Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Varduvininkui Antanui Puidokui (dešinėje) bijūno žiedą įteikė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Birželio tryliktąją, dieną, kai visose Lietuvos bažnyčiose meldžiamasi šv. Antanui, Kretingos miesto šventės ir Šv. Antano atlaidų renginiai tradiciškai pakvietė susikaupti maldai, pasigrožėti turtingoje Kretingos dvaro parko kolekcijoje pražydusiais bijūnais ir iš jų žiedų sukomponuotomis puokštėmis, spalvų vaivorykšte nušvitusiomis drobėmis. Ir – paprašyti Kretingos globėjo pagalbos, užtarimo bei aukomis prisidėti prie šv. Antano duonos.

Kvapniažiedžių bijūnų įvairovė

Balti, rausvi, raudoni, pilnaviduriai ir tuščiaviduriai – net septyniolikos rūšių Kretingos dvaro parke augančių ir ant 184 kelmų žiedus kraunančių bijūnų žiedai skleidėsi trijose dešimtyse parodai „Bijūnų žiedais vasara pražydo“ sukomponuotų puokščių.

Pristatydama vakar, ketvirtadienį, atidarytą jau vienuoliktąją tradicinę parodą Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė sakė, jog bijūnų žiedus, visu grožiu prasiskleidžiančius birželio viduryje, kai Kretingoje vyksta švento Antano atlaidai, muziejus skiria mūsų miesto globėjui. O po vieną žiedą ji įteikė parodos organizatorei Gamtos skyriaus vedėjai Jurgitai Tertelienei, broliams pranciškonams Astijui ir Gediminui, Marijono Daujoto progimnazijos muzikos mokytojai Mildai Trušauskaitei, kurios ugdytinių dainos atidarė parodą, varduvininkui Antanui Puidokui.

Atskiros padėkos sulaukė ketvirtus metus puokštes komponuojanti muziejaus darbuotoja Birutė Drungilienė.

„Šiemet į puokštes stengiausi dėti kuo mažiau kitų gėlių – norėjau atskleisti pačių bijūnų grožį ir įvairovę, – sakė floristė, prasitarusi, kad tokiame karštyje puokštes buvo itin sunku kurti, nes žiedai vyto, kaip sakoma, ant akių. – Su bijūnais komponavau gėles, kurios auga mano darželyje – sinavadas, irisus, šiurpinius gvazdikus, raskilas, darželio rugiagėles, dekoratyvinius česnakus, panaudojau ir jau nužydėjusias aguonas.“

Kretingos klebonas Astijus Kungys pašventino pintinėse sudėtus duonos kepalėlius.

Drobėse pražydusios gėlės

Kretingos muziejuje žydėjo ne tik bijūnai – pačios įvairiausios gėlės bei žolynai žvelgė iš dailininkų drobių tapybos darbų parodoje „Spalvų vaivorykštė žieduose“, kurioje eksponuojami meno kūriniai iš Muziejaus rinkinio bei šiandienos tautodailininkų ir dailininkų tapyba gėlių motyvais.

„Šiais metais nusprendėme šventam Antanui po kojomis sudėti ne tik gamtoje, bet ir drobėse pražydusius žiedus. Tad pakvietėme parodoje dalyvauti mūsų miesto ir mūsų krašto menininkus, tapančius iš pačių įvairiausių žiedynų ir žolynų sudėtus natiurmortus, tapančius gėles ir jų kompozicijas“, – kalbėjo parodos sumanytoja Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Dvaro rūmų parodų salėje iki liepos pirmosios bus galima gėrėtis Bronės Mingėlaitės Uogintienės, Onutės Dromantienės, Lidijos Kuklienės, Valdonijos Karaliūnienės, Dalios Skridailaitės, Gedimino Bytauto ir Odilės Norvilaitės Bytautienės paveikslais.

Pašventino duoną

Vidurdienio šventas mišias aukojęs Kretingos parapijos klebonas brolis pranciškonas Astijus Kungys savo pamoksle priminė Antano Paduviečio gyvenimą, jam gyvam esant per jį Dievo įvykdytus stebuklus ir šventąjį lydėjusius ženklus bei tuos stebuklus, kurie per šv. Antaną įvyksta mūsų dienomis. Priminė jis ir šv. Antano kvietimą ir raginimą eretikams, kartotą jo kelionių po Italiją, Prancūziją bei kitus kraštus metu: „Atsiverskite ir tikėkite“. Tikėti Viešpačiu, o ne piktojo vedamais burtininkais bei įvairaus plauko aiškiaregiais klebonas ragino ir į pamaldas susirinkusius kretingiškius.

Brolis Astijus savo pamoksle priminė ir švento Antano duonos dalijimo prasmę bei ištakas. Priminė ir tai, kad prie šventojo altoriaus pastatyton aukų dėžutėn, ant kurios užrašyta „Šv. Antano duonai (aukos vargšams)“, sudėtos aukos skiriamos labdaros valgyklai, kurioje ne tik duona pamaitinami skurdžiausieji parapijiečiai.

Po pamokslo brolis Astijus pašventino keturias pintines paaukotos šv. Antano duonos.

LIVIJA GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas