Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugsėjis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar tikrinate informaciją, paskleistą socialiniuose tinkluose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Savanorių kapai pažymėti ženklais

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Istorija
  • 2017-10-20

Prieš Vėlines ant aštuonių Lietuvos kariuomenės savanorių – kovotojų už šalies laisvę ir Nepriklausomybę – kapų Kretingos miesto senosiose kapinėse pastatyti vienodi atminimo ženklai iš rusvo lauko akmens.

Tokie lauko akmens stulpai pažymi 8 savanorių kapus Kretingos miesto senosiose kapinėse.

Atminimo ženklais pažymėti šių laisvės kovotojų kapai: Lietuvos kariuomenės savanorio brigados generolo Vlado Nagiaus-Nagevičiaus, Lietuvos kariuomenės savanorio karininko Juozo Zamkaus, Lietuvos kariuomenės savanorio Kretingos policijos nuovados viršininko Kazio Grižo, Lietuvos kariuomenės savanorio Kretingos vartotojų bendrovės vedėjo Juozo Pabrėžos, Nepriklausomybės kovų dalyvio ūkininko Prano Papievio, visuomenės veikėjo 1917 m. Vilniaus konferencijos dalyvio ir Kretingos rajono Garbės piliečio Vlado Grudzinsko, bendras simbolinis Lietuvos karių kapas bei Lietuvos kariuomenės savanorio karininko Rainių kankinio Vlado Petronaičio atminimo vieta.

Lėšų – 1,8 tūkst. eurų – šių savanorių kapavietėms pažymėti skyrė Kretingos rajono savivaldybė. Kretingos muziejaus vadovė V. Kanapkienė, kuri yra ir šio projekto iniciatorė, teigė, jog, išskiriant iš kitų ir pažymint savanorių kapus, buvo siekiama įamžinti atminimą tų rajono asmenų, kurie dalyvavo 1917–1920 m. kovose už Lietuvos valstybingumą. „Tai bus ir mūsų miesto indėlis artėjančiam Lietuvos nepriklausomybės 100-mečiui“, – teigė ji.

Sukurti nedidelius – 52 cm aukščio ir 15x15 cm dydžio – lietuvišką koplytstulpį primenančius stulpus, ant kurių iškalti žodžiai „Kovotojas už Lietuvos laisvę“, buvo patikėta akmens meistrui salantiškiui Juozui Žilinskiui. Neutralios spalvos akmens stulpas, teigė jis, savo forma primena nedidelį stilizuotą lietuvišką koplytstulpį.

Šių atminimo ženklų statyba, pasak Kretingos miesto kapinių prižiūrėtojos Romutės Gedminienės, buvo suderinta su savanorių giminaičiais, taip pat ir su Kultūros paveldo departamento specialistais.

Su Kretingos rajono savanorių veikla miestiečiai galės susipažinti pedagogo istoriko Kretingos rajono tarybos nario Vaido Kuprelio lapkričio 25-ąją vedamoje ekskursijoje, skirtoje Lietuvos kariuomenės dienai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas