Pajūrio naujienos
Help
2023 Rugsėjis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dvaro „Nykštukui“ surinko 2 tūkst. eurų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2018-12-18
Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė pristatė menininkų darbus, kurie parduodami aukcione „Nykštuko“ skulptūrai atkurti.

Praėjusį savaitgalį Kretingos muziejuje buvo surengtas aukcionas „Atkurkime kartu Kretingos dvaro parko fontaną „Nykštukas“, kuriame parduoti buvo pristatyti dailininko Edmundo Giedrimo, medžio drožėjo Adolfo Viluckio bei klaipėdiečio skulptoriaus Vytauto Baransko darbai. Aukcione fontanui atkurti buvo surinkta 1 tūkst. 908 eurai.

Parėmė ir menininkus

Atidarant aukcioną, baltomis pirštinėmis mūvįs kraštietis ilgametis Dvaro šventės ir šios ceremonijos vedėjas Juozas Pocius sakė, jog balta spalva reiškia, kad prisiliečiama prie meno vertybių, kurios iš šio aukciono kaip kalėdinės viešnios įžengs į meną vertinančių žmonių namus ar taps brangia dovana jų bičiuliams.

Į aukcioną menininkai iš viso pristatė 22 darbus: E. Giedrimas – 5 drobes su jūros bei pajūrio kopų vaizdais, A. Viluckis – 4 skulptūras, V. Baranskas – 13 darbų fontano „Nykštukas“ bei „Mergaitė su skėčiu“ motyvais. Buvo parduota 19 darbų: 4 E. Giedrimo, 2 A. Viluckio ir visi V. Baransko darbai, už kuriuos būsimai „Nykštuko“ skulptūrai surinkta kone 2 tūkst. eurų, – kitos lėšos skirtos paremti pačius menininkus.

Kretingiškis architektas ir dailininkas E. Giedrimas „Pajūrio naujienoms“ sakė, jog aukcionui skyrė vienus iš paskutinių savo nutapytų darbų: „Tegul džiugina kitus, – per daug jų nesureikšminu.“ Ligi šiol jis muziejui yra padovanojęs paveikslų ciklą su Kretingos krašto piliakalniais ir ant jų atkurtų pilių vizijomis bei Kretingos architektūros vaizdais.

Atkurs neidentišką dvynį

Klaipėdietis V. Baranskas, atkūręs pirmąjį dvaro fontaną „Mergaitė su skėčiu“, sakė, jog mielai ir šįkart ėmęsis muziejininkų jam pasiūlyto „Nykštuko“. Jis sakė daugsyk važiavęs į Kauno karo muziejų, kur iš Kretingos dvaro iškeliavęs „Nykštukas“, kalbėjęs su šio muziejaus vadovais ir mano, jog tikslingiausia bus nulipdyti jo brolį-dvynį.

„Kretingiškis nykštukas šiek tiek, nežymiomis detalėmis skirsis nuo kauniečio, nes nebūtų solidu atkurti lygiai tokį pat“, – įsitikinęs jis. O „Mergaitę su skėčiu“, šiai neišlikus, sakė, atkūręs pagal nuotraukas bei archyvinę medžiagą.

Nukeldins elektros skydinę

Šio aukciono iniciatorė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė sakė, jog tol, kol bus surinkta pakankamai lėšų – sąmata paaiškės netrukus, dar bus rengiami aukcionai pavasarį.

Tačiau ji pabrėžė, jog tai yra paramos renginiai, kuriuose vyrauja ne pinigų, o širdies kalba.

„Į pirmąjį aukcioną atėjo tie žmonės, kuriems rūpi Kretingos dvaro istorija: menininkai, pateikę savo darbus, ir tie, kurie juos įsigijo tam, kad sykiu atkurtume antrąjį dvaro fontaną. Tai – tarsi įrodymas, kad nesame užmigę prie projektų, prie savo rašomųjų stalų, o siekiame, kad gražėtų mūsų miestas. Esu įsitikinusi, kad mūsų dvaras vėl bus toks garsus kaip prieš šimtmetį, kai žmonės iš tolybių čia plaukė pasižiūrėti rožių sodo, parko ir jame trykštančių fontanų“, – teigė V. Kanapkienė.

Ji priminė, jog lygiai taip pat 2007–2008 m. buvo surengtas pirmasis aukcionas, siekiant atkurti pirmąjį dvaro fontaną „Mergaitė su skėčiu“. Jei visuomenė susivienijo prieš dešimtmetį, ji tikisi, bendromis jėgomis pavyksiant atkurti ir fontaną „Nykštukas“, kažkada stovėjusį pietinėje parko dalyje, prie dabartinės elektros skydinės, kurią reikės nukeldinti. Techninis projektas skydinei nugriauti jau parengtas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas