Pajūrio naujienos
Help
2023 Rugsėjis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pasiūlė iškeldinti sovietinių karių kapines

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2017-06-30

Du posėdžius paeiliui – gegužės mėn. ir vakarykščiame birželio – Kretingos rajono savivaldybės taryba įnirtingai svarstė, ardyti ar ne Kretingos dvaro parke 1975 metais įrengtą, apleistą krepšinio aikštelę. Vakar nusprendė sudaryti darbo grupę šiam klausimui išspręsti

Gegužės mėnesio posėdyje didžiausias kliuvinys sprendimui priimti buvo, politikų įsitikinimu, per didelė – apie 17 tūkst. eurų – aikštelės išardymo kaina. Vakar Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė pateikė naują sprendimo projektą, pagal kurį muziejus aikštelei nugriauti nebeprašo pinigų iš Savivaldybės.

Nepatvirtintomis žiniomis, muziejus surado rėmėjų, kurie šį darbą atliks neatlygintinai. Dvaro sodyboje šeimininkaujantys muziejininkai yra užsibrėžę atkurti kuo daugiau buvusios sodybos vientisumo ir autentiškumo, o apleistos aikštelės vietoje atlikus jau suplanuotus archeologinius tyrimus, įveisti kadaise čia žydėjusį rožyną ir atstatyti buvusį trečiąjį dvaro fontaną. „Atkūrėme pirmą fontaną – „Mergaitę su vandens skėčiu“, esame numatę atkurti antrąjį – žvaigždės formos fontaną, parengėme jo technini projektą. Viską darome planingai, žingsnis po žingsnio.

Išgelbėjome jau 5 pastatus nuo sunykimo, įrengėme juose ekspozicijas. Atėjo eilė dvaro parkui. Pirmame dvaro sodybos, kaip kultūros paveldo objekto, reglamente buvo numatyta nugriauti abu bendrabučius, tačiau bendrabučiuose buvo įrengta butų, jie privatizuoti“, – kalbėjo V. Kanapkienė.

Aikštelės išardymo klausimą svarstyti pateikęs meras J. Mažeika tvirtino, kad ir išsaugojusi aikštelę Savivaldybė ten nieko daryti negalės, t. y., jos remontuoti ir pan., kadangi to neleidžia Vyriausybės patvirtintas Kretingos dvaro sodybos, kaip kultūros paveldo objekto, dabar galiojantis reglamentas. Pradžioje leidęs suprasti, jog yra palankus muziejui ir balsuos už aikštelės išardymą, vėliau meras persigalvojo, pareiškė, jog atsidūrė kryžkelėje, į kurią jį atvedė aikštelės ardymo priešininkų pasisakymai.

Tarybos narys Alvydas Jonaitis pats asmeniškai surinko ir J. Mažeikai įteikė prašymą išsaugoti aikštelę, pasirašytą 365 žmonių. „Buvo kreiptasi į Sporto mokyklos bendruomenę, pasirašė mokyklos direktorius, treneriai, auklėtiniai, turintys 18 metų, jų tėvai“ – sakė jis. Jo kolega ir bendrapartietis socialdemokratas Steponas Baltuonis teigė, jog gegužę pritarė dėl aikštelės išardymo, tik jos ardymo kaina, pagal jį, buvusi fantastiška. Po gegužės posėdžio jis išsiaiškinęs, jog prie „Ringestos“ rengiamo daugiabučio atsirado aikštelė automobiliams. „Kai pardavinėjome pastatą (bendrabutį Savivaldybė pardavė aukcione, kurį laimėjo tarybos nario vadovaujama statybų įmonė „Ringesta“, – aut. past.) pirkėjus tai ir atbaidė, kad nebus galima įrengti aikštelės automobiliams. Dabar „Ringestai“ galima, ir Kultūros vertybių apsaugos departamentas (KVAD) leidžia. Aikštelę remontuoti draudžia, ar čia ne dvigubi standartai?“ – aiškino ir klausė politikas. V. Kanapkienė pareiškė, jog „Ringesta“ aikštelę automobiliams įrengė su KVAD leidimu. Neištvėrė ir A. Skruibys: „Deda lygybės ženklą tarp apleistos krepšinio aikštelės ir mūsų rekonstruojamo, aukcione pirkto pastato. Mes laikomės visų dvaro sodybos reglamentų, dirbame griežtai pagal projektą, nes dėl mažiausio neatitikimo projektui negausime leidimo pastatą eksploatuoti. Pagal reglamentą, mūsų renovuojamam pastatui yra priskirtas konkretus žemės sklypas.“

A. Jonaitis aiškinosi, ir ar teisėtai buvo išpjauti medžiai prie rengiamo daugiabučio. A. Skruibys ramino, kad buvo komisija, kuri nusprendė, kurie medžiai yra pasenę ir kelia pavojų aplinkai, tad tuos „Kretingos komunalininkas“ ir pašalino.

Tarybos narys konservatorius-krikščionis demokratas Jonas Drungilas tvirtino, jog aikštelė yra reikalinga vienuolėms, kurios užsiiminėja su pirmame bendrabutyje gyvenančių socialinės rizikos šeimų vaikais. Jis siūlė, suderinus su KVAD, aikštelei įrengti surasti kitą vietą, jeigu šią išardytų. „Aikštelės reikia ir ant kelio žaidžiantiems Pryšmančių kaimo vaikams“, – įsiterpė Dangiras Samalius. J. Drungilas rėžė dėl muziejaus veiklos strategijos, atkuriant dvaro sodybą: „Stebina nenuoseklumas. Iškelti iš parko reikia sovietinės armijos karių kapines ir padėti socialinę pareigą atliekančioms teresietėms.“ Tarybos narys sakėsi kalbėjęs su landšafto specialistais, kaip reikėtų tvarkyti muziejaus parką, kokiais augalais užsodinti, ypač – kad jis būtų kuo patrauklesnis nuo dabar renovuojamos ir atsinaujinsiančios Žemaitės alėjos.

Socialdemokratas Povilas Turauskis užsipuolė V. Kanapkienę dėl, anot jo, pastatyto ir neveikiančio fontano, pasigedo ir kadaise tvenkinyje prie rūmų tryškusio fontano. V. Kanapkienė tvirtino, jog dvaro fontanas „Mergaitė su vandens skėčiu“ veikia kasdien, įsijungia ir išsijungia automatiškai, nustatytomis valandomis, kaip yra užprogramuotas, ir kad neveikia tik pirmadieniais. „Norint atgaivinti fontaną tvenkinyje, pirmiau jį turime išvalyti, ką ir esame numatę“, – teigė jinai. P. Turauskio tai nenuramino. Jis pareiškė, jog fontanas varinėtų, atseit, švarintų tvenkinio vandenį. J. Mažeika ne kartą tarybos narius ragino grįžti prie svarstomo klausimo esmės.

Diskusijos aistras gesino tarybos narys darbietis Antanas Puodys: „Ta aikštelė tiek metų niekam nebuvo reikalinga, nei tai pačiai Sporto mokyklai – tą patvirtino ir Sporto skyriaus vedėjas. Mes grožimės Lietuvos ir Latvijos – kaip antai Rundalės – atkurtais dvarais, ir dabar dėl kažkokio žemės gabalėlio, kuriame ateityje bus sukurtas grožis, kryžiuojam ietis, liejam pyktį, kai dvaras taip gražiai tvarkomas. Tegul dirba žmonės. Tie, kurie dirba, ir yra tarkuojami.“

Daliai Martišauskienei pasidomėjus apie Sporto mokyklos iškėlimą į naujai statomą Sporto ir sveikatingumo kompleksą, meras pareiškė, jog tai tebėra vizija.

Sprendimui dėl aikštelės priimti socialdemokratų frakcija paprašė netgi 5 min. posėdžio pertraukos. Po pertraukos valdantieji socialdemokratai ir konservatoriai-krikščionys demokratai lyg susitarę pasiūlė sudaryti darbo grupę.

„Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija siūlo, kad darbo grupė spręstų ne tik dėl aikštelės, bet ir muziejaus perspektyvos“, – sakė J. Mažeika. J. Drungilas pasisiūlė dalyvauti darbo grupėje. Jo bendrapartietė Jūratė Laučiūtė susirūpino, kad darbo grupėje būtų ir specialistų, ne vien politikai. J. Mažeika žadėjo, jog politikus į darbo grupę deleguos atsižvelgdamas į jų frakcijas taryboje.

Įstrigusį aikštelės klausimą taryba svarstys rugpjūtį arba rudenį, kadangi liepą atostogaus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas