Pajūrio naujienos
Help
2021 Balandis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Orų prognozė
Dieną20°C debesuotumas 3 %
Naktį9°C debesuotumas 7 %
Apklausa

Ar kiekvienas rajono Savivaldybės tarybos narys turėtų atsiskaityti rinkėjams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Bibliotekininkė kolekcionuoja vintažines knygas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2020-12-01
Birutės Naujokaitienės rankose – prieš 90 metų JAV išleista pasaulį pakerėjusios Volto Disnėjaus sukurtos pelytės Minės istorija su iššokančiomis iliustracijomis.

Kretingiškė bibliotekininkė Birutė Naujokaitienė šiomis dienomis su džiugesiu išsipakavo iš Sietlo JAV atkeliavusį siuntinį, kuriame – jos išsvajota viena pirmųjų pasaulyje 1933-aisiais pop-up technologija – su iššokančiais paveikslėliais – išleista kolekcinė Volto Disnėjaus knyga „Minnie Mouse“ („Pelytė Minė“).

Paveikslėliai įklijuoti rankomis

Tai – septintasis ypatingos vintažinių su išsilankstančiais paveikslėliais B. Naujokaitienės privačios knygų kolekcijos eksponatas. „Paveikslėliai šioje knygoje iškirpti ir įklijuoti rankomis, ne taip, kaip šiandien knygų su iššokančiomis iliustracijomis leidyboje panaudojami lazeriai“, – apie knygos „Minnie Mouse“ išskirtinumą kalbėjo Kretingos Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja dirbanti, taip pat parodas ir edukacinius renginius rengianti B. Naujokaitienė.

Ji tikino, kad ir šiemet prieš Kalėdas svajojusi bibliotekoje surengti šių ypatingų knygų parodą, tačiau sumanymą dėl koronaviruso teks atidėti ligi pavasarį įvyksiančios Nacionalinės bibliotekų savaitės.

Pasak B. Naujokaitienės, jai dar labai norėtųsi įsigyti kitą pagrindinio V. Disnėjaus herojaus „Mickey Mouse“ „Peliukas Mikis“) knygą, kuri išleista metais anksčiau už „Pelytę Mini“ – 1932-aisiais: „Kada nors įgyvendinsiu ir šią svajonę. Tokios knygos – brangios, o ir tarp kolekcininkų retai pasitaikančios.“

Bibliotekininkės kolekcijoje tarp įdomių ir vertingų pop-up technologija sukurtų knygų ir – kerinti „Alisa stebuklų šalyje“ (apačioje).

Knyga turi būti vertinga

Bibliotekininkė neslėpė, kad noras įsigyti tokių išskirtinių knygų jai gimęs po pažinties Knygų mugėje su pop-up technologija kuriančia pirmąja lietuve – Prancūzijoje gyvenančia Elena Selena, kai įsigijo pirmąją jos 2017 m. išleistą knygą „Jardin bleu“ („Mėlynasis sodas“).

Šią autorę ji buvo pakvietusi ir į Kretingos Motiejaus Valančiaus viešąją biblioteką, – pernai E. Selena išleido jau ir antrąją knygą su iššokančiais paveikslėliais „Neige“ („Sniegas“) apie lietuvišką žiemą.

„Vartydama šios autorės knygą, pajutau tokį malonumą, estetinį pasigėrėjimą ir nuo to užsikabinau, – atviravo B. Naujokaitienė. – Man labai gražu, įspūdinga. Atsiverti, ir nežinai, kas laukia kitame puslapyje. Knyga, kuria noriu papildyti savo dar kuklią kolekciją, turi atrodyti įspūdingai arba būti vertinga kaip klasika, turėti išliekamąją vertę, kad ir po daugel metų žmonės ja žavėtųsi.“

Ji jau yra įsigijusi pačia gražiausia pasaulyje prižintą, pop-up paveikslėliais Roberto Sabudos iliustruotą vienintelę lietuvių kalba 2016-aisiais išleistą Luiso Kerolio „Alisa stebuklų šalyje“. Šią knygą, vos ji pasirodė, išsyk išgraibstė kolekcininkai, ir, pasak bibliotekininkės, šiandien ją įsigyti gana sudėtinga.

Tarp vintažinių – ir „Mažasis princas“

Šiomis dienomis B. Naujokaitienė taip pat dar laukia iš privačių užsienio kolekcijų atkeliaujant dviejų vaikiškų knygų anglų kalba – prieš 40 metų išleistos istorijos apie meškiuką Parlingtoną ir knygos „Viena zoologijos sode“ – šios išsilanksto ne tik paveikslėliai, bet ir pati knyga.

Kretingiškės vintažinių knygų lentynoje taip pat – ypatingai išleistas Antuano de Sent Egziuperi „Mažasis princas“. Tai – gana stora iliustruota knyga, su retai išdėstytais iššokančiais paveikslėliais.

Iš Vokietijos antikvariato B. Naujokaitienė įsigijo ir 1982 m. išleistą siaubo istoriją anglų kalba Edvardo Gorey „The Dwindling Party“: „Pop-up technologija dažniausia kuriamos vaikiškos knygos, bet ši trumpa siaubo istorija skirta suaugusių skaitytojų auditorijai. Tuo ši knyga man pasirodė įdomi ir išskirtinė.“

Dar viena kretingiškės dėmesį patraukusi ir į jos kolekciją atkeliavusi knyga – prancūzų kalba išleista dailininkės Rebekos Dotremė (Dautremer) iliustruota šiuolaikinė knyga „Le petit theatre de Rebecca“, kurios kiekvienas puslapis itin smulkiai išraižytas lazeriu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas