Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atvėrė erdves kameriniam Dvaro teatrui

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2019-02-26
Atkurtas erdves Ūkvedžio name ketinama panaudoti ir kameriniam Dvaro teatrui.

Kretingos dvaro Ūkvedžio name surengus teatralizuotą vakarą, kurio metu buvo skaitoma dar nebaigta kraštiečio publicisto Juozo Pociaus pjesė „Oranžerijos stiklo paveikslėliai“, atidarytos naujos kamerinio dvaro teatro erdvės. Jose ir toliau bus tęsiami renginiai iš ciklo „Atgimstančios Kretingos grafų Tiškevičių dvaro istorijos ir legendos“.

Pjesėje – atkurta didikų šeimos istorija

Pjesę skaitė pats jos autorius išvien su klaipėdiete aktore Virginija Kochanskyte, – jiedu jau kelerius metus per Kretingos muziejaus rengiamus Dvaro menų festivalius „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ įsikūnija į Grafą ir Grafienę. Jiems taip pat talkino buvęs ilgametis Kretingos rajono vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ režisierius Algimantas Verbutas. Skaitymus muzikiniais intarpais papildė Kretingos meno mokyklos pedagogės: fleita grojo Dainora Pazdrazdienė, klavinola – Rita Pukelytė-Retkienė.

„Ši pjesė dedikuota didikams Sofijai ir Juozapui Tiškevičiams. Renku istorinę medžiagą ir įvelku į siužetą, suteikdamas jam dramos formą. Panaudojau grafienės Sofijos laiškus, grafo Juozapo testamentą, įvairius kitus dokumentus. Didžioji dalis pjesės jau suguldyta, tačiau žinau, jog muziejus pasipildė nauja istorine medžiaga – Sofijos dienoraščiu iš kelionės po Europą, taip pat Darbėnų žydų bendruomenės užuojauta mirus grafui bei kitokiais dokumentais. Todėl ligi Dvaro šventės šį rugpjūtį pjesę ketinu užbaigti“, – kalbėjo J. Pocius.

Pjesę „Oranžerijos stiklo paveikslėliai“ ketinama suvaidinti ant būsimos Kretingos dvaro rūmų verandos, kurią, kaip ir daugumą nuniokotų dvaro pastatų, muziejus pasiryžęs atstatyti. O per Šv. Antano atlaidus ir Kretingos miesto šventę birželį J. Pocius tikisi dabartinį pjesės variantą suvaidinti išvien su garsiu šalies lėlininku Vitalijumi Mazūru.

Dvaro Grafienės vaidmenį kasmet kuria aktorė Virginija Kochanskytė.

Siekia atgaivinti rūmų teatrą

„Juozas Pocius parašė labai vaizdingą pjesę: jis mus nukėlė į dvaro erdves su jo kulinariniu paveldu, puikiai atspindėjo grafo J. Tiškevičiaus charakterį per darbą ir pomėgius, išryškino grafienės Sofijos būdą – tolerantiškumą, pagarbą vyrui ir aplinkiniams, jų tarno sumanumą bei ūkiškumą“, – pirmuoju suvaidintu kūriniu džiaugėsi Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė.

Ji, beje, yra ir šio naujojo meno projekto sumanytoja. „Žengėme pirmąjį žingsnį, realizuojant muziejininkų svajonę – įkurti Dvaro kamerinį teatrą. Kretingoje ir aplink ją turime talentingų kūrėjų, norisi sutelkti juos po rūmų stogu, prisimenant grafų Sofijos ir Juozapo Tiškevičių pomėgį menui, jų mecenatystę, grožio puoselėjimą. Rūmuose kažkada taip pat veikė teatras, todėl labai norisi jį atgaivinti“, – kalbėjo V.Kanapkienė, už kūrybinius projektus ir Dvaro sodybos pastatų renovaciją bei jų pritaikymą turizmui, edukacijai šiemet apdovanota Valstybine kultūros ir meno premija.

Jos žodžiais, galimybė atidaryti kamerinį Dvaro teatrą atsirado, renovavus Ūkvedžio namą, kur tam puikiai tiko ištapyta nedidelė erdvė su puikia akustika. „Tikimės, jog nuo šiol čia vyks įvairūs teatralizuoti vakarai, galbūt atgytų kretingiškės rašytojos Liūnės Janušytės humoreskos. Šiemet Palangoje pastatytam pirmajam lietuviškam spektakliui „Amerika pirtyje“ sukanka 120 metų, – norėtųsi, kad jį suvaidintų mūsų erdvėse.“

---

Nuo šio kovo sekmadieniais Kretingos muziejaus Žiemos sode vyks „Pasakų rytmečiai“, kurių metu mažieji kretingiškiai ir jų tėvai bei visi norintys skaitys mėgstamas pasakas, po to bendraudami jas aptars. Šio renginio organizatorius – Algimantas Verbutas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas