkesnio. Vienas maltą mėsą perka kilogramais, kitas paprašo ir kelių šimtų gramų – dažnas dabar nė mėsmalės nebeturi, o, išbandę mūsų produkciją, mato, kad mumis galima pasitikėti, ir malta mėsa tikrai bus kokybiška. Vienas niekur neskuba ir pats marinuoja kepsnius, mėsą, kitam reikia gatavo, mūsų marinuoto, šašlyko“, – įvairiausius pirkėjų norus apibūdino V. Baltuonienė.

Todėl jų firminėje parduotuvėje, prekybos vietose ir prekiaujama ne tik skerstais paukščiais, bet ir jų dalimis: nuo kojelių ir kaklų iki krūtinėlės filė ir iškaulintos blauzdelės mėsos. Populiarios yra šviežios dešrelės – storesnės ir plonesnės, šeimininkės įvairių skanumynų moka pagaminti iš maltos

Gausią produkcijos dalį sudaro rūkyti kalakutienos gaminiai. Šiomis dienomis pirkėjus pasieks naujas gaminys – rūkyta kalakutienos dešra, pagaminta pagal dvi receptūras. Kuri labiau pasiteisins, be abejo, įvertins patys pirkėjai, kurie jau žino, kad V. ir V. Baltuonių ūkio rūkytai produkcijai pagardinti naudojami ekologiški kmynai, natūralūs prieskoniai, saikingai beriama druskos.

Produkcijos asortimentą verslininkai gausina naujų idėjų sugalvoję patys, taip pat pasitaria su maisto technologais – jų patarimai yra reikalingi ir vertingi.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas