Pajūrio naujienos
Help
2021 Lapkritis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Orų prognozė
Dieną2°C debesuotumas 4 %
Naktį-1°C debesuotumas 5 %
Apklausa

Ar geras sprendimas įrengti požeminę perėją po geležinkeliu Palangos g. Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingos šeimos medicinos centro gydytoja Silvija Zamulskienė teigė, kad galvos skausmo priežasčių gali būti daugybė – ne tik kraujotakos sutrikimai, kaip dažnai yra manoma.

„Kai pacientas pasiskundžia, kad jam skauda galvą, tuomet galvą pradeda skaudėti jo šeimos gydytojui“, – šmaikštavo Kretingos šeimos medicinos centro gydytoja Silvija Zamulskienė, paaiškinusi, kad egzistuoja daugiau negu 200 galvos skausmų rūšių ir atskleisti jų priežastį ne visada paprasta. Tad ieškant atsakymo į klausimą, kodėl skauda galvą, didelė dalis gydymo sėkmės tenka pačiam pacientui – kaip tiksliai jis apibūdins savo būseną ir padės atrasti priepuolius iššaukiančius dėsningumus.

„Skausmas pažįstamas visiems. Jau kūdikystėje jis padeda suvokti aplinkinio pasaulio pavojus, išmoko prisitaikyti ir išgyventi, – apie tai, kad skausmas yra neišvengiama gyvenimo dalis, kalbėjo S. Zamulskienė. – Skausmas mus saugo visą gyvenimą, informuoja apie ligas ir skatina ieškoti pagalbos. Iš visų į gydytojus besikreipiančių pacientų apie 60 proc. tai daro, pajutę skausmą.“

Galvos skausmas yra vienas dažniausių pacientų skundų: apie 70 proc. žmonių bent 1 kartą per metus pajaučia galvos skausmą, o maždaug 4–5 proc. žmonių jį patiria kasdien.

Viena dažniausių priežasčių – stresas

Kretingos šeimos medicinos centro bendrosios praktikos gydytoja Silvija Zamulskienė pastebi, kad viena dažniausių galvos skausmo priežasčių – stresas.

„Juk ne veltui yra ir posakis „turiu galvos skausmą“, kai kalbama apie kokį nors rūpestį, – priminė S. Zamulskienė. – Neatsiejama šiuolaikinės civilizacijos dalimi tapo greitas tempas, įtampa, nesveikas gyvenimo būdas – visa tai neretai ir sukelia galvos skausmą.“

Pasak gydytojos, verta domėtis ir išmokti streso valdymo praktikų – jas pritaikius nebereikės ir raminančių vaistų. Svarbu suprasti, kad reakcija į situaciją priklauso tik nuo paties žmogaus individualaus požiūrio – kas vienam gali sukelti emocijų audrą, kitam tebus dar vienas uždavinys, kurį reikia išspręsti.

S. Zamulskienė paaiškino, kad galvos skausmas gali būti ir lėtinio nuovargio sindromo požymis, kuris pasireiškia organizmo išsekimu. Tokiu atveju vien pamiegoti nepakanka – atgauti organizmo gyvybines jėgas yra reikalinga ir mediko pagalba.

Ilgos valandos prie kompiuterio, automobilyje, žiūrint televizorių taip pat ilgainiui gali sukelti galvos skausmą, ypač – jei, naudojantis kompiuteriu, rankoms nėra atramos. Dėl netaisyklingos kūno padėties sutrinka galvos kraujotaka.

Skausmą gali sukelti ir vaistai

S. Zamulskienė pasakojo, kad bene dažniausia galvos skausmo priežastis, dėl kurios pacientai kreipiasi į gydytojus, – padidėjęs kraujo spaudimas. Diagnozavus arterinę hipertenziją, gydytojas paskiria vaistus šiai ligai gydyti.

Tačiau sukelti galvos skausmą gali ir tokios iš pažiūros nekaltos priežastys, kaip aštrus kvapas ar per stipriai surišti plaukai. Ko gero, dažnas yra pajautęs galvos skausmą, kuris atsiranda pritrūkus miego ar kenčiant pagirias.

Neretai žmonės pastebi, kad galvos skausmą sukelia oro permainos, kraujospūdžio pasikeitimai, daliai moterų būdinga jį jausti artėjant menstruacijoms. Įdomu tai, kad galvos skausmą gali sukelti net seksas, nors tai pasitaiko labai retai.

S. Zamulskienė pasakojo, kad galvos skausmas gali būti susijęs su netaisyklingu sąkandžiu bei bruksizmu (kuomet naktį griežiama dantimis). Abiem atvejais yra pernelyg įtempti žandikaulio raumenys ir tai sukelia galvos skausmą.

Galvos skausmą gali iššaukti ir suprastėjusi rega, tad pakanka pacientui pritaikyti jam tinkančius akinius ir negalavimai praeina.

„Paradoksas yra tai, kad galvos skausmo priežastimi gali tapti tie vaistai, kuriuos žmogus jau buvo įpratęs vartoti nuo galvos skausmo“, – sakė S. Zamulskienė.

Ji atkreipė dėmesį į tai, kad galvos skausmas dažniausiai yra neatsiejamas nuo infekcinių susirgimų. Tarp jų ir – erkinio encefalito, kuriuo susirgus, praėjus 2–4 savaitėms po erkės įsisiurbimo, jaučiamas stiprus galvos skausmas, taip pat pakyla temperatūra, jį krečia šaltis, pykina, sutrinka miegas ir kt.

Skausmo nenufotografuosi

Dažniausiai numalšinti galvos skausmui pakanka išgerti vaistų, tačiau jei jie nepadeda, jei galvos skausmas kartojasi, jis yra netipiškas, tuomet būtina kreiptis į gydytojus, išsiaiškinant negalavimo priežastį, ypač – jei pacientui daugiau negu 50 metų.

S. Zamulskienė akcentavo, kad net tada, jei galvos skausmą pavyksta pašalinti vartojant vaistus, tačiau jis vis kartojasi, reiktų specialisto konsultacijos, nes ilgalaikis vaistų vartojimas gali pažeisti kitus organus.

„Dažnai pacientai prašo skirti radiologinį tyrimą, tačiau iš tiesų migreninio galvos skausmo nenufotografuosi. Pacientą siunčiame pas tam tikros srities gydytoją, ir jau šis sprendžia, ar reikalingi kokie nors kitokie tyrimai. Pavyzdžiui, sudėtingi tyrimai atliekami, kai įtariami gerybiniai bei piktybiniai galvos smegenų navikai. Tačiau jei skausmas yra migreninio pobūdžio, jį diagnozuojame tik remdamiesi paciento pasakojimu, jo apibūdinimu“, – kalbėjo S. Zamulskienė.

Pasak jos, pacientai, kurie patiria migrenos priepuolius, ilgainiui susigyvena su šia liga ir išmoksta ją valdyti, vartojant vaistus, kiek tai yra įmanoma. „Migrena daugiau serga moterų negu vyrų, ir nors iki galo nėra ištirta, kas šią ligą sukelia, tačiau yra nustatyti ją provokuojantys faktoriai: fermentinis sūris, raudonas vynas, kava, kofeinas, alkoholis, šokoladas. Įprastai tie, kas turi migreną, ilgainiui atpažįsta, kokie veiksniai provokuoja jų organizmą, tad jų stengiasi vengti“, – kalbėjo S. Zamulskienė, atskleidusi, kad net 20 proc. pacientų migrenos priepuoliai prasideda, nesulaukus 10 metų amžiaus.

Vyrams dažniau negu moterims pasireiškia klasterinis galvos skausmas, kuris yra labai intensyvus ir užklumpa staiga, gali trukti iki kelių valandų, o vėliau šie priepuoliai pasikartoti.

---

Kokiais atvejais, pajutus galvos skausmą, reikia skubiai vykti į medicinos įstaigą:

• Jei nepadeda vaistai nuo skausmo ir jis vis stiprėja

• Jei galvos skausmas užklumpa staiga, yra intensyvus, pulsuojantis, jį būtų galima apibūdinti kaip sprogimą

• Kai jaučiamas sprando, kaklo raumenų surakinimas, pykinimas, pakyla aukšta temperatūra

• Kai galvos skausmą lydi regos ar koordinacijos sutrikimai, darosi sunku valdyti rankas, kojas, tirpsta kuri nors kūno pusė

• Kai galvos skausmą lydi stiprus vienos akies skausmas

• Kai galvos skausmas apima po patirtos traumos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas