Pajūrio naujienos
Help
2023 Spalis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vlado Algirdo Bumelio sėkmės formulė – „99+1%“

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2019-07-09

„Pirmoje vietoje man buvo ir yra šeima“, – apie savo gyvenimo prioritetus yra pasakęs Vladas Algirdas Bumelis, įamžintas su šeima per savo 70-mečio šventę Kretingos grafų Tiškevičių rūmuose.

Į klubo „Kretingos krašto ainiai“ surengtą šventę profesorius atvyko su šeima ir spaustuvės dažais tebekvepiančia jo antrąja knyga „99+1%“.

Įkūrė „Biotechpharmą“, „Northway“ medicinos centrus

„Įmonės „Biotechpharma“ pavadinimo retas nebus girdėjęs. V. A. Bumelio 2004 m. įkurta kompanija nuo mažytės laboratorijos pastato rūsyje išaugo iki pasaulinio masto farmacijos technologijų įmonės, kurios produkciją užsako net tokios pasaulio farmacijos milžinės, kaip „Teva“, „Merck“, „Merck Serono“, „Ipsen“ ir kt. „Mes čia negaminame jokių produktų, tik idėjas“, – apie „Biotechpharmą“ sakė V. A. Bumelis. Įmonė kuria technologijas. „Kaip tai vyksta? Yra genas. Užsakovas duoda geną, jį turime įterpti į DNR, o DNR įdėti į mikrobo arba žinduolio ląstelę, priauginti ląstelių, prigaminti baltymų, išgryninti baltymą, išvalyti, sukurti vaistų formulę, buteliuką arba švirkštą ir atiduoti užsakovui“, – taip paprastai taikomuoju mokslu užsiimančios įmonės veiklą paaiškino jos įkūrėjas, šventės dalyviams prasitaręs, kad jaunystėje norėjo mesti įpusėtas chemijos studijas ir imtis filosofijos mokslų, kad sklandžiau savo mintis išreikšti galėtų. Jį sustabdęs filosofas Juozas Vytautas Vinciūnas. „Jeigu tu žinai, tu gali aiškiai pasakyti, ką žinai“, – savo buvusio dėstytojo tuomet pasakytos išminties V. A. Bumelis nepamiršo iki šiol.

Chemikas enzimologas biotechnologas V. A. Bumelis yra šiuolaikinės genų inžinerinės farmacijos pradininkas Lietuvoje, su bendraminčiais padėjęs biofarmacijos pamatus mūsų valstybėje. Sukūrė vėžiui ir hepatitui gydyti vaistus. Vaistas nuo vėžio „Tevagrastin“ buvo apdovanotas „Lietuvos metų gaminio 2008“ aukso medaliu. „Biotechpharma“ užsakovams kuria ir parduoda technologijas, vaistų dideliais kiekiais negamina, tą daro tie, kurie nusiperka įmonės technologijas. Visame pasaulyje panašių į „Biotechpharmą“ įmonių yra apie 100. Didelių, vidutinių, mažų. „Biotechpharma“ konkuruoja su vidutinėmis. Įmonė kasmet vykdo 25–30 projektų, kuria skirtingus vaistus. Įmonės pardavimai siekia apie 30 mln. eurų per metus. „Mūsų vizija – didelė įmonė po penkerių metų, generuojanti per 100 mln. eurų“, – „Biotechpharmos“ ateities planus brėžė V. A. Bumelis.

Jubiliejų švenčiantis profesorius su savo auklėtoja Angonita Blagniene.

Jau 15 metų veikia V. A. Bumelio sukurtas „Northway“ medicinos centrų tinklas Lietuvoje ir Europoje. „Northway“ medicinos centras 2005 m. buvo pastatytas ir Kretingoje, buvusioje V. A. Bumelio tėvų sodyboje, ant Akmenos upės kranto, seniausioje Kretingos J. Basanavičiaus gatvėje. „Sakė, ar tu, Bumeli, kvailas, nieko neuždirbsi“, – perspėjimus dėl šios investicijos prisiminė jisai, akcentavęs, kad investuodamas į medicinos centrą Kretingoje neturėjo tikslo uždirbti, negalėjo parduoti sodybos, į kurią tėvas daug triūso įdėjo. V. A. Bumelio tėvas Vladas Bumelis buvo veterinarijos gydytojas, motina Salomėja Jurgutytė-Bumelienė – mokytoja. Vladas Algirdas buvo ketvirtas vaikas šeimoje.

Kai Lietuvoje mokslininkai negali pasigirti uždarbiais, V. A. Bumelis yra verslo ir mokslo sėkmingo derinimo pavyzdys. „Verslas yra tas pats, kas akademinis irklavimas – jeigu nebeirkluoji – sustoji, o jei dar prieš srovę – neša atgal“, – įžvalgomis dalijosi mokslininkas ir verslininkas.

Krašto ambasadorius, aukštinantis šeimą ir darbą

„Kai norėjo uždaryti, nuoširdžiai nemažai dirbau, kad tai neįvyktų“, – apie savo pastangas išsaugoti Klaipėdos universitetą, kai šiam grėsė būti uždarytam, V. A. Bumelis prasitarė, kai sveikinimo žodį jam tarė Klaipėdos universiteto rektorius profesorius Artūras Razbadauskas. V. A. Bumelis ragino, kad universitetas imtųsi vystyti mėlynąsias biotechnologijas, kurių paskirtis – įvairių jūros organizmų tyrimas ir rezultatų panaudojimas kuriant naujus produktus. „Baltijos jūroje vien strimėlę begaudom, greit ir tos nebeliks. Jeigu vystysite biotechnologijas – prisidėsiu“, – žadėjo jis.

V. A. Bumelis padėjo savo buvusioje mokykloje dabartinėje Pranciškonų gimnazijoje įrengti modernią gamtos mokslų laboratoriją, Kretingos meno mokyklai padovanojo „Weltmeister“ akordeonus (pats yra baigęs 5-ias akordeono klases muzikos mokykloje), remia grafų Tiškevičių dvaro atkūrimo, kitus projektus gimtajame mieste.

„Nebuvome pažįstami su profesoriumi V. A. Bumeliu, jis man paskambino rinkimų naktį, kai tik paaiškėjo rezultatai“, – sakė Kretingos rajono meras Antanas Kalnius. V. A. Bumelis tarstelėjo, kad jam rūpi, kas vadovauja ir vadovaus Kretingos rajonui.

Vladą Algirdą Bumelį pasveikino Kretingos rajono savivaldybės vadovai: (iš kairės) vicemeras Dangiras Samalius, administracijos direktorė Jolanta Girdvainė ir meras Antanas Kalnius.

V. A. Bumelis neslėpė ir savo su bičiuliu Seimo nariu Antanu Vinkumi suvienytų pastangų gelbstint nuo uždarymo Kretingos ligoninę. „Jeigu tą ligoninę uždarys, tu, Antanai, man nebe draugas“, – šmaikštavo V. A. Bumelis.

Apie glaudų V. A. Bumelio ryšį su gimtuoju kraštu liudijo ir jubiliejaus šventės svečių ratas. Šventėje dalyvavo jo buvusi auklėtoja Angonita Blagnienė, profesorė solistė Regina Maciūtė, su kuria jubiliatas mokyklos laikais dainavo chore, klasės draugai profesorius Alfonsas Ramonas, žurnalistas Juozas Pocius, broliai pranciškonai Astijus ir Bernardas, Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė, įmonės „Terekas“ vadovas Juozas Maksvytis, Savivaldybės tarybos politikai.

Jubiliejaus šventėje dalyvavo V. A. Bumelio šeima – žmona Žana, dukros Diana ir Junona, anūkai. Jų turi keturis – Elzę, Simą, Nataliją Dianą, Dominyką Anną. „Aš turiu šešis vaikus, mažiausiai Dominykai Annai – 7 mėnesiai“, – susirinkusiems mįslę užminė jubiliatas, pats netrukus ją ir įminęs, paaiškinęs, kad nors vieną jo DNR ląstelę turintis šeimos narys yra jo vaikas.

„Vienareikšmiškai sakau – kad ir kiek būčiau pasiekęs moksle ir versle, pirmoje vietoje man buvo ir yra šeima“, – tvirtino V. A. Bumelis. Apie žmoną Žaną yra pasakęs: „Su kuo eičiau į žvalgybą. Su žmona.“

V. A. Bumelio jubiliejų organizavo klubas „Kretingos krašto ainiai“. Klubo idėjų generatorė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė pasidžiaugė, kad prigijo „Kretingos krašto ainių“ tradicija iškilmingai paminėti iškilių krašto žmonių sukaktis. Šventinę nuotaiką jubiliejinį vakarą kūrė tarptautinių, respublikinių konkursų laureatai Kretingos rajono kultūros centro kamerinis choras „Kristale“, vadovaujamas Kristinos Rimienės, fleitos virtuozė Akvelina Gaubienė.

Su V. A. Bumelio gyvenimu, veikla supažindina muziejininkų jo 70-mečiui parengta paroda, veikianti vienoje grafų Tiškevičių rūmų salėje. Paroda puikiai atspindi V. A. Bumelio gyvenimo credo: 99 proc. darbo+1 proc. talento.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas