Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Vyriausioji rinkimų komisija konstatavo, jog šiame stende praėjusių rinkimų į Palangos miesto savivaldybės tarybą metu skelbta politinė reklama pažeidė teisės aktus.

Antradienį posėdžiavusi Lietuvos Respublikos Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) priėmė sprendimą, kuriame konstatavo, kad pernai kovo 3 d. vykusių rinkimų į Palangos miesto savivaldybės tarybą politinės kampanijos laikotarpiu Palangos miesto rinkimų apygardoje Nr. 31 Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų sąrašas pažeidė Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą.

Užkliuvo politinė reklama

Pažymą „Dėl 2019 m. kovo 3 d. savivaldybių tarybų rinkimų politinės kampanijos laikotarpiu Palangos miesto rinkimų apygardoje Nr. 31 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašo skleistos išorinės politinės reklamos“ pristatė Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė. Ji sakė, jog lyginant duomenis apie politinę reklamą, pateiktą trijų šaltinių, buvo atkreiptas dėmesys į praėjusių savivaldybių tarybų rinkimų politinės kampanijos laikotarpiu Palangos mieste skleistą TS-LKD išorinę politinę reklamą, kuri buvo skleidžiama dviejuose stenduose ir ant dviejų paviljonų.

Pažeidimai nustatyti dėl vienos politinės reklamos, skleistos Kretingos ir Klaipėdos gatvių sankryžoje, įvažiuojant į Palangą, prie svečių namų „ALITA“ bei viešbučio ,,Info Hotel“, kurie priklauso UAB „Feliksynas“. Stacionarioje stendų įrengimo vietoje buvo pakabintas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų stendas. Stende, kairėje pusėje, buvo kandidato į tarybos narius – merus Palangos miesto rinkimų apygardoje Šarūno Vaitkaus nuotrauka ir užrašas „#Palanga keičiasi“, dešinėje – užrašas „Už Palangos merą Šarūną Vaitkų ir jo komandą“, apačioje po užrašu „Nr. 6“.

Aiškinosi, kam priklauso stendas

L. Petronienė akcentavo, kad UAB „Feliksynas“, kurios teritorijoje stovėjo šis stendas bei kurios vardu Palangos miesto savivaldybės administracija buvo išdavusi leidimus reklamai, į VRK klausimus atsakė, kad teritorija priklauso UAB „Feliksynas“, o įrenginys stendui pakabinti (konstrukcijos) priklauso fiziniam asmeniui, viešbučio „Info Hotel“ ir UAB „Palangos tauras“ direktoriui Edmundui Sakalauskui. Konstrukcijos niekada nebuvo nuomojamos už atlygį.

E. Sakalauskas šios informacijos nepaneigė, Į klausimą, ar buvo išduotas leidimas (su kuo derintas) šiam įrenginiui pastatyti ir su kuo tai buvo derinta, jis atsakė: „Su miesto savivaldybe buvo suderinta įmonės restorano reklaminė iškaba“. Į klausimą, kieno iniciatyva buvo pakabintas TS-LKD stendas, atsakyta: „Kas pakabino politinę iškabą, nežinau. Žodinį leidimą daviau aš.“ Taip pat nurodyta, kad politinė reklama skleista neatlygintinai. Į prašymą paaiškinti, kodėl nepateikus politinės reklamos įkainių, kaip tai numato Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo 16 straipsnio 4 dalis, buvo skleidžiama politinė reklama ir kas už tai atsakingas, atsakyta: „Nežinau“.

Į VRK papildomus klausimus E. Sakalauskas nebeatsakė.

VRK posėdyje dalyvavęs TS-LKD atstovas advokatas Tomas Šedbaras – Palangos meras Š. Vaitkus posėdyje nedalyvavo, nes tuo pačiu metu vyko Lietuvos savivaldybių asociacijos posėdis, – pateikęs VRK papildomos informacijos, akcentavo, jog stendas priklauso ne juridiniam, o fiziniam asmeniui, tad pažeidimus dera kvalifikuoti kitaip. Esą nėra reikalo pažymoje ir VRK sprendime minimų faktų traktuoti kaip šiurkščių Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pažeidimų, skelbtą politinę reklamą derėtų traktuoti kaip neatlygintinai gautą paslaugą.

Konstatavo pažeidimus

Vis dėlto 9 iš 10 VRK narių balsavus „už“ kiekvieną sprendimo punktą (1 susilaikė), konstatuota, jog pažeidimai buvo.

VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės pasirašytame sprendime TS-LKD Palangos miesto rinkimų apygardoje Nr. 31 kandidatų sąrašo politinės kampanijos išlaidomis pripažinta 2 tūkst. 21,60 Eur suma, išlaidas priskiriant kandidatui į Palangos miesto savivaldybės tarybos narius – merus Šarūnui Vaitkui, kurią jis būtų sumokėjęs, jeigu UAB „Feliksynas“ teritorijoje įrengtame Edmundui Sakalauskui priklausančiame stende išorinė politinė reklama būtų buvusi įrengta atlygintinai. Ši suma pripažįstama nepinigine auka už neatlygintiną politinės reklamos skleidimą.

Taip pat nuspręsta pripažinti, kad TS-LKD Palangos miesto rinkimų apygardoje Nr. 31 kandidatų sąrašas pažeidė Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą: priimant ir panaudojant nepiniginę auką nebuvo užpildytas aukų lapas bei toji nepiniginė auka nėra registruota kandidatų sąrašo politinės kampanijos finansavimo apskaitos žiniaraštyje.

VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriui pavesta įtraukti į TS-LKD Palangos miesto rinkimų apygardoje Nr. 31 kandidatų sąrašo politinės kampanijos finansavimo apskaitos žiniaraštį ir Politinės kampanijos finansavimo ataskaitą nepiniginę E. Sakalausko auką (2 tūkst. 21,60 Eur) ir politinės kampanijos išlaidas politinės reklamos skleidimui UAB „Feliksynas“ teritorijoje įrengtame E. Sakalauskui priklausančiame išorinės reklamos stende, jas priskiriant atstovaujamajam dalyviui – kandidatui į Palangos miesto savivaldybės tarybos narius – merus Šarūnui Vaitkui.

Taip pat nuspręsta pripažinti, kad E. Sakalauskas, savo reklamos stende nemokamai skleidęs minėtą politinę reklamą, pažeidė Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo punktus, kuriais draudžiama skleisti politinę reklamą neatlygintinai ir dalį, pagal kurią politinės kampanijos laikotarpiu viešosios informacijos rengėjai ar skleidėjai skleisti politinę reklamą gali tik pagal VRK pateiktus politinės reklamos įkainius ir sąlygas.

Už nustatytus pažeidimus atsakingiems asmenims bus taikoma administracinė atsakomybė.

Vasario 25 dieną VRK priimtasis sprendimas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo sprendimo priėmimo.

---

Palangos mero Šarūno Vaitkaus komentaras:

„Ar skųsime Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą, dar nežinau: tarsimės su advokatu. Tačiau sprendimas iš dalies yra mums palankus. Iš pradžių bandyta VRK abejonių sukėlusią politinę reklamą traktuoti kaip šiurkštų Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pažeidimą, tačiau posėdžio metu komisija suprato, kad to nėra. Stendas, kuriame buvo patalpinta politinė reklama, priklauso ne juridiniam, o fiziniam asmeniui, kuris leido juo pasinaudoti neatlygintinai. Kita vertus, beveik visi mes esame pažeidėjai: visų rinkiminių kampanijų metu plakatai būna neatlygintinai pakabinami, pavyzdžiui, kavinių vitrininiuose languose. Gal ir gerai, kad kažkas mus apskundė, ir VRK turėjo galimybę išsiaiškinti situaciją. Taip, mes atkentėjome – tam tikrą pinigų sumą iš mūsų išskaitys. Būtent dėl to dar pagalvosime, ar skųsti sprendimą, nes ši jo dalis, mano nuomone, nėra teisinga.“

Livija GRAJAUSKIENĖ

SEO paslaugos - reklama internete https://seopaslaugos.com/internetine-reklama-privalumai-trukumai/


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas