Pajūrio naujienos
Help
2023 Spalis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Senelės pasaka“ – karpiniais ir skulptūromis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2020-12-04
„Senelės pasakos“ kūrėjos (iš kairės): Nijolė Kalvienė, Nijolė Vasiliauskienė, Skaistė Kulberkienė ir Inga Idaitė.

Trečiadienio vakarą baltais karpiniais ant langų ir lengvomis popieriaus skulptūromis nušvito Kretingos Tiškevičių dvaro veranda, – muziejininkų iniciatyva čia vizualiai perteikta garsioji Salomėjos Nėries „Senelės pasaka“. Kretingiškiai ja, įgarsinta, galės pasigrožėti iš lauko vakarais, 16–21 val., ligi pat Trijų Karalių.

Baltais karpiniais langus išpuošė ilgametės patirties šioje kūrybinėje srityje turinti menininkė Skaistė Kulberkienė, popieriaus skulptūras sukūrė Kretingos muziejaus etnografė Nijolė Kalvienė, apšvietimu ir meniniu apipavidalinimu pasirūpino muziejaus dailininkė Inga Idaitė, įgarsinimu – muziejaus inžinierius Rokas Venckus.

Šio neįtikėtino grožio karpinių ir popieriaus plastikos projekto generatorė Etnografijos skyriaus vedėja Nijolė Vasiliauskienė pasakojo: „Kadangi šiemet dėl koronaviruso nebegali vykti tradicinis Kretingos dvaro festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“, vis vien labai norėjosi kretingiškiams padovanoti kažką gražaus. Mintis gimė spontaniškai, su N. Kalviene įsišnekėjus, kad kuria iš popieriaus ir yra surengusi ne vieną karpinių parodą. Norėjosi kažkokio ypatingo reginio liaudiška tema, kas visiems būtų žinoma. O kas gali geriau atspindėti vaikystę, laukiamus stebuklus, jei ne pasaka? Nusprendėme, kad karpiniais ir popieriaus skulptūromis išreikšti kalėdinę laukimo dvasią labiausiai tiks „Senelės pasaka“.

Balta karpinių pasaka bus sekama istorinės dvaro verandos viduje, tačiau pritaikyta ja grožėtis muziejaus parke.

Ant langų – trapios medžių šakos, plevenantys senoviniai šviestuvai ir žvakidės, dūžiais šventes skelbiantys laikrodžiai, iš gramofonų skambanti muzika. „Pasaka sekama dvare, kur grafienė puošėsi nėriniais, o visa aplinka buvo būtent tokia“, – karpinių tematiką apibūdino jų autorė. Tokioje S. Kulberkienės sukurtų karpinių aplinkoje apšerkšnijusios žiemos vakarais senelė, atrodytų, už lango susispietusiems žiūrovams seka pasaką. Verandoje prie senelės būriuojasi ir jos herojai – našlaitėlė, ragana, vilkas, meška, nykštukai, saulė, pūga.

Masyvios popieriaus skulptūros – muziejaus etnografės Nijolės Kalvienės kūryba.

N. Kalvienė tikino, kad stengėsi atkartoti folkloro elementus, tarkim, velnią pavaizdavo su šake ir nešantį pinigų maišą, jos pūga – masyviausia tarp skulptūrų, sukomponuota iš gausybės besidraikančių detalių. „Labai stengiausi išryškinti personažų veidus: našlaitėlės skruostais rieda ašaros, saulė spinduliuoja šilumą, o pūga tarsi alsuoja speigu“, – akcentavo detales tarsi dėlionę skulptūrose jungusi meistrė. Ir tai kelia didžiulę nuostabą – išraiškingos emocijos sukurtos, vien išlankstant arba iškarpant popierių.

„Senelės pasaka“, naudojant multimedijas, bus perkelta ir ant verandos sienų, o apšviesta ir įgarsinta veranda Kalėdų laukimo metu kretingiškiams taps jaukia šventine oaze.

Amatų kiemelyje šiandien tuo pat metu, kaip ir Rotušės aikštėje, bus įžiebta Kalėdų eglė. Prie jos – simbolinės vežėčios dovanoms, kurių, tikėtina, Kalėdų senis per šventes atgabens į kiekvienus namus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas