Pajūrio naujienos
Help
2023 Rugsėjis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į koplyčią grįžo grafų sarkofagai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2018-12-21
Restauratorius Gintaras Kazlauskas rūpestingai apžiūri grafo Juozapo Tiškevičiaus sarkofago detales. Šalia – Sofijos Tiškevičienės sarkofagas.

Vakar iš restauravimo dirbtuvių Kėdainiuose į Kretingos senųjų kapinių koplyčią buvo pargabentas atkurtas Kretingos dvaro valdytojo grafo Juozapo Tiškevičiaus (1835–1891) sarkofagas, – jo žmonos Sofijos (1837–1919) sarkofagas sugrįžo kiek anksčiau. Į cinko sarkofagus amžinam poilsiui koplyčios kriptoje buvo patalpinti mediniai karstai su sutuoktinių palaikais.

Trečdalis sarkofago – naujai

J. Tiškevičiaus sarkofago montavimo darbus talkinat Kretingos muziejaus darbuotojams,pabaigęs restauratorius Gintaras Kazlauskas prisipažino, jog jam iš pradžių buvo patikėta atkurti abu sarkofagus, tačiau tam sutrukdžiusi sunki jo liga. Po jos atsigavęs, kibo į grafo Juozapo sarkofagą, o grafienės Sofijos buvo perduotas Vilniaus įmonės „Mažoji restauracija“ restauratoriui Ramūnui Starkui.

Restauratorius sakė, jog Juozapo ir Sofijos sarkofagus, kaip ir jų gyvenimų ir mirties ribą, skiria 30 metų. Grafo sarkofagas buvo stipriai sunykęs, teko atkurti apie 30 proc. jo paviršiaus. Nuvalius skarda švietė kaip žvaigždės danguje, – vien skylės, kurias ne visur tepavyko užlopyti, užlituoti. Reikėję sukurti naują konstrukciją, nes XIX a. pabaigoje apie sarkofagų išsaugojimą negalvota. Gausiai dekoruotą sarkofagą, kurį prieš 130 metų sukūrė Karaliaučiaus meistrai, buvo perdarę vietiniai meistrai – prilipdė įvairių Lenkijoje pagamintų bronzuotų dekoro detalių. „Toks buvo laikotarpis – nieko tikro: stilius – kaip ir baroko, detalės neva paauksuotos, meilė gal irgi nebuvo tikra“, – svarstė restauratorius.

G. Kazlauskas sakė, jog jam itin sudėtinga buvę atkurti sarkofago apvadus-virbus, nes jie „vaikšto“, įnešus iš dirbtuvių į šiltą patalpą: „Gal ir čia „šokinės“, bet tai – ne mano, o gamintojų kaltė“, – pastebėjo jis.

Kretingoje prieš du dešimtmečius jam taip pat buvo patikėta atkurti miesto įkūrėjų didikų Chodkevičių giminės alavo sarkofagus. Pastarieji, jo žodžiais, kultūros vertybių požiūriu, buvę gerokai brandesni ir įdomesni.

Mįslinga atradimo istorija

Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė, inicijavusi atkurti Tiškevičių sarkofagus, sakė, jog darbai kainavę 50 tūkst. Eur.: 26 tūkst. – grafo J. Tiškevičiaus ir 24 tūkst. – grafienės Sofijos sarkofagų restauravimas.

„Ši diena man labai džiugi – tarsi angelas būtų išskleidęs sparnus viršum Kretingos: buvome davę pažadą sugrąžinti Kretingos didikų palaikus į atkurtus sarkofagus, nors dar nežinojome, ar turėsime tam pinigų. Kai 2014-aisiais į koplyčioje stovėjusius postamentus įvedėme zondus, pamatėme, kad juose užmūryti 4 sarkofagai, prašėme leidimo juos išimti. Išėmus pamatėme, kad grafų sarkofagai labai sunykę, išplėšti, išgrobstytos įkapės“, – pasakojo V. Kanapkienė.

Teko žengti kitą žingsnį – identifikuoti palaikus, ką ir padarė Vilniaus universiteto profesorius Rimantas Jankauskas, ir Kultūros paveldo departamento prašyti lėšų atkurti bent sutuoktinių sarkofagus.

Aptikti dar du sarkofagai

Koplyčios postamentuose buvo aptikti dar du sarkofagai: 1896-aisiais mirusios mažametės grafų anūkės Marijos bei, manyta, nežinomos moters. Tačiau V. Kanapkienė atskleidė, jog muziejaus istorikui Juliui Kanarskui jau kone pavyko identifikuoti, kad nežinomu laikytame sarkofage ilsisi grafų guvernantė dvaro matininko Šostako duktė Sofija Stefanija Šostakaitė, ištekėjusi už grafų bendrapavardžio bajoro Tiškevičiaus. Šiems sarkofagams atkurti kol kas lėšų negauta.

Be šių 4 koplyčioje esančių cinko sarkofagų, mediniuose karstuose dar ilsisi Kazimiero Tiškevičiaus (1896–1941) ir Jadvygos Sviatopelk-Četvertinskajos (1878–1939) palaikai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas