Pajūrio naujienos
Help
2023 Spalis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar laukiate Kretingoje atidarant naująjį Sporto centrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kūryboje: žmogaus ir visatos dialogas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Smiltys
  • 2018-11-09
Vakar parodą „Saturno šešėliai“ atidariusi dailininkė Agnė Palilionytė teigė, kad visuomenei pristatomi patys naujausi jos darbai, įkvėpti minčių apie kosmosą ir jo ryšį su žmogaus egzistencija.

„Tai yra savotiškas atsakymų ieškojimas – iš kur mes, kodėl ir kaip mes egzistuojame“, – sakė 36 metų kretingiškė dailininkė Agnė Palilionytė, kalbėdama apie savo aistrą domėtis kosmosu. Ši savo begalybe ir sistema žmogaus protui sunkiai aprėpiama erdvė ir tapo įkvėpimo šaltiniu naujajai A. Palilionytės tapybos parodai „Saturno šešėliai“, kuri vakar buvo atidaryta Kretingos rajono kultūros centre.

Prieš parodos atidarymą A. Palilionytė atskleidė, kad „Saturno šešėliai“ yra tarsi savotiškas ankstesnės jos parodos „Žvaigždžių dulkėse“ tęsinys, kuomet daugiausia minčių ir įkvėpimo semiamasi iš literatūros bei kitų šaltinių apie kosmosą.

Mintys – iš naktinio dangaus

„Fantazavau apie Saturno gyvybės formas ir žmogus mano darbuose yra traktuojamas kaip šešėlis, neturintis veido bruožų ir perteiktas ekspresyviai, judantis“, – sakė dailininkė.

Kita paveikslų dalis – abstrakcijos, kurios taip pat gimė, žvelgiant į naktinį dangų ir apmąstant visatos begalybę. Daugiausiai darbų atlikti aliejine tapyba ant drobės, tačiau esama ir akvarelės – menininkė šypsosi: galbūt tai taps užuomina apie kitą parodą, kurią sudarytų darbai, atlikti tik akvarele.

„Mano žinios apie kosmosą nėra didelės, tačiau man patinka apie jį skaityti – apie Didįjį sprogimą, juodąsias skyles, planetas, apie tai, kaip gimsta žvaigždės ir kaip jos išnyksta. Tokiu būdu savotiškai ieškau atsakymų, iš kur mes: kosmoso laiku žiūrint, mūsų gyvenimas nesudarytų nė milisekundės, tarsi ir neegzistuotume, tačiau mes juk egzistuojame, – savo mintimis pasidalijo A. Palilionytė. – Kyla klausimų, ar dar kitur egzistuoja gyvybė, kokios jos formos, kokie fizikos dėsniai veikia kosmose, kokią įtaką jie daro mums.“

Nors A. Palilionytės paveikslai turi pavadinimus, tačiau jų autorė neakcentuoja – paliekama laisvė žiūrovų interpretacijoms.

Visata turi emociją

Iš tokių apmąstymų gimė ir parodos „Saturno šešėliai“ koncepcija, kurią apibūdindama A. Palilionytė teigė norėjusi pafantazuoti, koks šešėlis būtų dujinėje planetoje.

„Nusprendžiau, kad Saturno šešėliai turi turėti emocijas, išgyvenimus. Tai lyg kitokios formos gyvybė, primenanti žmogaus siluetą. Saturno šešėlis mano fantazijos būtybė, kuri yra ir apčiuopiama, ir su išgyvenimais, – taip parodą pristatė A. Palilionytė, kuriai ir visa visata neatrodo tik šalta dangaus kūnų judėjimo erdvė. – Mano nuomone, ta biochemija, kuri vyksta mūsų galvoje, tai yra atspindys visatos darinių cheminių reakcijų. Emocija, gimusi mūsų galvoje, turi analogą kažkur besiformuojančioje žvaigždėje ar net jos gyvavimo pabaigoje. Visata turi emociją.“

Žmogaus siluetas yra mėgstamas motyvas A. Palilionytės kūryboje, tačiau jis, pasak autorės, vis kinta, atsižvelgiant į tematiką. „Seniau mano darbuose dominavo moters figūros – su skrybėlėmis, akcentuodavau dideles akis. Dabar siluetai yra visiškai be veido bruožų, man patinka jų ekspresija, pozos, kurios subtiliai išreiškia emocijas“, – sakė A. Palilionytė.

Ji prisipažįsta, kad minčių, kaip ekspresyviai pavaizduoti žmogaus siluetą, ji pasisemia ir per Solo Latino šokių pamokas, kurias laisvalaikiu lanko su malonumu pas mokytoją Eglę Mačėnaitę. „Šiems šokiams tinka ekspresija, emocijos – ten jas galiu drąsiai išreikšti“, – pasakojo A. Palilionytė.

---

Dosjė Autorinės parodos:

- 2016 11 „Žvaigždžių dulkėse“,

Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka, Palanga;

- 2016 04 „Šušu šalyje“, Koncertų salė, Klaipėda;

- 2016 02 „Šušu šalyje“, knygynas–arbatinė „Špitolė“, Kretinga;

- 2016 02 „Šalti bučiniai“, PC „Europa“, Vilnius;

- 2015-12 „Šalti bučiniai“, PC „Panorama“, Vilnius;

- 2015-11/12 „Šušu šalyje“, Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka;

- 2015-10 „Šušu Šalyje“, Adomo Mickevičiaus biblioteka, Vilnius;

- 2015-09 „Šalti bučiniai“, „3 Burės“ verslo centras, Vilnius;

- 2015-04 „Spalvų judesiai“,

Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Kaunas;

Kolektyvinės parodos:

- 2016 09 „Moterys mene: žaidimai (Play)“,

Kauno menininkų namai, Kaunas

- 2016 03 „Pavasara atmoda 3“, Liepojos muziejus, Latvija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas