Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar turite atsargų ekstremalioms situacijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Kretingos bažnyčios jubiliejui rengia monografiją

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2017-01-20

Šiemet, prieš tradicinius Šv. Antano atlaidus, kretingiškiai išvys naują Kretingos brolių pranciškonų bei muziejininkų pastangomis rengiamą knygą, skirtą Kretingos Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios jubiliejui. Ją taip ir ketinama pavadinti „Kretingos pranciškonų bažnyčiai – 400“.

Šio, istorijos ir kultūros paveldo požiūriu, svarbaus leidinio sudarytojas Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas tikino, jog pristatant knygą, ketinama surengti ir viešą konferenciją bei pakviesti nemažą būrį jos bendraautorių.

Be J. Kanarsko ir bažnyčios istorija besidominčios muziejininkės Jolantos Klietkutės publikacijų, bendradarbiauti buvo pakviesti mokslininkai, paveldo specialistai, bibliotekininkai, pedagogai.

Leidinys bus sudarytas iš trijų skyrių, apimančių bažnyčios ir vienuolyno istoriją, kultūros paveldą bei įžymius žmones. Taip pat bus pateikti brolio pranciškono Panevėžio vyskupo Lino Vodopjanovo, kuris kelerius metus tarnavo klebonu Kretingoje, bei dabartinio Kretingos klebono Antano Blužo įžanginiai žodžiai.

„Stengėmės, kad, sudarant leidinį, kuo gausiau dalyvautų ir mūsų krašto istorijos žinovų. Pranciškonų gimnazijos istorijos mokytojas Vaidas Kuprelis parengė medžiagą apie šios gimnazijos praeitį. O kraštietis pedagogas Robertas Bitinas, dirbantis Jėzuitų gimnazijoje, Vilniuje, labai domisi senovinėmis metrikų knygomis. Jis parengė ir susistemino informaciją apie visus žinomus Kretingos pranciškonų brolijos bei diacezinius kunigus, kurie čia dirbo, gyveno, mirė ir buvo palaidoti senosiose parapijinėse kapinėse“, – kalbėjo J. Kanarskas.

Medžiagą apie itin turtingą buvusią ir parapijiečių pastangomis išsaugotą Kretingos pranciškonų vienuolyno biblioteką knygai pateikė buvusi ilgametė Kretingos M. Valančiaus viešosios bibliotekos darbuotoja Nijolė Raudytė, kuri taip pat rūpinosi ir vienuolyno biblioteka. Bendradarbiauti sudarant knygą buvo pakviesta Lietuvos vienuolynų žinovė humanitarinių mokslų daktarė Regina Laukaitytė, – ji pateikė apibendrintą medžiagą apie XIX a.-XX a. šalies vienuolynus ir parodė, kokią reikšmę jų kontekste turėjo Kretingos pranciškonų vienuolynas.

Meno istorikė Rūta Janonienė nušvietė sakralinį Kretingos bažnyčios dailės paveldą: ji išsamiai apibūdino bažnyčios interjerą – altorius, skulptūras, paveikslus. O istorikas Povilas Šverebas parengė publikaciją apie senuosius Kretingos bažnyčios varpus. Į knygą taip pat pateko ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto magistrantės Rasuolės Baleišaitės – Sabakonienės medžiaga, surinkta jai rašant diplominį darbą apie 1940-2004 m. Kretingoje veikusį Lietuvos pranciškonų brolijos centrą ir čia tarnavusius brolius pranciškonus.

Šis, maždaug 350 psl. apimties, gausiai nuotraukomis iliustruotas leidinys buvo parengtas per pusmetį. „Pradėjome dirbti pernai kovą, o spalį jau turėjome parengtas medžiagas. Šiuo metu jos atiduotos pataisyti autoriams“, – sakė J. Kanarskas.

Lėšomis knygai išleisti pasirūpino Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos pranciškonų brolija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas