Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

“Sodra” atšventė aštuoniasdešimtmetį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2006-03-31

Šiemet “Sodra” paminėjo 80-ąjį savo veiklos jubiliejų. Kretingos “Sodros” direktorė Danutė Kalinkienė tvirtino, kad jų įstaigos paskirtis – tarnauti žmogui: „Esame ta institucija, kuri per įmokas, išmokamas pensijas, pašalpas susijusi kone su visais rajono žmonėmis“.

“Sodra” ( Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos) Lietuvoje socialinį draudimą administruoja nuo 1990 metų. Tačiau socialinio draudimo istorija Lietuvoje yra skaičiuojama nuo 1926 m. kovo 23 d., kuomet Lietuvos Prezidentas Aleksandras Stulginskis pasirašė Vyriausiosios socialinio draudimo valdybos įstatymą.

Vienam dirbančiajam tenka 1,24 pensininko

“Sodros” kolektyvas įstaigos 80-mečio proga sustojo įsiamžinti bendroje nuotraukoje. Pirmoje eilėje (iš kairės): finansų skyriaus vedėja Danutė Paršonienė, direktorė Danutė Kalinkienė, direktorės pavaduotojos Galina Žukauskaitė ir Danutė Švitienė.

Kretingos “Sodroje” šiuo metu dirba 47 darbuotojai, 7 iš jų – nuo įsikūrimo pradžios. “Sodros” direktorė Danutė Kalinkienė bei pavaduotoja Galina Žukauskaitė socialinio aprūpinimo sferoje dirba per 20 metų.

Pernai Kretingos “Sodroje”, kuri įsikūrė buvusiame skaičiavimo centre, dėl įmokų ir išmokų apsilankė apie 25 tūkst. klientų. „Kasdien praeina iki 150 žmonių. Jei iškyla neaiškumų, pasišnekame su žmonėmis, siunčiame klausimus į ministeriją. Kažkaip išvengiame rimtų skundų ir konfliktų. Kartais žmogui užtenka paaiškinti, kad toks yra įstatymas ir aukščiau jo neiššoksi, atrodo, taip paprastai ir susišnekam“, - D.Kalinkienė sakė, jog džiaugiasi visais savo įstaigos darbuotojais ir klientais.

“Sodros” kolektyvas aptarnauja per 9,5 tūkst. apdraustų (dirbančių pagal darbo sutartis, už kuriuos įmokas moka darbdaviai) asmenų bei 3,6 tūkst. draudėjų (įmonių, įstaigų, bendrovių).

Kretingiškiams skiriama ir išmokama per 15 tūkst. pensijų ir kompensacijų, ligos, motinystės ir kitų pašalpų. Pernai “Sodra” išmokėjo 56,7 mln. Lt išmokų, iš jų – 50 mln. Lt pensijų.

D.Kalinkienė pasidžiaugė, kad pernai padidėjo senatvės pensija: II-o ketvirčio vidutinė pensija siekė 370,27 Lt, o IV-ame buvo 418,42 Lt. Pagal amžių daugiausiai senatvės pensijas gauna asmenys nuo 60 iki 69 metų. Vienam dirbančiam kretingiškiui tenka išlaikyti 1,24 pensininko.

Planas viršytas 111 proc.

Direktorės žodžiais, didelį dėmesį “Sodra” skiria ir įmokų surinkimo kontrolei.

„Sąžiningai ir laiku įmokas sumoka bendrovės: „Kretingos grūdai“, „Vara“ „VudVa“, „P.Varkojis ir kompanija“, „Genčų nafta“, „Kontvainiai“, „Augma“, „Ringesta“, „Ostseefish Kretinga“, „Žvėrininkystės ūkis“, - pasidžiaugė vadovė.

Pernai pajamų surinkimo planas, D.Kalinkienės žodžiais, įvykdytas 111,7 proc. Kretingos “Sodra” pajamų ir įmokų gavo per 34 mln. Lt. „Tam įtakos turėjo Kretingos rajono žmonių vidutinio darbo užmokesčio augimas bei minimalios mėnesinės algos padidėjimas. Vidutiniškai 2005 m. kretingiškis uždirbo 952,82 Lt“, - sakė direktorė.

2005 m. padaugėjo ir asmenų, mokančių savanoriškojo valstybinio socialinio draudimo įmokas būtinajam pensijų draudimo stažui.

Vienok, pagausėjus asmenų, dirbančių pagal verslo liudijimus, ir individualių įmonių (iš 3,6 tūkst. draudėjų tokių yra 2,7 tūkst.), sugaištama nemažai darbo laiko ir materialių sąnaudų juos surandant ir surenkant įmokas. „Iš kai kurių išieškoti įsiskolinimą nėra galimybių, nes jie niekur nedirba ir neturi turto. Problemų kyla ir dėl to, kad Kretingos rajonas yra „auksinio trikampio dalis“, šalia Klaipėdos ir Palangos. Čia vyrauja smulkus verslas, kurį sukontroliuoti ir surinkti įmokas yra sudėtinga“, - tikino D.Kalinkienė.

Apdovanojo ministrė

Jau trečius metus “Sodra” vykdo Vyriausybės pavedimą iki 2009 m. sukaupti duomenis apie žmonių darbo stažą ir pajamas, įgytas iki 1994 m. Jau yra sukaupti 3250 rajono asmenų duomenys.

„Tačiau ne visi žmonės, ypač jaunesni, supranta šios akcijos svarbą, manydami, kad iki pensijos dar – „marios laiko“. Esame dėkingi vadovams, kurie ragina darbuotojus susitvarkyti dokumentus, tokių įstaigų, kaip: Kretingos miškų urėdijos, Kūlupėnų seniūnijos, Salantų ir Kartenos vidurinių mokyklų, Salantų PSPC, Kretingos kultūros centro, M.Valančiaus bibliotekos“, - kalbėjo direktorės pavaduotoja G. Žukauskaitė, patikindama, jog duomenų rinkimas į bendrą bazę būtinas pačių žmonių gerovei ir pensijų prognozėms.

„Kiekvienas esame svarbus ir kiekvieno darbas lemia bendrus rezultatus“, - geru žodžiu apie visus buvusius ir esamus “Sodros” darbuotojus, sveikindama juos 80-mečio proga, minėjo D.Kalinkienė. Šia proga D.Kalinkienę bei G.Žukauskaitę padėkos raštais apdovanojo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas